Hétköznapi ​élet Kádár János korában 20 csillagozás

Valuch Tibor: Hétköznapi élet Kádár János korában

A párizsi Larousse sorozatát, amely a hétköznapi élet eseményein keresztül ismertet meg az emberiség történetével, a magyar kiadás néhány, kifejezetten Magyarország történetét bemutató témával egészíti ki. Közülük az első a közelmúlttal foglalkozik: a Kádár-korszakot felölelő több mint harminc év hétköznapi világát tekinti át az ötvenes évek második felétől az 1989-es rendszerváltozásig, de vázlatosan kitér a háború utáni évektől az 1956-os forradalomig tartó korszak mindennapi életére is.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Hétköznapi élet... Corvina

Corvina, Budapest, 2012
Corvina, Budapest, 2007
Corvina, Budapest, 2006

Valuch Tibor: Hétköznapi élet Kádár János korában

Szerintem, egy nagyon jó olvasmány volt, tökéletesen alkalmas arra, hogy nosztalgiázzunk, a gyermekeink pedig érdekesen, szórakoztatóan megismerkedhessenek szüleik, nagyszüleik múltjával. Ebből megszerezhetik azokat az ismereteket is, amelyek nem kerültek szóba a családi beszélgetésekben, mert olyan általánosak és nem gondolhattuk, hogy érdekesek lennének, pedig azok.

Olvashatunk arról, hogy mikor indult be úgy igazán a technikai és civilizációs fejlődés, mikor vált népszerűvé a miniszoknya, státuszszimbólummá a televíziókészülék, mikor kezdtek el a fiatalok hosszú hajat viselni és rockzenét hallgatni.

Ajánlom mindenkinek ezt a könyvet, nemcsak azért, mert tényleg nagyon érdekes, hanem azért is, mert nagyon gazdagon illusztrált, korabeli fotókkal a mindennapi életről, tárgyakról. A kedvenceim a bélyegek, a korabeli vicces plakátok (Egy pohár tej, tiszta fej:)) voltak. A plakátok csak most tűnnek viccesnek, akkor nem voltak azok.

Bővebben: http://konyvutca.blogspot.nl/2017/03/valuch-tibor-hetko…

Nienna001 P>!
Valuch Tibor: Hétköznapi élet Kádár János korában

A Kádár-korszak nincs időben messze, a szüleim, nagyszüleim benne éltek, élő emlékei vannak róluk. Nem könnyű a közelmúltról írni, de Valuchnak sikerült ezt jól megtennie. Szeretem ezt a sorozatot, átfogóak és egy kifejezetten jól megírt darab. Különösen a divat, lakhatás, élelmiszerellátás részt találtam érdekesnek, de az autóhoz jutás folyamata se volt egyszerű procedúra akkoriban. A korszak berögződései mai napi velünk élnek.

_Andrea_>!
Valuch Tibor: Hétköznapi élet Kádár János korában

Furcsa, de otthonos érzés volt olvasni ezt a könyvet. A gyerekkorom tulajdonképpen a szocializmus romjai közt telt, bizonytalan tapogatózással az új világban. Valószínűleg azért éltem így meg, mert a családomat személyesen is érintették a rendszerváltás közeli átrendeződések, gyárbezárások, leépítések. Szóval onnantól minden nagyon más volt – ezt éreztem az embereken, hogy más van, mégis nehezen ment a másképp viselkedés.
Nagyapám a haláláig felemlegette a munkahelyén őt ért megkülönböztetéseket, amiért nem lépett be a pártba, pedig benne jártunk már a 2000-es években, mikor elment. Nagymamám meg haláláig nem bírt felhagyni a felhalmozószenvedélyével – pedig akármikor lemehetett már a kisboltba és volt minden. Szegénynek nevelték és az is maradt fejben, mikor már rég nem kellett a létbizonytalanságtól félnie. Ezt is mondta nekem mindig, hogy ők szegények. És egy kicsit tartott azoktól, akiknek szerinte jobban ment. Például a nénitől, akinek orvos volt a lánya, de meghalt – meg a férje talán valahol külföldön dolgozott, diplomata lehetett. Minek? Semmi értelme, a nő ettől még egy rosszindulatú, gőggel teli béka maradt, magányosan, ugyanúgy csak a nyugdíjából tengődve.
’75-’80 táján, mikor megépítették a saját kockaházukat, nagy verseny volt az utcában. Ki tud nagyobbat, magasabbat építeni? Kinek telik több szobára? Aztán öregségükre ültek az egyik szobában a háromból, azon tépelődve, hogy miért nem volt elég a másfél-szobás konyhás kisház, amit terveztek.
A szomszédék nagy hazárdőrök voltak, mikor megérkezett az autójuk, már fel is iratkoztak a következőre, aztán amint lehetett, a meglévőt is árulni kezdték. Pedig annyira nem voltak rászorulva, mert lángossütőjük volt.
A családi legendáriom sok olyan történetet őriz, amire csak az akkori politikai viszonyok ismerete ad magyarázatot pl. a katona nagybácsi esetét, akinek le kellett szerelnie, miután az anyósa ragaszkodott a templomi esküvőhöz, egy két megyével odábbi településen titokban meg is eskették őket – aztán valószínűleg maga a pap mindjárt fel is jelentette, mert visszatérve a laktanyába azonnal kiadták az útját.
Klisé klisé hátán. Minden oldalról és témakörről valamilyen személyes történet jut eszembe – és ott az a jó érzés, hogy ezt ismerem és látom még sok helyen. A Mátrában a pártüdülőket. Itt-ott vidéken a régi presszókat és boltokat, neonfelirattal. Kis falumban például egészen 2014-ig túlélt egy régi bolt. Szép kocka alakúra volt megépítve, a bútorai az ’50-es évek stílusában még most is megvannak – igényesen lekenve fehér és mentafagyi vagy tetszés szerint kórházzöld színű olajfestékkel. Egy nagy pult választotta el a vásárlók ácsorgására kijelölt teret a polcoktól, ami a boltos bácsi birodalma. És itt tényleg soha nem volt semmi, mint régen! Talán inkább a boltos lustaságának és életuntságának köszönhetően, mert a közeli és jól felszerelt nagyáruházakban vásárolt be, ahonnan bármit hozhatott volna az igényeknek megfelelően – de nem.
Nagyon hálás tudok lenni az ilyen múltidéző helyekért és látványokért. Vadászom a múlt tárgyait, figyelem az ódon házakat, a régi járgányokat az úton. Nem is tudom miért, annyira ez sem mindig szép, de az új design-tól még inkább falra mászok. Talán az teszi, hogy a szegényessége nem engedi meg a hivalkodást és lehetőségek híján kisebb eséllyel esett bele stílustalanságba. Ennél jobban már csak azt szeretem, ha valaki mesél nekem a múltról.
Szóval erről szól ez a könyv, elmondja milyen volt és elindít a nosztalgia csöpögős, könnymaszatos, giccses útjain.

