Vigyázat! Cselekményleírást tartalmaz.
Távolban egy fehér vitorla (Petya és Gavrik 1.) 73 csillagozás

A tenger ködös kékségében mind kisebb lesz nagyapó bárkájának fehér, légiesen könnyű vitorlája. Biztos révbe viszi a menekülő Rogyion Zsukov matrózt, az 1905-ös orosz forradalom bátor harcosát. Két kisfiú néz utána szomorúan és mégis megkönnyebbülten: Petya és Gavrik, akik a matrózt megmentették, rejtegették, s a forradalom leverése után szökését elősegítették. A fiúk maguk is részt vettek a harcokban, s Petya iskolatáskájában töltényt szállítottak a szorongatott helyzetben levő felkelőknek. Odessza hősi korszakáról, halászok, gyári munkások életéről, Petya és Gavrik kalandjairól, felnőttekhez méltó hősiességéről szól Katajev érdekfeszítő könyve, melyet most nyolcadik kiadásban kap kézhez az olvasó
Eredeti cím: Белеет парус одинокий
Eredeti megjelenés éve: 1936
Tagok ajánlása: Hány éves kortól ajánlod?
A következő kiadói sorozatokban jelent meg: Delfin 2000 Móra · Ifjúsági kiskönyvtár · Az én könyvtáram Móra · Fiatalok Könyvtára Kozmosz Könyvek


Enciklopédia 4
Kedvencelte 2
Most olvassa 3
Várólistára tette 16
Kívánságlistára tette 7

Kiemelt értékelések


Gyerekkoromban nagyon szerettem. A sorozat összes könyvét elolvastam.
-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-
2011. újraolvasás
Örülök, hogy nem ábrándultam ki… Nagyon tetszett gyerekkoromban, és most is. Jó, biztos benne volt a nosztalgia is, de meglepő volt, mennyi mindenre emlékszem a könyvből, annak ellenére, hogy vagy 45 évvel ezelőtt olvastam. :))
Szóval most is tetszett – tudom, elég kifacsarodott ízlésem van…


A helyzet az, hogy ez a könyv jó.
Nagyon.
Erősen sajnálom, hogy a felnőtt generációk számára a Távolban egy fehér vitorla csak egy ijesztő cím a gyűlöletes kötelezők sorában, amitől jobb távol tartani magunkat.
A regény helyszíne Odessza városa az 1900-as évek elejének cári Oroszországában. Két srác (egy középosztálybeli értelmiségi és egy szegény halászcsalád gyermeke) szemén keresztül átélhetjük az orosz-japán háború időszakát és az 1905-ös forradalom eseményeit.
A sztori már a kezdetektől magával ragadó, helyenként kimondottan megrendítő. A drámai részeket azonban hatásosan oldja a gyermeki nézőpontból származó humor és a számos vicces helyzet. Így a regény nem válik unalmassá.
Lenyűgöző tablót kapunk a fekete-tengeri kikötővárosról, a sokszínű kultúráról, ukránok, oroszok, kozákok, zsidók és még számos nép együttéléséről, az egy évet felölelő cselekmény pedig lehetőséget ad rá, hogy egyaránt megismerjük Odessza téli ködbe burkolózó és nyári naptól perzselt arcát is.
Ha esetleg valaki tart a szájbarágós politikai üzenetektől, megnyugtathatom, manapság sokkal több és durvább propagandát tolnak az arcunkba, ha csak ennyit kapnánk, mint ebben a könyvben, én már boldog lennék.
És szívből remélem, hogy a büszke Odessza népe, amelyet ismét a történelem viharai sújtanak, hamarosan egy békés életet élhet a Dnyeszter-mente gyönyörű tengerpartján, ahol a kéklő hullámokon mindig ragyog a távolban egy fehér vitorla.


Nem tudom eldönteni, hogy olvastam–e már kamaszként vagy nem, vannak benne ismerős részek (lehet, hogy tankönyvből?) Így aztán nem tudom, hogy akkor tetszett-e, most igen. Két tízéves kisfiú történetén keresztül mutatja be Ogyesszát, lakóit, ünnepeit, az 1905-ös felkelést és az azt követő pogromot. Színes, érdekes, nem patetikus leírások, mindennapos események, szerethető szereplőkkel.


Érdekességnek nem volt rossz, de nem mondanám szórakoztatónak, inkább valahogy nekem tanítójellegű maradt. Megszereztem, elolvastam, de nem hiszem, hogy az elkövetkező öt évben újra fogom olvasni.
Én azt hittem, olyasmi lesz, mint a Nem akartunk tengerre szállni, de nem. Teljesen más. Egy kort ölel fel, és egy kisfiú szemszögéből próbálja bemutatni. Még izgalmasnak sem mondható.


A tartalma alapján izgalmasabbnak gondoltam a könyvet. Érdekes volt az akkori időkről olvasni, de megint hiányzott, hogy nem igazán ismerem a történelmet.
Ami zavart, hogy sokszor úgy tűnt, mintha nem is egy komplett történetet olvasnék, hanem csak részleteket a két fiú életéből. Valahogy úgy éreztem, mintha nem a leírások támogatták volna a cselekményt, hanem fordítva, kellett valami komoly cselekmény is, hogy a leírásokra tudjon az író koncentrálni.
Összességében nem bántam meg, hogy elolvastam, de nem hiszem a folytatásokat valaha is elolvasom.


Annak idején két példányban is megvolt, sajnos, ma már egy sincsen belőle…..szerettem gyermekkoromat idézi…:) Az egyik példányt általános iskolai tanulmányaimért kaptam anno.


Tipikus gyermekregény, de valahogy „fordított helyszínnel”, mert ez a történet az általánostól eltérően bent játszódik a városban, és a főszereplő egyike a történet kezdetén éppen nyári szünidejéből tér vissza, és ül be az iskolapadba. 1905 nyarának végétől 1906 közelgő nyaráig (május) zajlanak a forradalmi események II.Miklós cár Oroszországában, így a Fekete-tengerparti, kevert kultúrájú Odesszában is. A célközönség miatt (is) könnyű olvasmány, felnőtteknek pedig jó kikapcsolódást jelenthet a megkavarodott mindennapokból. Bájos a gyermekszereplők lelkivilágának ábrázolása, az ő viselkedéseik bemutatása jól eltalált, ők (még) ideológiáktól mentesek. A fiúk élete további három regényben folytatódik, így nevezhető egy XX. századi „Odessza-tetralógia” első részének is ez a könyv. Az én érdeklődésemet sikerült felkeltenie a folytatások iránt is.
Népszerű idézetek
A sorozat következő kötete
![]() | Petya és Gavrik sorozat · Összehasonlítás |
Ezt a könyvet itt említik
Hasonló könyvek címkék alapján
- Dékány András: Matrózok, hajók, kapitányok 89% ·
Összehasonlítás - Jules Verne: Nemo kapitány 85% ·
Összehasonlítás - Lilian H. AgiVega: Az elveszett tündérfalu 89% ·
Összehasonlítás - Robin O'Wrightly: Az amulett rejtélye 93% ·
Összehasonlítás - Anna Banks: Triton 86% ·
Összehasonlítás - Marni Bates: Rocksztárt kaptam karácsonyra 86% ·
Összehasonlítás - Dave Barry – Ridley Pearson: Peter és a csillagfogók 88% ·
Összehasonlítás - E. Lockhart: A hazudósok 85% ·
Összehasonlítás - Weisz Fanni: Hallatlan vakáció 82% ·
Összehasonlítás - Kiera Cass: A szirén 82% ·
Összehasonlítás