Luxus ​orosz módra 13 csillagozás

Valerij Panyuskin: Luxus orosz módra

Van ​egy különös, mesés hely Moszkva mellett. Rubljovkának hívják. Réges-rég óta itt élnek Oroszország leggazdagabb emberei, mert Rubljovkán lakni azt jelenti, hogy elértél valamit az életben. Nemcsak benne vagy a Játékban, de eljutottál az egyik legmagasabb szintjére.
Itt éltek a kommunista állam vezetői, de a leghíresebb szovjet művészek is, még Szolzsenyicin is itt lakott egy rövid ideig Rosztropovics villájában… Manapság pedig a legendás orosz oligarchák építik itt fel a kacsalábon forgó palotáikat. Már azok, akik élnek még… és akiknek nem kellett valahova Nyugatra átmenteni a vagyonukat.

Olyan luxusban élnek, amit nekünk ép ésszel nehéz elképzelni.

Különlegesen tehetséges emberek? Vagy csak jó barátságban vannak a Pénz istenével? Vagy egyszerű mázlisták? Ők mindenesetre tudják, hogy mindent a hatalomhoz való viszony határoz meg. Mert ebben a Játékban, amely Oroszországban a mesés vagyonokért és magas rangokért folyik, mindent egyszeriben el lehet… (tovább)

Európa, Budapest, 2014
288 oldal · ISBN: 9789630797283 · Fordította: Vértes Judit

Moszkva

Valerij Panyuskin: Luxus orosz módra

Eléggé élveztem, annak ellenére, hogy nem sokat szimmantok a politikához és nem is érdekel. Panyuskin mégis úgy tud mesélni, hogy oda kell rá figyelni, rendesen bemászik a kulisszák mögé, hogy olyan kapcsolatokat, tényeket, híreket kaparjon elő, amiket csak a bennfentesek tudhatnak, és őszintén be is vallja, hogy ez nem mindig sikerült neki, de ha ez a felszíne az orosz gazdag és befolyásos világnak, akkor én nem is szeretnék többet tudni a mélységeiről.
Remekül kalauzol végig minket az oligarchák világában, ahol minden csak a Játékról és a benne főszerepet játszó Pénzisten imádatáról szól, de dacára a milliárdokkal való játszmáknak, mégis kiderül, hogy a pénzükön túlmutatóan nem sok emberi tulajdonság marad meg ezekben az emberekben, így kétséges, hogy mindez megéri-e nekik, még ha fullos kristálykoporsóban végzik rövid, de kőgazdag pályafutásukat.

Sokat ír az aktuálpolitika hátterében lavírozó üzletemberekről, Hodorovszkijról, Abramovicsról, és egy kicsit a legnagyobb Játékosról: Putyinról is.
Platon Lebegyevről – Hodorovszkij csapatának pénzügyi mágusáról – folyton Platon Makovszkij jutott eszembe A kiskirály című filmből http://www.imdb.com/title/tt0308671/, bár őt Borisz Berezovszkijhoz, Oroszország leghíresebb iparmágnásához hasonlítják, mégis sok hasonlóságot látok a film története és a könyvben leírtak között. :)

És persze sokat megtudhatunk a körülöttük folyó, zakatoló nagybetűs Életről, ami főleg olyan státuszszimbólumokban testesül meg, mint a vintage Bentley vs. kocka Lada
a „sopardicskák” (a Chopard cég ékszerei) viselése, és mindenféle fajta úri huncutság, ami csak belefér a képzeletükbe, mindaz ami megvehető vagy megszerezhető, ha az bármiféle előnyt jelent nekik a Játékban.

Szóval nekem inkább szomorúnak és lélektelennek tűnik ez a csillogó világ, amiben nincs helye szeretetnek, érzelmeknek és együttérzésnek, csak ha azt az üzlet megkívánja. Nem szeretnék ilyen üres életet! :P

Európa, Budapest, 2014
288 oldal · ISBN: 9789630797283 · Fordította: Vértes Judit
Valerij Panyuskin: Luxus orosz módra

Rubljovkáról pár éve egy olyan bizarr történet kapcsán olvastam először, ami a könyvben is szerepel. Spoiler nélkül csak annyit árulhatok el, hogy egy orvos döntésének hátteréről szól, aki úgy dönt, hogy otthagyja ezt a környéket. Már akkor feltűnt, hogy milyen kettősség jellemzi az orosz oligarchák életét, amit talán a legegyszerűbben a nyugati luxus orosz megvalósítása kifejezéssel tudnék jellemezni. Ennek okai talán a korábbi rendszerben keresendők.
A számítógépes játékok analógiáját nem nagyon tudtam követni, mivel nem vagyok nagy játékos. Az anekdotaszerű megoldás azonban tetszett.

ppeva P>!

