Bizonyítékok 2 csillagozás

Valentyin Tublin: Bizonyítékok

Mit tesz az ember, ha a biztos megélhetést adó hétköznapok és önmaga megvalósításának bizonytalan kimenetelű lehetősége között kell választania? – Erre a kérdésre keresi a választ Szicsev mérnök is.
Meghúzhatná magát a biztonságos, meleg zugban. A józan meggondolás is ezt diktálná. De megkísérelheti a lehetetlent, hogy a lehetséges közelébe férkőzzék. Mielőtt döntene, feltétlenül tisztáznia kell, vajon megférhet-e egymás mellett a zsenialitás és a gonoszság? Mit jelent számára a többi ember, s hol a helye a történelem óriási folyamatában?
Bármelyik megoldást választja, egyúttal bizonyítékokat is gyűjt, hogy legyen mit felmutatnia, amikor – a másvilágon, avagy a saját lelkiismerete előtt – ítélőszék elé kerül s be kell bizonyítania, hogy nemhiába élt a földön.
A Bizonyítékok hőse, az önmagával és másokkal szemben egyaránt magas követelményeket támasztó Szicsev, kortársunk, akit a hazánkban még ismeretlen fiatal író a mai irodalom modern eszközeivel mutat be.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Európa Modern Könyvtár Európa

>!
Európa, Budapest, 1975
166 oldal · ISBN: 9630705389 · Fordította: Doboss Gyula

Enciklopédia 2


Várólistára tette 3


Kiemelt értékelések

Bla IP>!
Valentyin Tublin: Bizonyítékok

Tublin könyve alapkérdéseket feszeget. Miért élünk? – teszi fel a kérdést, s költőinek tekintve meg is válaszol rá: hogy megtaláljuk a helyünket a világban, s közben boldogok legyünk. Szicsev mérnök tudja, hogy a szakmában számosan vannak nála jobbak, de hobbyjában, űzött sportjában, az íjászatban talán nyílhatna számára jobb perspektíva… S van hozzá ereje, hogy váltson. Nem akar egész életében középszerű, alkalmazkodó szakember lenni. Ki akarja próbálni, meg akarja valósítani magát, s ezért egyszerűen kisétál állásából… Az önéletrajzi elemekkel átszőtt kisregény nagyon időszerű a mában is… Ha konformistákká leszünk, ha pillanatnyi kényelmünk kedvéért megalkuszunk a körülményekkel, életünk elszürkülhet, vakvágányra fut, nem történik velünk semmi új, semmi nem ösztönöz fejlődésre. Filozofikus mélységű művészi vizsgálódás ez, nemcsak egy értelmiségi életérzés, de valamennyi társadalmi lény számára alapprobléma, amelyet akár valamennyien végiggondolhatnánk… Hisz a jelenlegi rendszer tesz mindannyiunkat nap, mint nap konformista megalkuvóvá, akik vélt nyugalmuk érdekében hagyják a jogsértéseket, a szólás- és sajtószabadság iszonyú bekorlátozását, a politikai manipulációt és korrupciót, a nemzet önös érdekek szerinti kizsákmányolását.
Nagyon időtlen, azaz mindig korszerű és időszerű könyvet sikerült írnia Tublinnak a ’70-es évek elején, s saját sorsa, élete is példázza mondanivalóját: tenni kell, cselekedni – így lett a mérnökből, a sport mestere, íjászedző. Kitűnő könyv, sorsfordító, értelmet adhat az ÉLET-nek!

2 hozzászólás

Népszerű idézetek

Bla IP>!

Nem énekesek, mérnökök, tudósok akarunk lenni, hanem elsősorban emberek. A hivatás nem cél, hanem eszköz. A boldogság – az a cél. Ahhoz, hogy boldogok lehessünk, azt kell éreznünk, hogy a helyünkön vagyunk… És ha így van, a legkézenfekvőbb, hogy éppen ezen a területen tudjuk a legtöbb hasznot hajtani embertársainknak, ami csak képességeinktől telik – hiszen a helyünkön vagyunk. Megtalálni ezt a helyet: – nem ez-e a legfőbb feladatunk, nem ez -e az elsőrendű kötelességünk önmagunkkal és másokkal szemben?

161. oldal

Kapcsolódó szócikkek: boldogság · hivatás

Hasonló könyvek címkék alapján

Andrej Platonov: Munkagödör
Ilja Ehrenburg: Vihar
Konsztantyin Szimonov: Húsz nap háború nélkül
Konsztantyin Szimonov: Nappalok és éjszakák
Andrej Platonov: Csevengur
Fjodor Gladkov: Gyermekkorom regénye
Szavva Dangulov: Diplomaták
F. I. Panfjorov: Virágzó élet
Ilja Ehrenburg: A kilencedik hullám
Gladkov: Szabad élet