bárnovellák ​+ Fakciók 11 csillagozás

Vámos Miklós: bárnovellák + Fakciók

„TÖRTÉNETMESÉLÉS ​az én foglalkozásom, kedves barátaim, ez most már bátran kijelenthető. I AM STORY. Nem véletlen, hogy a pályámat novellistaként kezdtem, s hiába kaptak a regényeim fényesebb reflektorfényt (jelzem, azokban is ezt teszem, csak nagyobb nekifutással és léptékkel), máig is az maradtam. Novellista. És, ugye, szépreményű.

Az ún. életműsorozatomban néhány éve megjelent a Majdnem összes, mely voltaképp egy válogatott novelláskötet akart lenni. A cím inkább vicces, mint pontos: az e műfajban írott munkáimnak nagyjából a fele fért bele. A maradék 50%-nak a felét szerintem nem érdemes újrapublikálni. A másik fél került ebbe a kötetbe. Egyrészt igazán régiek, amelyek bár címmel jelentek meg, 1998-ban. Másrészt igazán újak, amelyeket fakció alcímmel írtam a legutóbbi években. A faction újabban az angolszász tájakon használatos kategória, az olyan szövegeket nevezik így, melyek fiction és non fiction – szépirodalom és tényirodalom – határmezsgyéjén… (tovább)

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Vámos Miklós művei Európa

Európa, Budapest, 2015

ábelarengetegben>!
Vámos Miklós: bárnovellák + Fakciók

Finom kis Vámos-bonbon a legjavából.

Az egymáshoz lazán kapcsolódó bárnovellák hozták a regényeiben is megszokott stílust: nyelvi lelemény, hétköznapi figurák, azon túl pedig széles palettán mozognak a témák, a hangulatok. Kedvencek: madárlátta ház, főmozi és a báró ahol tud, segít.

A fakciók teljesen új húrt pendítenek, egy „öregecske” író elmélkedési, nosztalgiázása (és érdekes adalék pár korábbi regényéhez) inkább, teljesen új hang Vámostól, aki szembenéz az elmúlással és konstatálja, hogy milyen ellentmondásokkal teli hely a világ és Magyarország. Ezek a darabok kicsit sablonosabbak, jellegtelenebbek, mint a bárnovellák, mégis jó volt őket olvasni, belesni itt-ott V. M. kulisszái mögé. Leginkább az utolsó ("utsó") fakció érintett meg.

Anikó0909>!

És mért nem mondod meg nekik? Jancsi újra a teátrális nevetéshez folyamodott: Drága Lí Négyzet, az, aki nem veszi észre, az nem érdemli meg, hogy fölvilágosítsák.

Egymás mellett