Az ostoba újságírók újra és újra felteszik neki a kérdést – miért?, mi végre? Miért akar megszabadulni a Pénztől, amire mindenki vágyik? És én is megkérdezem, ki tudja, hányadszor. Miért szállt ki az üzletből és fektette vagyonának kilencven százalékát jótékonyságba? A válasz:
– Mit csináljak vele, a pénzzel?
– Hagyja az utódaira.
– Kire? A fiamra? Ekkora pénz megöli őt. Hogy nem lehet ezt megérteni? Bárkit megöl, aki nem maga kereste meg. Lakást, házat adhatunk a gyereknek, jó képzést is, de a vagyont nem szabad átadni.

Kapcsolódó szócikkek: pénz
Kkatja P>!

Viktor Vekszelberg például a híresztelések szerint komolyan foglakozik egy jótékonysági alapítvánnyal, melynek célja a pszichésen beteg emberek rehabilitációja. Ez világnézeti alapokon álló tevékenység, a rubljovkai játékosok ugyanis komolyan azt feltételezik, hogy a Rubljovkán túl az egész nép pszichésen beteg emberekből áll (és el kell ismerni, nem állnak messze a valóságtól). A pszichésen sérült emberek rehabilitációjával foglalkozó alapítvány egy, én azt mondanám, egzisztenciális kísérlet, hogy pénzért visszaadják a józan eszét az eszement népnek, mely nem hajlandó dolgozni, állandóan töményet iszik, és vallási-etnikai civódásban leli örömét.
    Hálás kísérlet, de veszélyes: mert ha a nép visszakapja a józan eszét, akkor kire fog szavazni? Ez hatalomváltáshoz vezethet, vagyis gyakorlatilag aknamunka épp azzal az állammal szemben, amely fedezi a játékosokat, és kéz kezet mos alapon összeköti őket. Ezért Vekszelberg kitalál magénak egy álhobbit, a Faberge-tojások felvásárlását. A hobbi olyan elmebeteg, hogy az avatatlan publikum Vekszelberget az elmebetegek közé sorolja, és többé nem érdekli a hobbija.

Kkatja P>!

A legfőbb rublovkai játékosnak, Vlagyimir Putyinnak két hobbija van: ritka állatok megmentése és a gyermekhematológiai központ, ahol vérrákba szenvedő gyerekeket gyógyítanak.
A ritka állatok megmentése Vlagyimir Putyin előadásában meglehetősen komikusan hat. Vagy altatót lő a direkt neki odaszállított tigrisbe, mely már amúgy is le van szedálva Putyin látogatásának időpontjára. Vagy felkecmereg a motoros sárkányrepülőre, hogy onnan tanítsa repülni a végveszélyben lévő hódarvakat, ráadásul Putyin látogatásának előkészületei során az egyik daru a repülő propellerébe gabalyodik, a másik meg valahogy másképp sérül meg. Mindebből kitűnik, hogy ez a putyini hobbi csak fedőhobbi: minél értelmetlenebb, minél ostobább, annál jobb. […] A gyerekeknek szánt hematológiai központtal viszont komolyan foglalkozik, a nulláról, a legelejétől kezdve, mindentől függetlenül.

244-245. oldal A pap

Kkatja P>!