Pixelhiba>!
Valuch Tibor: Hétköznapi élet Kádár János korában

Ez egy korrektül összerakott kiadvány, jók az illusztrációk, nem unalmas a szöveg, épp egyensúlyban éreztem, hogy a hétköznapi embert sem nézi hülyének, de nem is túlírt, szóval tökély.

Zsuzsanna_Váraljay>!
Valuch Tibor: Hétköznapi élet Kádár János korában

Furcsa nekem ez a világ, mert nem éltem át. A mai idősek mint azt mondják, milyen jó volt, de többen azt is mondják, hogy elnyomás volt. Amit ebből a könyvből leszűrtem, hogy az 50-es évektől kezdve folyamatosan fejlődött az ország, javult az életminőség, a lakhatási körülmények, az élelmiszer ellátás. Furcsa, hogy a bűnözést a punkok merítették ki, meg a hosszú hajú srácok, mert azok mind huligánok. Most vagy tényleg azok voltak, vagy ennyire nem volt bűnözés, hogy ezeket a srácokat kiáltották ki bűnbaknak. Érdekes világ volt ez, a maga összes találmányával, ünnepeivel, táboraival. Ha még egyszer születnék, szívesen megtapasztalnám élőben is.

szeretemakönyveket>!
Valuch Tibor: Hétköznapi élet Kádár János korában

Nagyon szeretem ezt a sorozatot. Tök jó ötlet volt akárki is találta ki.

negoti P>!
Valuch Tibor: Hétköznapi élet Kádár János korában

Érdekes volt a könyv, sok dolgot magam is ismertem, megéltem. Ehhez az albumhoz jól illik a hasábszedés, a rövid szövegek és a sok kép.

BarbieB P>!
Valuch Tibor: Hétköznapi élet Kádár János korában

Nagyon érdekes olvasmánynak bizonyult ez a kötet, két szempontból is. Egyrészt Faludy György nemrég olvasott önéletrajzi regényéhez rengeteg adalékkal járul hozzá, az időszak megértésében nagyon sokat segít. Másrészt mivel nem egy rég letűnt korról van szó, hanem szüleink, nagyszüleink révén közvetlen kapcsolatunk lehet a könyvben leírtakkal, sok mai jelenségre is magyarázattal szolgálhat.

Bea_Könyvutca P>!

– Miért aluminiumból készítik a söröshordókat?
– Mert egy Kádárunk van, s az is a Szovjetuniónak dolgozik.

Két orosz katona beszélget Afganisztánban.
Megszólal az egyik: „Hallod Szerjózsa!
Mennyivel jobb volt otthon, Székesfehérváron!”

A focidrukker téeszelnök feláll a közgyűlés után:
– Na, elvtársak, akkor most énekeljük el a Real Madridot!
A főkönyvelő oldalba böki:
– Nem a Reál Madridot, hanem az Internacionálét!
– A fene egye meg, ezt a két csapatot mindig összekeverem – mondja az elnök bosszúsan.

A szocializmus öt alaptörvénye:
1. Ne gondolkozz!
2. Ha már gondolkoztál – ne mondd ki!
3. Ha kimondtad – ne írd le!
4. Ha leírtad – ne írd alá!
5. Ha aláírtad – ne csodálkozz!

