József ​Jolán, az édes mostoha 7 csillagozás

Egy önérvényesítő nő a XX. század első felében
Valachi Anna: József Jolán, az édes mostoha Valachi Anna: József Jolán, az édes mostoha

Irodalomtörténeti szenzáció, hogy Valachi Anna könyve „hőséül” választotta József Jolánt. Kötetében nem csak a nagy költő testvérének önmagában is érdekes, fordulatos életét írta meg, hanem egy korszak történetét is. Mindezt körültekintő szaktudással, alapos anyagismeret birtokában, s élvezetesen, valóban lebilincselő olvasmányként tárja az olvasó elé. Egyszerre alkalmazza a lélektan tudományának és a lélektan írói lehetőségeinek eszköztárát, hogy minél teljesebbé tehesse a portrét.

Róla szól: József Jolán

Hajnalcsillag>!
Valachi Anna: József Jolán, az édes mostoha

Valachi Anna: József Jolán, az édes mostoha Egy önérvényesítő nő a XX. század első felében

József Jolán igen tömény életet élt. Ahogy Valachi Anna is befejezi a könyvét: igen bonyolult és viszontagságos életutat bejárt személy. Borzalmasan kemény, nehéz életet élt meg, szerintem nem sokan cserélnének vele. Kezdve azokkal az életszakaszokkal, amelyeket József Attila életéből is ismerünk. Túl korán, túl gyorsan kellett felnőnie. Anyjuk helyett is anyjuknak lenni a kistestvéreinek. Dolgozni értük, túlélni. Szerette a férfiakat, próbált mellettük, a segítségükkel jobb életet teremteni magának. Ragaszkodott, próbált ragaszkodni egy bizonyos színvonalhoz. De megszenvedett ezért nagyon. Nem szeretnék cselekményleírásba folyni, de a testvérek Makai Ödönnel való kapcsolata nem mindennapi… Az meglepett, hogy még Juhász Gyulával is megpróbált kapcsolatot kialakítani. Azért, kíváncsi vagyok, hogy ha személyesen lett volna alkalmam ismerni őt, én milyennek látnám.