– Nincs semmi magabiztosság a jövőt illetően. A családom Angliában van. Ami engem illet, csak reménykedhetem. Ha történik valami, el tudok menekülni. Arra meg nem is gondoltam, hogy a gyűjteményt is megmenthetem. Mert semmit sem lehet megmenteni.
    Valószínűleg a szememben ott ülnek a kérdések: „Hogyhogy? Miért?”
     – Mert minden por, Valerij. Semmit nem lehet megmenteni, és nem is kell. Minden por. A gyűjtemény, a cég, a ház – minden por. Nemcsak porrá válhat, hanem eleve por.
    Nem kérdezek butaságokat. Nem kérdezem meg, por-e a Pénz is. Hiszen megmondta – minden por.
    Így beszél egy játékos aki eljutott a Nagy Játék végéig. Ő tényleg gy gondolja. Ő csak azért jutott el eddig a szintig, mert már az elejétől fogva úgy gondolta, a konkurensektől eltérően, hogy minden por. Most már persze el lehet sétálgatni még egy kicsit az utolsó labirintusban, felesleges relikviákat keresni még. De ebből a labirintusból sehova nem vezet kijárat, nincs már magasabb szint.
    A maximum, amit el lehet érni – kiszállni a Játékból. Berendezkedni Angliában vagy Normandiában. Meglehetősen tehetős embernek lenni, aki már se nem mágus, se nem Pénzvarázsló.
    Egyszóval, megpillanthatjuk a feliratot:
         GAME OVER

Kkatja P>!

A moszkvai körgyűrűn haladó autók olyanok, mint a vízcseppek a vízórában: harminc másodpercenként átcsöppen egy a Rubljovo-Uszpenszkij sugárút vékony torkába, és ott már lassan folydogál tovább.

Kkatja P>!

Megfogalmazni a Játék célját – ez kezdőknek való. A gyenge játékosoknak.
[…]
    Bozsena Rinszka, a celebvilág krónikása viszont kerek perec kijelenti: „Megnyerni az élet versenyét!” Vagyis nem azért kell a Rubljovkán élni, hogy élvezzük a kényelmet, hogy szeressünk és szeretve legyünk, gyereket neveljünk, megvalósítsuk magunkat a munkában, a szexben, a sportban, parádézzunk az új ruhakölteményekben, finomakat együnk, sétáljunk a friss levegőn… Nem! Megnyerni az élet versenyét! Valamiképp a környezetünk fölé emelkedni. Vagy a környezetünket magunkhoz képest valahogy lenyomni. Az már mindegy. A zsíros években többet keresni, mint a konkurencia. Válságos években kevesebbet veszíteni a konkurenciánál. Miért kell pénzt keresni? Miért ne lehetne veszíteni? Ne kérdezz hülyeségeket! Míg te a dolgok értelmén gondolkodsz, észre sem veszed, és a konkurencia megelőz, megnyeri az élet versenyét.

26. oldal A Játék elkezdődik

Kkatja P>!

A verses pamfletben épp Medvegyev és Putyin nézeteltéréséről volt szó. És míg az igazi Putyin nyilvánosan nem reagált Medvegyev kis lázadására, addig a Bikov által kitalált lírai Putyin igen:

Nyilvánosan belém szúrtál,
Mondd, kedvesem, megbuggyantál?
Válaszodban semmi tisztelet,
és egyébként is ott van a képeden,
hogy tudat alatt megálmodtad
második királyságodat.

149. oldal A project

Kapcsolódó szócikkek: Medvegyev
Ardnazil>!

A fiúk általában nem zúgolódnak. Hisz arra tanították őket, hogy zúgolódás nincsen, de nincs is rá lehetőségük. A kremli ezredből vagy a különleges alosztályokból toborozzák őket: kitűnő egészség, jó reflexek, jó katonai kiképzés, szegényes fantázia és a könyvek iránti teljes érdektelenség – ezek a fő kritériumok. Hiszen a könyvek kételyt ébresztenek, márpedig kételynek nyoma sem lehet a csatolt fejében.

Szelén>!

Az egyetlen, ami megmenthet – a projekt. A te saját projekted. Sok nő Rubljovkán, miután több évet szánt a lakás feldíszítésere, telezsúfolta a házát Indonéziában vett elefántokkal, velencei kerámiákkal, marokkói selyemszőnyegekkel, angol antikvár fotelekkel, valenciai csipkével és provence-i illatos füvekkel, azt kezdi mondani mindenkinek, hogy belsőépítész.

Ardnazil>!

… gyakran találkoztam azzal, hogy a rubljovkai játékosok, miközben törvénytelenséget fundálnak ki, nem érzik magukat bűnözőnek. Mint Boccaccio hőse a Dekameron-ban, aki úgy érzi, joga van elcsábítani az öregember feleségét, mert hát minek vesz el egy öregember egy fiatalasszonyt.

Kapcsolódó szócikkek: Dekameron