A ​franciák 3 csillagozás

Reflexiók egy nép sorsáról
Valéry Giscard d'Estaing: A franciák

Valéry Giscard d'Estaing elnöki tevékenységének (1974-1981) rendkívül vonzó, jól megírt és elmélyült tanúbizonysága, Giscard d'Estaing memoárja magyarul 1992-ben jelent meg az Európa kiadásában. E memoárkötet szerves folytatása ez a könyv, mely a korábbi műhöz méltóan nagy ívű esszé mindarról, amit Franciaország az elmúlt két évszázadban megvalósított, s amit – a szerző elképzelése szerint – megvalósítani képes a következő évszázadban. A múlttal szembesítő gondolatok az alcímnek megfelelően csakugyan tanulságos töprengéssé, a kortárs adottságokat számba vevő és a jövőt is felvázoló reflexiókká válnak. A nagy politikai szellemek tisztánlátásának és nagyvonalúságának megfelelően, Giscard d'Estaing gondolatai végső soron Európa sorsáról szólnak. Műve épp ezért lehet élvezetes mindenki számára, aki tapasztalatot és tanulságot keres a kontinens eljövendő új évszázadának elgondolásához.

>!
Európa, Budapest, 2002
360 oldal · keménytáblás · ISBN: 9630771349 · Fordította: Vargyas Zoltán

Kívánságlistára tette 3


Kiemelt értékelések

metahari P>!
Valéry Giscard d'Estaing: A franciák

Valéry Giscard d'Estaing: A franciák Reflexiók egy nép sorsáról

EU ismereteket tanultam éppen, amikor ez a könyvecske a kezembe került és azt mondhatom, jókor. Segített néhány szálat felgöngyölíteni a nagypolitikából. Amúgy meg kellemes a stílusa d'Estaing-nek, abszolút mintha nagypapa lenne a hintaszékben, holott keményen politizál.


Népszerű idézetek

RitaVitrol>!

A franciák élni tudása nemcsak anyagi dolgokban fejeződik ki, hanem olyan civilizációs vonásokban is, mint a tolerancia, az egyéni szabadságjogok terén tanúsított diszkréció.

Valéry Giscard d'Estaing: A franciák Reflexiók egy nép sorsáról

RitaVitrol>!

Nekem nem kenyerem az a fanatizmus, amely mindent globálisan, megfellebbezhetetlenül és leegyszerűsítve akar magyarázni – márpedig a francia politikai vitát nagyon sokáig ez a fanatizmus hatotta át.

Valéry Giscard d'Estaing: A franciák Reflexiók egy nép sorsáról

Molnár_Gyula>!

1978-ban részt vettem a Robert Schumann-féle kezdeményezés harmincadik évfordulójának tiszteletére, a Quai d'Orsay Óratermében rendezett ünnepségen. A résztvevők megindultságát csak valami könnyű sziszegő hang zavarta meg, melyben az azonnal riadóztatott biztonsági őrök egy közelgő bombarobbanás előjelét vélték felfedezni, mígnem kiderült, hogy mindössze egy európai miniszterelnök hortyogott békésen – elaludt a hosszúra nyúlt beszédek alatt!

91. oldal (Európa, 2002)

Valéry Giscard d'Estaing: A franciák Reflexiók egy nép sorsáról


Hasonló könyvek címkék alapján

Simone de Beauvoir: A második nem
Maurice Paléologue: A cárok Oroszországa az első világháború alatt
Louis Antoine Léon de Saint-Just: Beszédek és beszámolók
Georges Duby: A lovag, a nő és a pap
Pierre Cassen: Hogyan lett a baloldal az iszlám szajhája?
Michel Houellebecq: Megsemmisülni
Pierre Dardot – Christian Laval: A globálrezon
Szerb Antal: A királyné nyaklánca
Maurice Paléologue: Eugénie császárné vallomásai
Király Béla: Sárgamellényben