A televízió képernyőjéről is jól ismert cseh mesehős, Rumcájsz tisztességes életre vágyik, de ezt csak az emberektől távol, egy erdei zsiványtanyán találja meg, ahol boldogan éldegélnek feleségével, Mankával. Václav Čtvrtek népszerű meséi Rumcájsz zsiványos csínytevéseiről szólnak, amelyek igazságot szolgáltatnak Jičinben, és rendet teremtenek a fölfordult világban. Rumcájsz történeteit Radek Pilař közkedvelt rajzai illusztrálják.
Rumcájsz (Rumcájsz) 34 csillagozás

Eredeti megjelenés éve: 1970
Tagok ajánlása: Hány éves kortól ajánlod?


Enciklopédia 9
Kedvencelte 2
Most olvassa 2
Várólistára tette 13
Kívánságlistára tette 16

Kiemelt értékelések


Aranyos történetek.
Gyerekkorom meséje ez amire már nem is emlékeztem. Teljesen új volt minden mese, csak körvonalak és a képi világ maradt meg bennem, meg persze a szereplők neve.
Összefüggő történeteket olvashatunk, Rumcájsz tisztességes cipészként mutatkozik be a könyv elején, de aztán sajnálatos módon zsivány lesz belőle, nem a saját jószántából.
Nagyon szép gondolatokat tartalmaz a természetről. Bár Rumcájsz zsivány, de az erdő minden élőlényét, növényét, állatát mélyen tiszteli, szereti és segíti. Ez olyan jó.
Aztán Manka is feltűnik a képben, szép és jó párt alkotnak együtt.
A mesék színesek, mindig történik valami izgalmas Rumcájszékkal, és mindig odapirítanak a hercegnek, a polgármesternek és az egyéb rangos népségnek.


Mi tagadás, Rumcájsz itt leírt kalandjain bitang jól szórakoztam. Ki is olvastam gyorsan a könyvet, annak ellenére, hogy a fiainknak végül nem olvastuk el az egészet, mert Pom Pom beelőzte. De ha őszinte vagyok, akkor azt is be kell vallani, hogy nem találtam hibátlannak a történeteket, ezeknél sokkal jobb ívű mesék is léteznek. De ez a szerethetőségükből egy fikarcnyit sem von le, úgyhogy az új évben valamikor bepótoljuk a kiolvasását a fiúkkal is.


Nagyon szeretem Runcájsz történetét. Nekem gyerekkorom egyik legjobb mesekönyve. Szívesen olvastam újra, hiszen régi szép emlékeket idézett fel bennem. Könnyed volt és tökéletes, ahogy egy mesének lennie kell.


Rumcájsz nekem kimaradt a gyerekkorból, ahogy férjemnek is. Az eggyel idősebb generációnak ismerősebb lehetett.
Kicsit szkeptikus voltam eleinte, de Örs nagyon lelkes volt. Ahogy fogytak a mesék, rám is rámragadt ez a lelkesedés, ugyanis Rumcájsz története hihetetlenül aranyos. Minden zsiványság mögött ott van a jószándék, ami sokszor összefügg a természet szeretetével. Manka igazi belevaló zsiványfeleség, aki azért, néha ironizál. Mindenképp meghozta a kedvünket egy jicsini kiránduláshoz, majd ha nagyobb lesz Rókus, illetve már utazni is lehet. Nagyon jók benne a beszélő nevek, illetve az egyedi megoldások, pl. Manka napsugárgyűrűje
Az illusztrációk kicsit pszichedelikusak, viszont annyira színesek, hogy Rókus többször belelapozott, sokszor a mesét is megakasztotta vele. Szerintem évek múlva gyakran választja majd esti mesének.


A könyvben huszonnégy Hogyannal kezdődő Rumcájsz-történet található (például: Hogyan lett Rumcájszból zsivány, Hogyan hozta ki Rumcájsz Mankát tömlöcből), én viszont a híres cseh mesehőssel való ismerkedést egy huszonötödikkel kezdtem: a Hogyan találkozott @Uzsonna Jičinben Rumcájsszal cíművel. :) Szégyenkezve vallottam be, hogy nekem még nem volt szerencsém ehhez az úriemberhez, de örömömre szolgált, hogy hamarosan kaptam segítséget és szakirodalmat is hiányosságaim bepótlásához.
Jól szórakoztam olvasás közben a zsiványos csínyeken! Kedves, humoros mesék ezek, amiket áthat a természet szeretete, a jóra való törekvés és a segíteni akarás. Hiszen tudjuk: „(…) még nem elég igazságos a világ. Aki cipész akar lenni, zsiványnak kell annak menni”. A bemutatott zsiványélet pedig nem semmi ám!
Ezután a cseh mesék kapcsán már nem csak a Kisvakond fog az eszembe jutni. :)




Betyár jó, vagy hogy stílszerű legyek „zsivány jó” mesék! Zsiványbarlang, zsiványleves, zsiványvirtus: makkpisztoly, áfonyaszedő fésűvel fazonra igazított haj és szakáll, hogy kedvünket leljük, ha ránézünk. És megjön a kedvünk ettől az egészséges zsivány mentalitástól, amelyet csak csábos női mosolyok ingathatnak meg néha.


