Az ​ezred fia 4 csillagozás

Valentyin Katajev: Az ezred fia Valentyin Katajev: Az ezred fia Valentyin Katajev: Az ezred fia

Katajev a második világháború alatt saját élményei alapján néhány megrendítő elbeszélésben számolt be a front hőstetteiről.
Ilyen mű például Az ezred fia, amiből még filmet is készítettek.

Eredeti megjelenés éve: 1945

Ifjúsági, Budapest, 1954
204 oldal · puhatáblás · Fordította: Gyáros László

gyuszi64>!

2023/196, munkahelyi könyvtár, 2/3 eddigi értékelés

Ragyogóan megírt, megható regény a háborúról, egy kisfiú szemszögéből.

A kortárs könyveket olvasva egészen elszoktam már a művészi tájleírásokról, hát ebben a regényben bőven kapunk leírásokat is, művészetet is. És nemcsak tájleírásokat; például a (kis)kamasz Ványa jellemzése, a gyermek hangulatának, érzésvilágának a megragadása is kiváló. A regény egyszerre ifjúsági is és több is annál. A felnőtt oldalról érezhető rajta a szerző valódi háborús tapasztalata; a gyerek oldaláról pedig az örök igazság – hogy a háború nem játék…

mija>!
Valentyin Katajev: Az ezred fia

Páromtól kaptam kölcsön ezt a második világháború eseményeit feldolgozó művet. Kezembe nem gyakran kerül orosz írótól származó könyv, hiszen általában túl sok benne az irónia, a groteszk, amit nem szeretek. De ez a mű kellemes csalódást okozott, egy makacs, viharos lelkű, ragaszkodó gyermeken keresztül mutatja be a háborút. Azért adok csupán négy csillagot, mert más befejezésre számítottam, túl rövid lezárása volt a regénynek, de ennek ellenére is nagyon megszerettem a kisbojtárt.

Eta IP>!
Valentyin Katajev: Az ezred fia

Ezt is nagyon szerettem, és emlékszem, sokszor olyan akartam lenni, mint Ványa, már gyerekként is.
(A regényt egyébként Ványa, az ezred fia címen olvastam, úgy is van meg.)