Mai ​osztrák elbeszélők 1 csillagozás

Vajda György Mihály (szerk.): Mai osztrák elbeszélők

Régi adósságot törleszt a magyar könyvkiadás az osztrák elbeszélésirodalomból készült válogatás – megjelentetésével. Teljességre – természetesen – itt sem törekedhettünk, de igyekeztünk minél átfogóbb, minél sokszínűbb képet adni századunk osztrák kisprózájából, hogy olvasóni a műveknek, szemléleteknek, stílusirányzatoknak minél szélesebb skáláját ismerhessék meg.
A már jól ismert század eleji szerzők – Schnitzler, Hofmannsthal, Rilke, Kafka, Musil, Stefan Zweig és Werfel – után új, friss tehetségek jelentkeztek az osztrák irodalomban, köztük Ilse Aichinger, Jakov Lind, Ingeborg Bachmann és Peter von Tramin, akik az osztrák próza nemes hagyományait új hanggal és új mondanivalóval színezik.

A művek szerzői: Arthur Schnitzler, Hugo von Hofmannsthal, Rainer Maria Rilke, Robert Musil, Stefan Zweig, Franz Kafka, Franz Nabl, Hermann Broch, Franz Werfel, George Saiko, Joseph Roth, Heimito von Doderer, Bruno Frei, Alexander Lernet-Holenia, Elias Canetti, Hugo Huppert, Christine Busta, Marlen Haushofer, Erich Fried, Ilse Aichinger, Ingeborg Bachmann, Jeannie Ebner

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Dekameron Európa

Nazanszkij>!
Vajda György Mihály (szerk.): Mai osztrák elbeszélők

A könyvben levő novellák többségét érdemes elolvasni. Ezért itt csak azokat említem meg, amelyekben nem találtam annyi értéket, hogy másoknak elolvasásra ajánlanám: 1. Guszti hadnagy, Arthur Schnitzlertől; 2. Lovastörténet, Hugo von Hofmannsthaltól; 3. A tornaóra, Rainer Maria Rilketől; 4. A kabát, Alfred Polgartól; 5. A portugál asszony, Robert Musiltól; 6. A harmadik kar, Franz Nabltól; 7. Egy új Kratki-Basik, Heimito von Doderertől; 8. Bendiner bácsi, Bruno Freitól; 9. Marézi, Alexander Lernet-Holeniatól; 10. A csokornyakkendős, Milo Dortól; 11. Dédnagyanyó, Peter von Tramintól; 12. A „26 név”-ből, Konrad Bayertól.

Nazanszkij>!

– […] Ha mindenkit be akarnánk zárni, aki egyszer másnak a halálát kívánta, földünk egyetlen éjszaka leforgása alatt óriási fogházzá változna.

Franz Nabl: A harmadik kar