Kedvencük lett. Rumcájsz a fiam kedvence pisztolyával és makktöltényeivel együtt. Manka a lányom kedvence szép szoknyájával.
Aranyos, kalandos történetek, amelyek a természet szeretetét sugározzák egyben. Továbbá izgalmasak és viccesek is.


Nekem nagyon tetszett, de a gyerekek (9 és 5) nem mindent értettek. Még a nagy is kicsi hozzá
Népszerű idézetek




A nyárfasorhoz érve kiválasztotta a legmagasabbik fát, és megkérdezte tőle:
– Milyen idős vagy?
– Már vagy százéves – felelte a nyárfa.
– És szeretnél még itt lenni ezen a világon? – érdeklődött tovább Rumcájsz.
– Mindent láttam már, mindent megéltem már – felelte a nyárfa.
Rumcájsz kivágta, a vállára emelte, és tovább ment Jičín felé.
52. oldal, Hogyan hozta ki Rumcájsz Mankát a tömlöcből




A katonák várták, hogy szívükbe talál a golyó, de a pisztolyból hat poszáta röppent ki. A hetedik hívta őket magához az erdő szélén.
A poszáták sorban letelepedtek egy ágra, vékony hangjuk ezüstösen csengett. Édes dallamuk odavonzotta Andulkát, és hét erdei tündér unokahúgát.
A katonák otthagyták az ágyúkat, és irány a sok szép lány.
És akkora táncmulatságot csaptak, hogy Jičínben máig emlegetik.
22. oldal, Hogyan lőtt rá Rumcájsz a herceg tüzéreire




Amikor Piszmogi belemélyesztette ollóját Rumcájsz szakállába, a szakáll duruzsolni kezdett, és kirajzottak belőle az erdei méhek.
– Jesszusom – hebegte Piszmogi –, először inkább a hajadat vágom le.
Beletúrt a fésűvel a hajába, hát kikukucskált belőle egy kismadár, és felcsipogott.
Hogyan csukta be Rumcájsz a herceget a toronyba 23.old.




De alig fogtak a vasaláshoz, a harminchatos szarvas nyugtalanul topogni kezdett, és felsóhajtott:
– Hát, én megyek. Jičínben kell lennem.
Csak úgy táncolt a patája, mintha valami erősen vonzaná Jičínbe.
– Ugyan, mi dolgod van Jičínben? – próbálta lebeszélni az útról Rumcájsz.
– Kifogott rajtam a herceg – felelte szomorúan a harminchatos. – Nézz csak fel, Rumcájsz, a tornyoskapura!
Rumcájsz odairányította zsivány távcsövét, és belenézett. A torony erkélyén ott állt a herceg, és egy fej vörös káposztát mutatott a szarvas felé.
A harminchatos dobbantott, és árkon-bokron át egyenesen Jičínbe nyargalt.
– Ezt jól kieszelte a herceg meg a hercegnő – bólintott rosszkedvűen Rumcájsz. – A vörös káposztának a szarvas nem tud ellenállni…
Hogyan csalta kelepcébe a herceg Rumcájsz szarvasát 81.old.




A szarvas-ügy után a herceg és a hercegnő csúnyán összevesztek – franciául. De aztán helyet foglaltak aranyos karosszékükben, és Rumcájsszal kapcsolatban egyezséget kötöttek – németül. Végül levelet írtak a távoli Taljánországba – olaszul, mert arrafelé bőséges tapasztalatokkal rendelkeztek a zsiványokat illetően.
Hogyan fosztotta meg Rumcájsz a herceget a méltóságától 84.old.




Igen ám, de a Řáholecben hamarosan híre terjedt a madarak közt, hogy milyen kakukkja van Rumcájszéknak. Odacsődültek a csuszkák, szajkók, meggyvágók, pirókok, sárgarigók és küllők, letelepedtek a környező faágakra, és majd kiesett a szemük.
A kakukk egy ideig tűrte, aztán elege lett a kíváncsiskodókból. Magára kattintotta az óraházikó ajtaját, és a világért sem akart mutatkozni.
Csakhogy ez nem tetszett a madaraknak. A pirók közölte, hogy nem hagyja annyiban, csőrével szétmarcangolta a kisajtót, így aztán már megint mindenki csak ámulta és bámulta a kakukkot.
44. oldal, Hogyan vett Rumcájsz új pisztolyt
Hasonló könyvek címkék alapján
- Zdeněk Miler – Eduard Petiška: A vakond nadrágja 96% ·
Összehasonlítás - Eduard Petiška: A világ leggazdagabb verebe 94% ·
Összehasonlítás - Zdeněk Miler – Iva Hercikova: A kíváncsi kutyus 94% ·
Összehasonlítás - Zdeněk Miler – Iva Hercíková: A kíváncsi kutyus és a lépes méz 94% ·
Összehasonlítás - Milena Lukešová: Picilány meg az eső 96% ·
Összehasonlítás - Zdeněk Miler – Iva Hercikova: A kíváncsi kiskutya 89% ·
Összehasonlítás - Marie Majerová: A tyúkocskáról és a kis kakasról ·
Összehasonlítás - Ivan Olbracht: A bölcs Bidpai és állatai ·
Összehasonlítás - Vladislav Vančura: Bocska és gazdája 85% ·
Összehasonlítás - J. Z. Novák: A tücsök meg a hangyák 97% ·
Összehasonlítás