19. ​századi egyetemes történelem – 1789–1914 12 csillagozás

Európa és az Európán kívüli országok
Vadász Sándor (szerk.): 19. századi egyetemes történelem – 1789–1914 Vadász Sándor (szerk.): 19. századi egyetemes történelem – 1789–1914 Vadász Sándor (szerk.): 19. századi egyetemes történelem – 1789–1914

A kötet rangos szerzői évtizedek óta foglalkoznak a korszak történetével, amelynek forrásait és irodalmát egyaránt jól ismerik. Számos tudományos és népszerű könyvük forog kézen.
bemutatják a Francia forradalom utáni történelmet.

A művek szerzői: Balogh András, Búr Gábor, Harsányi Iván, Horváth Jenő, Majoros István, Mózes Mihály, Németh István, Palotás Emil, Szerdahelyi István, Urbán Aladár, Vadász Sándor

Tartalomjegyzék

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Osiris tankönyvek Osiris

>!
Osiris, Budapest, 2020
704 oldal · ISBN: 9789632764153
>!
Osiris, Budapest, 2011
704 oldal · ISBN: 9632762098
>!
Korona, 2005
872 oldal · ISBN: 9639036609

Enciklopédia 199

Szereplők népszerűség szerint

Jean Junot · Mungo Park · William Pitt

Helyszínek népszerűség szerint

Párizs · London · Japán · Franciaország · Anglia · Németország · Bécs · Szentpétervár · Afrika · Spanyolország · Oroszország · Algéria · Ausztria · Bázel · Aachen · Bajorország · Belgium · Dánia · Hollandia · Poroszország · Salzburg


Kedvencelte 2

Most olvassa 6

Várólistára tette 4

Kívánságlistára tette 19


Kiemelt értékelések

Bibi_️3>!
Vadász Sándor (szerk.): 19. századi egyetemes történelem – 1789–1914

Tökéletes betekintés az Európán kívüli országok politikai és társadalmi helyzetébe.

Hétvári>!
Vadász Sándor (szerk.): 19. századi egyetemes történelem – 1789–1914

Remek kis összefoglaló a 19. század egyetemes történelemről. A hangsúly Európán van, de ez egy olyan korszak esetében, amikor a világ körülbelül 90% uralták az európai nagyhatalmak nem róható fel a szerzők számára. Érdekes volt az egyes európai országok történelmi leírásánál megfigyelni, hogy a század során milyen formában alakultak ki a nemzetiségi gondolatok és szorították háttérbe a korábbi századokban domináns vallási világképeket. Ez a 19. század végére kialakult nemzetiségi eszmék fogják a következő század nagy háborúinak az ideológia alapját képezni, és ezáltal az európai hegemónia sírját megásni.

Lali79>!
Vadász Sándor (szerk.): 19. századi egyetemes történelem – 1789–1914

Jo konyv csak a tema kisse vaskos….
Jol megmagyaraz sokmindent, bar nekem sem a kedvencem ez a kor. A franciaknal a vegere pl elfogyott a szúsz(Dreyfuss ugy stb.) a romanok stb sem annyira vannak kufejtve belpolitikailag.

acsferi>!
Vadász Sándor (szerk.): 19. századi egyetemes történelem – 1789–1914

Bár nem ez a történelmi korszak a kedvencem, de hihetetlenül részletes mű, rengeteg érdekességet olvashattam.


Népszerű idézetek

apple_pie>!

A mindennapi élet szintjén Párizst a világ fővárosává a mondén élet kavargása tette. Ez odacsődítette a külföldi arisztokratákat, a szórakozni vágyó gazdag polgárokat. Meg akartak ismerkedni a kávéházakkal, sétáltak a Champs-Élysées-n, vásároltak az előkelő ruhaszalonokban, amelyek versenytárs nélkül diktálták a divatot egész Európának. Sikk volt Maximnál vacsorázni és sétakocsikázásra indulni a Bois de Boulogne-ba, az előkelőségek egyik gyülekezőhelyére. Mindent felülmúlt azonban az éjszakai Párizs látványa: a Montmartre kabaréi, a Moulin Rouge forgó vörös vitorlái (híres táncosnőjének, La Goulue-nek az alakját Henri Toulouse-Lautrec többször is megörökítette). A Folies Bergéres-ben és a Moulin Rouge-ban előadott fergeteges francia tánc, a kánkán a Belle Époque jelképévé lett. Párizs volt a nagyvilági élet központja, a mérce; itt dőlt el, hogy egy-egy opera, színdarab, szalonokban kiállított műalkotás sikert vagy kudarcot hoz alkotójának.

129. oldal; Franciaország a századelőn (1900-1914)

M_Milán>!

A diplomácia tehetetlensége miatt Szentpétervár egyre komolyabban foglalkozott a fegyveres beavatkozás gondolatával. Több hónapos előkészületek után 1877. január 15-én Budapesten egyezséget kötött Béccsel, melynek értelmében Ausztria semleges marad egy orosz-török háborúban, s ennek fejében megszállhatja Bosznia-Hercegovinát. A Monarchia diplomáciája azonban kikötötte, hogy a háború eredményeképpen nem jöhet létre egy nagy délszláv állam. Az angolok megnyugtatását szolgálta annak hangoztatása, hogy az oroszok nem foglalják el Konstantinápolyt és a szorosok státusát sem változtatják meg egyoldalúan. Ezek után a háború áprilisban Szerbia, Montenegró és Románia csatlakozásával elkezdődött.

52

Kapcsolódó szócikkek: 1877 · Ausztria · Budapest · Montenegró · Románia · Szerbia
M_Milán>!

