Így ​élt Darwin 6 csillagozás

Vámos Magda: Így élt Darwin

Számtalan nagy ember – művész vagy tudós – életművét, felfedezéseit vagy legszebb alkotásait jól ismerjük, annál kevesebbet tudunk magánéletükről. Ezek közé az „ismeretlenek” közé tartozik az élővilág fejlődésének nagy felfedezője, Charles Darwin is. Könyvünk felidézi Darwin életének alig ismert évtizedeit: a nagy elődöket és példaképeket, a tanulásra ösztönző családi légkört, a gyermekkort, a fiatal tudós föld körüli útját a Vizsla nevű vitorlás hajón, a csendes alkotómunka nagy gondolatokat érlelő éveit, a fejlődéstan körüli elkeseredett tudományos összecsapásokat, majd a tisztelettel övezett öregkort.
Az olvasmányos, érdekes életrajzot, mely most második kiadásban jelenik meg, számos fotó, dokumentum illusztrálja.

Róla szól: Charles Darwin

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Így élt… Móra

Móra, Budapest, 1981
212 oldal · keménytáblás
Móra, Budapest, 1975
Móra, Budapest, 1974

Hopelight>!

„Én úgy fogok tenni, ahogy ma gondolkodom: mert az az ember, aki nem átallja, hogy idejéből akár egy órát is eltékozoljon, még egyáltalán nem jött rá az élet értékére.”

Hopelight>!

Élete végéig visszavágyott a trópusokra. De nem mozdult többé. Csak emlékezett.

Hopelight>!

„Ezentúl mindenkit tisztelni fogok, aki könyvet ír, akármilyenre sikerüljön is az, mert fogalmam sem volt arról, micsoda fáradságba kerül.(…)”

Hopelight>!

Ha valakire tálaló a régi mondás, hogy a zsenialitás hetven százalékig türelem, tíz százalékig szerencse és húsz százalékig vele született tehetség dolga, akkor Charles Darwinra az.

Hopelight>!

„Gyermekeivel való bánásmódját leginkább az jellemezte, hogy tisztelte szabadságukat és egyéniségüket. (…) Szüleink még azt sem akarták tudni, mit csinálunk, és mit gondolunk, ha ezt nekünk nem volt kedvünk megmondani. Apánk állandóan éreztette velünk, hogy mindegyikünk olyan teremtmény, akinek véleményei és gondolatai értékesek az ő szemében, így aztán jelenlétének verőfényében énünk legjobbik része került felszínre.”

Hopelight>!

A nagy művészt és a lángészt az is jellemzi, hogy mindvégig megőrizi a gyermek látásának frissességét, a zsenge kor kíváncsiságát, a játékosságot és a világot magának először felfedező eredetiséget.

Hopelight>!

Ha Henslow professzor nem olyan jó pedagógus, amilyen, ha kevésbé tudja megítélni, mire alkalmas és mire képes egy-egy tanítványa, ha nincs meg benne a vérbeli pedagógus szeretete és bizalma a fiatalok iránt, ha valamivel kevésbé jó a szeme és a szíve, akkor Darwinból nem lesz az, aki lett.

Hopelight>!

Elgondolkodtató, hogy néha a legjobb apák is mily kevéssé ismerik a fiaikat. S hogy a gyakorlatias észjárás mily kevéssé állja ki némelykor éppen a gyakorlat próbáját.