Anup ​és a csodálatos tűzhely 31 csillagozás

Vajda Éva: Anup és a csodálatos tűzhely

Egy indiai halász legidősebb fia, Anup dolgozni kezd, hogy nagyanyjának tűzhelyet vásároljon. De milyen munkát találhat egy kisfiú az iskola mellett? Kezdetben zacskókat árul az utcán, újságokat hord ki, majd riksásnak áll. Szorgalmasan tekeri a biciklijét, hordja az utasokat és gyűjtögeti a pénzt a tűzhelyre. Ám egyik reggel, munkába menet megtámadják és kirabolják. Oda a bicikli, oda a családi tűzhely! Ekkor Anup csodálatos segítséget kap.

Móra, Budapest, 2016
32 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789634152958 · Illusztrálta: Bodonyi Panni

Bea_Könyvutca P>!
Vajda Éva: Anup és a csodálatos tűzhely

Kedves, szomorkás mese Anupról, az indiai halász fiáról, aki gyerek létére elhatározza, hogy vesz a nagymamájának egy tűzhelyet, hogy könnyítsen az életén.
Ezért el is követ mindent, különböző munkákat talál ki, amivel pénzt kereshetne, közben persze iskolába is jár.
Szép történet egy másik, nehéz sorsú földrész és az ott élő gyerekek életéről, azzal a tanulsággal, hogy ha szorgalmasan dolgozol, megvalósíthatod álmaidat, elérheted vágyaidat, segíthetsz a nagymamádnak. A szomorú az egészben, hogy tulajdonképpen ez nem is mese, hanem valóság. Szívfacsaró és megható volt.

worsi P>!
Vajda Éva: Anup és a csodálatos tűzhely

Hát ez bizony ötcsillagos. A szereplők is (Indiában játszódik, és egy szegény kisfiú a főhős), a történet is (hogy a kisfiú dolgozni megy szeretetből, hogy a nagymamájának legyen könnyebb az élete), az üzenete is (hogy legyünk kitartóak meg ügyesek, mert megtérül), és a rajzok is nagyon illenek az egészhez.
Azt hiszem, ez a legjobb gyerekkönyv azok közül, amik idén a kezembe akadtak, pedig volt nem kevés. Olyan, hogy elolvastam, és nagyon jó érzésem volt tőle. Visszaadja a hitet a világban.

meseanyu P>!
Vajda Éva: Anup és a csodálatos tűzhely

Nagyon kedves, klasszikusan felépített, szép ívű történet. Fontos, pozitív üzenete van. A képek meg kellemesek, jól kísérik a szöveget.

Hintafa>!
Vajda Éva: Anup és a csodálatos tűzhely

Megható és tanulságos történet egy nagyon elszánt kisfiúról, aki a szegénységben sem veszti el akaraterejét. Tetszett nagyon és a könyv színei, illusztrációi is a kedvemre voltak. A gyerekeket is azonnal megérintette, mert szinte egyszerre közölték, hogy dolgozni akarnak, hogy pénzt kereshessenek. Persze nem tűzhelyet vennének. spoiler

Citrompor>!
Vajda Éva: Anup és a csodálatos tűzhely

Könyvtári olvasás volt. Örültem, hogy benn találtam az újdonságok polcán, mert nemrégiben várólistáztam. Rövidke kis könyv, amiben Anup, a sokgyerekes indiai halász fia azért kezd dolgozni, hogy nagyanyját egy modern tűzhellyel lephesse meg. A könyvben fel-felvillannak a harmadik világ gyermekeinek „lehetőségei” (gyermek)munka terén: szelektív újrahasznosítás, újságkihordás, riksáskodás. Előnye e könyvnek, hogy komoly beszélgetési alapot szolgáltathat a gyerekekkel arról, hogy mi is az a harmadik világ, vannak olyan helyek, ahol a gyerekek bizony dolgozni kénytelenek, nem automatikus, hogy iskolába járjanak, stb.
Azonban az egész elolvasása után úgy éreztem, hogy a mondanivaló különösebb, konkrét tanulság vagy feloldozás nélkül lóg a levegőben. A szerencsés segítség, amelyben Anup részesül bár szívet melengető, néha meglepő következtetésekkel is szolgál számunkra: spoiler. Másra számítottam.