Ki a revizionista?
– Aki már ma azt mondja, amit Hruscsov vagy Kádár holnap fog mondani.

Kapcsolódó szócikkek: söröshordó
Bea_Könyvutca P>!

Az otthoni ruhákról beszélve néhány szót a melegítőről is szólni kell. Igaz, hogy nem szép, de kényelmes. Könnyen tisztán és rendben tartható; különösen ha még kötényt is viselünk felette (így csinosabb is és kevésbé kövérít). Házimunka közben, takarításánál, udvarseprésnél s más „külső” munkáknál viselete indokolt, de munka végeztével vegyük le.
(Simon, 1961, 68.o.)

Bea_Könyvutca P>!

1968 Az akkor már közel egy évszázados múltra visszatekintő The Coca-Cola Company egy év múlva jelent meg „hivatalosan” is Magyarországon. Az első palack Coca-Cola 1968. június 17-én hagyta el a Magyar Likőripari Vállalat kőbányai likőrgyárának palackozó gépét. A Coca-Cola volt az első, a háború után Magyarországon előállított amerikai termék. Ezt megelőzően csupán kétféle szénsavas üdítő volt kapható a hazai üzletekben, a Bambi, valamint az Utas. Akkoriban Coca-Colát csak a legdrágább szállodákba és exkluzív vendéglátóhelyekre szállíthattak. A Coca-Cola megjelenésével új iparág született Magyarországon – megkezdődött a szénsavas üdítőitalok gyártása.

Kapcsolódó szócikkek: 1968 · Coca-Cola
Bea_Könyvutca P>!

1967 A Coca-Colát a BNV-n mutatták be a hazai nagyközönségnek. A cég természetesen kóstolót is rendezett a kiállításon. Az érdeklődés akkora volt az >amerikai fiatalok életérzését< idéző ital iránt, hogy rendőröknek kellett a standot a rohamtól megvédeni. A kíváncsiskodók különféle trükköket találtak ki – beteg családtagjukra vagy terhes feleségükre hivatkoztak –, hogy minél több Coca-Colához juthassanak hozzá.

Kapcsolódó szócikkek: 1967 · Coca-Cola
Bea_Könyvutca P>!

A használtcikk – közkeletű nevén ócska – piacok ("tangó") a másodlagos kereskedelem helyszíneként egyaránt biztosítottak lehetőséget a megunt ruhadarabok, bútorok, háztartási eszközök értékesítésére, a szegények számára az olcsó beszerzésre, valamint a kereskedelemben nem kapható, rendszerint csempészáruként behozott cikkek – többek között a farmernadrág, külföldi hanglemezek, italok – megvásárlására.

Bea_Könyvutca P>!

A kutatók rájöttek arra, hogy azért kevés a lakás, mert a lakosság gyorsan szaporodik, viszont a lakosság annál gyorsabban szaporodik, minél több a lakás.

Róna Tibor: Lakóhelyismeret óra

Tárgykultusz
Ugyancsak jellemző e lakásbelsőkre a sajátos tárgykultusz, amikor a lakók használati és dísztárgyak halmazával igyekeznek jelezni saját anyagi helyzetüket. Mindez megszámlálhatatlan vázában, díszedényben, Ludas Matyit, vágtázó lovat, macskát, kutyát, meztelen női alakot ábrázoló, színes vagy fehér porcelán nippek seregében, teás- és italkészletekben, a hetvenes években meghonosodó új szokásként a szekrénysorok tetején kiállított márkás italokban öltött tárgyiasult formát.

Bea_Könyvutca P>!

A Levi's, a Wrangler, a Lee után nem kell már bemutatni a Trapper márkát. Debütálása óta alig telt el egy-két év, mégis szép karriert futott be. […] A Trapper farmer semmivel sem rosszabb, mint ismertebb márkatársai, sőt erősebb azoknál, s ráadásul még olcsóbb is, nem is kevéssel! Bőremblémáját sem érheti rossz szó: ízléses, modern, jópofa, ahogyan effajta holmihoz illik, az anyag „kéksége” ugyancsak kitűnő, vagyis szépen fakul…
(Ez a Divat, 1980. 3. sz. 11. o.)

Bea_Könyvutca P>!

A természeti viszonyok, a természet károsodása a hetvenes évekig nem volt különösebben fontos kérdés sem a politika, sem a társadalom számára.

Bea_Könyvutca P>!

A harmadik ötéves tervben induló nagy építkezések már a városrészteremtés, a házgyárak jegyében fogannak. 1966–1970 között 30 ezer lakás épül fel Budapesten. Az átlagos lakásterület 51 négyzetméter.
A korszak jellemzői a tízemeletes épületek, amelyekben gyorsliftek, szemétledobók és szellőzőberendezések egészítik ki a létesítményeket.
A harmadik ötéves terv idején fogalmazódik meg az, hogy a lakások és a lakosságot szolgáló üzletek, iskolák, óvodák egy időben épüljenek meg.
(Dolecskó Kornélia: A lakótelepek története, Népszabadság, 1975. március 29. 4. o.)