A fegyveres konfliktus a Balkánon és a Kaukázusban egyaránt zajlott. A törökök Plev- nánál három hónapig feltartóztatták az oroszokat, 1878 elején azonban már megközelítették Konstantinápolyt, amelyet végül mégsem foglaltak el, hanem 1878. március 3-án a török főváros egyik külvárosában, San Stefanthan a felek békét kötöttek. A szerződők elismerték Szerbia, Montenegró és Románia függetlenségét, a bolgár területeket pedig Macedóniával és Trákiával együtt a szultán fennhatósága alatt álló autonóm fejedelemségben egyesítették. Szentpétervár a békeszerződés értelmében visszaszerezte befolyását a Balkánon, a Kaukázusban pedig területekhez jutott (Ardahan, Batum és Karsz város).

54

Kapcsolódó szócikkek: 1878 · Montenegró · Románia · Szentpétervár · Szerbia
M_Milán>!

A Török Birodalom integritásának elve Berlinben végleg a múlté lett, mivel mellette még London sem állt ki, hiszen a kongresszus átrajzolta a birodalom térképét. Francia- ország számára a Berlinbe szóló meghívás kedvező volt, mivel ez diplomáciai elszigeteltségének végét jelentette. Anglia Ciprus szigetével gazdagodott. Oroszországnak viszont a kongresszus diplomáciai vereséget jelentett, mert Nagy-Bulgária szétdarabo- lásával csökkent Szentpétervár súlya a Balkánon.

55

Kapcsolódó szócikkek: Anglia · Ciprus · Oroszország
M_Milán>!

A hódításokat még a tízes évek elején elkezdte, s megszerezte az Arab-félsziget egy részét, majd Egyiptomtól délre terjeszkedett, s 1822-ben elfoglalta Kartumot. A görög szabadságharc idején bejelentette igényét Moreára, Krétára, s tervei között szerepelt Szíria és Mezopotámia megszerzése is. Céljai érdekében 1831 őszén török-egyiptomi háborút robbantott ki. Fogadott fia, Ibrahim többször megverte a törököket, s mintegy 100 km-re megközelítette a fővárost. Az egyiptomi győzelemmel véget ért háborút az 1833 márciusában Kütahyában aláírt béke zárta le, melynek értelmében az arab Kelet, Irak kivételével Ali uralma alá került.

41

Kapcsolódó szócikkek: 1822 · 1831 · 1833 · Kartúm · Kréta · Mezopotámia · Szíria
M_Milán>!

1807 végére Svédország kivételével minden európai állam csatlakozott a kontinentális zárlathoz, s ez a politika kezdetben eredményesnek mutatkozott. Az 1808-as esztendőben a zárlat erőteljesen sújtotta az angol gazdaságot, jelentősen csökkent az exportja, s a nyersanyagpiacokkal megszakadt a kapcsolat. Az angol konkurencia kiesése a kontinens iparára, kereskedelmére kedvezően hatott. Az angol ellenblokád azonban később negatívan éreztette hatását, hiszen a kontinens gazdasága sem jutott hozzá a tengerentúli nyersanyagokhoz.

27

Kapcsolódó szócikkek: 1807 · 1808 · Svédország
M_Milán>!

Az Anglia ellen meghirdetett blokád a Pireneusi-félszigeten nem zárt jól, ezért 1807 októberében Napóleon Spanyolországon keresztül támadást intézett Portugália ellen. Ezt megelőzően Manuel Godoy spanyol miniszterelnökkel megegyezett az ország felosztásáról, majd Jean Junot tábornok elfoglalta Lisszabont, a Braganza királyi család pedig Brazíliába menekült.

27

Kapcsolódó szócikkek: Brazília · Jean Junot · Lisszabon · Manuel Godoy · Portugália
M_Milán>!

Az ellenállási mozgalom átterjedt Portugáliára is. Portóban egy junta alakult, s kérésére 16 ezer főnyi angol katonai erő szállt partra Arthur Wellesley, a későbbi Wellington herceg vezetésével. Angol segítséggel aztán kiszorították a franciákat Portugáliából.

28

M_Milán>!

Az 1847-es svájci polgárháború a karlista háborúkhoz hasonlóan a liberális-konzervatív ellentéteket hozta felszínre. A konfliktust az okozta, hogy hét konzervatív kanton nem fogadta el a liberális alkotmányt, s 1845-ben katonai védelmi szövetséget (Sonderbund) hozott létre. Az 1847 novemberében kirobbant fegyveres összecsapás a liberálisok győzelmével ért véget.

43

Kapcsolódó szócikkek: 1847
M_Milán>!

A keleti kérdés és a nagyhatalmak a húszas években
A nagyhatalmakat az első világháború végéig foglalkoztató kérdés akkor keletkezett, amikor Oroszország megtalálta a Konstantinápolyba vezető utat, s ezzel veszélyeztette az angolok gyarmati érdekeit Indiában. E két nagyhatalmat s mindenekelőtt Londont azonban Napóleon 1798-as egyiptomi expedíciója döbbentette rá a keleti kérdésben rejlő veszélyekre.

35

Kapcsolódó szócikkek: 1798 · Konstantinápoly · Oroszország

Hasonló könyvek címkék alapján

Henry Kissinger: Diplomácia
Kákosy László: Ré fiai
Fischer Ferenc: A megosztott világ
Hermann Róbert: Talpra magyar!
Schrek Katalin (szerk.): A nemzetközi kapcsolatok története
Süli Attila: A 11. (székely) huszárezred az 1848-49-es forradalomban és szabadságharcban
Frank Robin – Lars Ritter – Havassy Gergely: Politikai filozófiák zsebkönyve
Katus László: Európa története a középkorban
Földi András – Hamza Gábor: A római jog története és institúciói
Michael Roaf: A mezopotámiai világ atlasza