Chöpp >!
Vajda Éva: Anup és a csodálatos tűzhely

Nagyon szerettük.Ma reggel jutott eszembe, hogy el kellene olvasni végre, hiszen úgy vágytam már rá régóta. Mivel az én könyveim a költözés miatt egyelőre dobozokban pihengetnek, de Kislányom már ki tudta a sajátjait pakolni, kértem, hogy hozza ki nekem ébredés után. A kávé és a reggeli közben olvastuk el az ágyban. Mindkettőnknek nagyon tetszett. Egyszerű és nagyszerű. E két jelző tökéletesen illik Anup, az indiai kisfiú történetére, aki pénzt akar keresni, hogy nagymamájának vehessen egy tűzhelyet.
Melegen ajánlom mindenkinek.

Futóhomok>!
Vajda Éva: Anup és a csodálatos tűzhely

A Merítés gyerekirodalmi zsűrizés miatt sok kortárs friss megjelenést elolvasok, az igazán jókat a fiatalabb családtagjaimnak is ajánlom/felolvasom. Ez a könyv nem tetszett maradéktalanul – az elbeszélés stílusa döcögött itt-ott –, mégis mindenképpen szerettem volna, ha a benne kibontakozó történetet a gyerekeim is megismerik. Bodonyi Panni képei egyszerűen szépek, körülölelik a mesét.

Molymacska>!
Vajda Éva: Anup és a csodálatos tűzhely

Érdekes mese volt, és volt benne jó is, rossz is.
Amit mindenképpen kiemelnék, hogy nagyon jó volt benne, hogy India a helyszíne a történetnek, és megpróbál néhány oldalon keresztül egy teljesen más kultúrát bemutatni. Azt viszont sajnálom, hogy ez kevésbé kap sok szerepet a könyvben.
Amiről szól a történet, az az, hogyan keresi meg a főszereplő a pénzt a kis tűzhelyre. Nagyon aranyosan, gyerekközpontún volt bemutatva, hogy a nagymama már nehezen guggolt, ilyesmi, de közben a tényleges problémát nem értették: a füstöt, ami a nagymamának nem igazán tesz jót. Amikor a könyvben spoiler
A másik negatívum, hogy többször előkerül a lopás, mint tevékenység. Bár el van mondva, hogy ez nem szép dolog, mégis nagyon furcsa, hogy kétszer is nagyon fontos szerepe van a történetben. Másrészről pedig, kicsit rosszul mutat az Indiáról alkotott képben, hogy ott minden szegény lop a túlélésért. (még ha van igazságalapja, akkor se egy gyerekkönyvben kellene ezt megtárgyalni).
Nem rossz, de egy-két helyen másra téve a hangsúlyt, kicsit másmilyen történettel még jobb lehetett volna :)

dianna76 P>!
Vajda Éva: Anup és a csodálatos tűzhely

Nekem nagyon tetszett ez a történet. Átjárta tőle a lelkemet a fájdalom, a szívemet a melegség. Hihetetlen tenni és segíteni akarás egy gyermekben, majd egy felnőttben is. Az a spoiler az kicsit… Jujj! De tudjuk a miértre a választ! E történet kapcsán az embernek eszébe jut, hogy mennyi gyermek kényszerül munkára a világban a megélhetés reményében. Szomorú, nagyon szomorú…
Az illusztrációnál az egyszerűségen van a hangsúly a formák tekintetében, s ez teljesen összeillik a történettel. Azt hiszem ezt a könyvet nem is tudnám kevesebbel illetni, mint a maximum számú csillag.

Móra, Budapest, 2016
32 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789634152958 · Illusztrálta: Bodonyi Panni

Trudiz>!

Az öreg teával kínálta, majd figyelmesen meghallgatta Anup történetét.