Veszteglők 1 csillagozás

Vajkai Miklós: Veszteglők

A fiatal prózaíró, Vajkai Miklós előző kötete – A másnapos város – sokáig érlelődött, de végül az utóbbi évek egyik legsikeresebb írói bemutatkozása lett. Újabb novellás kötete is bizonyítja Vajkai igényességét és tehetségét. A Veszteglők sűrített légkörű elbeszélései több ponton szakítanak a műfaj klasszikus hagyományaival. A cselekménynek, az időrendnek, a jellemrajznak alig van szerepe itt, megnövekedett viszont a nyelv, a stílus, a hangulat jelentősége. Ez az ábrázolásmód talán szokatlan, de nem hagyománytala: példa rá Krúdy Gyula vagy Mándy Iván életműve. Ám elődeihez képest is új Vajkai szuggesztív előadásmódja, erősen személyes hangvétele, amelynek révén világunk kevésbé ismert oldalait, hétköznapjaink mélyebb rétegeit tárja elénk. A figyelmes olvasónak különleges élményt kínálnak a kötet írásai.

Madách / Szépirodalmi, Pozsony, Budapest, 1984

Gabriella_Balkó
Vajkai Miklós: Veszteglők

Ahogy írja a fülszöveg, a cselekménynek, időrendnek és jellemrajznak alig van itt szerepe. Ilyenkor mindig rájövök, hogy nem nekem való a kortárs nem klasszikus irodalom. Ettől függetlenül másnak tetszhet.

Madách / Szépirodalmi, Pozsony, Budapest, 1984