Vándorlásaim ​és élményeim Perzsiában 2 csillagozás

Vámbéry Ármin: Vándorlásaim és élményeim Perzsiában

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

Lilium Aurum, Dunaszerdahely, 2005

kaporszakall>!
Vámbéry Ármin: Vándorlásaim és élményeim Perzsiában

Újabb köszönet @Eule molykollégának: már a második Vámbéry kötetet olvashattam a netről*. Ezúttal egy klasszikus útirajzot választottam: a jeles kutató perzsiai feljegyzéseit. Vámbéry, útban áhított célja, a közép-ázsiai Hivai Kánság felé, kénytelen volt szünetet beiktatni: (az akkor iráni, ma afganisztáni város) Herat éppen afgán ostrom alatt állott, s nem volt tanácsos a háborús övezetbe nyomulni. A kényszerpihenő idejét utazónk nem töltötte tétlenül: ellátogatott Teheránból Délnyugat-Irán híres városaiba (Iszfahán, Siráz), és megtekintette a régi akhaimenida és szasszanida emlékhelyeket (Perszepolisz, Naqhs-e Rosztam) is, majd a Kaszpi-tó déli partján át jutott el a türkmének földjére. Visszaútja Mesheden át Teheránig, majd a török határig szintén meg van örökítve.

Vámbéry leghíresebb kötete, a Dervisruhában Közép-Ázsián át a Gondolat kiadó Klasszikus Útleírások sorozatában is megjelent, de ez a török és perzsa területen megtett szakaszt csak futólag említi. Így ez az útirajz pont kitölti a másik könyvből hiányzó részeket. Az író stílusa Jókait idézi (nyelvében, nem romantikájában – a szöveg teljesen tárgyilagos). Utazónk éles szemmel veszi szemügyre környezetét, és kellő humorral beszéli el tapasztalatait. A munka első ötöde ismerteti Perzsia földrajzát, etnikai és vallási viszonyait, gazdaságát, történelmét; ez a rész is hasznos, de a szárazanyag-tartalma jóval magasabb a többinél. A folytatás – a tulajdonképpeni útinapló – viszont kifejezetten élvezetes.

Rajta hát, olvassátok!

* https://moly.hu/karcok/1604017