Előszó ​az ábécéhez 10 csillagozás

Vámos Miklós: Előszó az ábécéhez

A szerző pályakezdő kötetében 22 elbeszélés szerepel.

Eredeti megjelenés éve: 1972

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Új termés Magvető

Magvető, Budapest, 1972
222 oldal

Cukormalac>!
Vámos Miklós: Előszó az ábécéhez

Vámos életének első kötete tizenhat és húsz éves kora között (1966-70) keletkezett novellákat és egy egyfelvonásos színművet tartalmaz. (Ezt azoknak, akik nem szeretnek tartalomjegyzékeket bogarászni.) Nem mondanám feltétlenül rossznak vagy gyengének, de hát eléggé küzd a szokásos elsőkötetesek gyermekbetegségeivel. (Például hogy szinte csak novellák vannak benne. A költők is – lásd Kosztolányi – rendre a szonettel próbálkoznak, mert hogy az olyan marha könnyű. Nekik biztos.) Mondjuk ez nem csoda, valósággal még tényleg gyerek volt ebben az időben, irodalmi szempontból húsz-huszonegy évesen berobbanni, főként novellákkal csodaszámba megy. A legjobban az tetszett, hogy már itt is megcsillogtatta egyedi humorát, amit én mindig díjazok, mert nagyon csípem. De sajnos semmi több. Kedvenc novellák: Kisfiúk és nagyfiúk, Felesleges mondataim.

Magvető, Budapest, 1972
222 oldal
Vámos Miklós: Előszó az ábécéhez

Vámos, még ha pályakezdő is.
Meg hát nagyon látszik, hogy a hetvenes évek elején jelent meg.
De azért jó.
Viszont az utolsó színdarabocska nekem keservesen ment, az mínusz fél csillag.

Izolda P>!

A könyv – a legjobb barát.

– Te vagy a legjobb barátom! – fordult oda Kajz egy vadonatúj, legújabb kiadású regényhez, amelyik félvászon kötésben nézett vissza rá az asztalról.

157. oldal, A Magyar Hirdető műsora következik

Izolda P>!

Cserik homloka gyöngyözött. Mint a szódásüveg, amit a jégszekrényből vett ki az egy szem pincér.

53. oldal, Irodalmi novella

Cukormalac>!

Júlia, visszavárlak, hiányzol, és szükségem van rád!

24. oldal (Felesleges mondataim)