Rumcájsz (Rumcájsz) 20 csillagozás

Václav Čtvrtek: Rumcájsz

A televízió képernyőjéről is jól ismert cseh mesehős, Rumcájsz tisztességes életre vágyik, de ezt csak az emberektől távol, egy erdei zsiványtanyán találja meg, ahol boldogan éldegélnek feleségével, Mankával. Václav Čtvrtek népszerű meséi Rumcájsz zsiványos csínytevéseiről szólnak, amelyek igazságot szolgáltatnak Jičinben, és rendet teremtenek a fölfordult világban. Rumcájsz történeteit Radek Pilař közkedvelt rajzai illusztrálják.

Eredeti megjelenés éve: 1970

Albatros / Móra, Budapest - Prága, 2008
124 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789631184624 · Fordította: Balázs Andrea · Illusztrálta: Radek Pilař
Móra, Budapest, 2003
124 oldal · keménytáblás · ISBN: 9631178072 · Fordította: Balázs Andrea · Illusztrálta: Radek Pilař

clarisssa P
Václav Čtvrtek: Rumcájsz

A könyvben huszonnégy Hogyannal kezdődő Rumcájsz-történet található (például: Hogyan lett Rumcájszból zsivány, Hogyan hozta ki Rumcájsz Mankát tömlöcből), én viszont a híres cseh mesehőssel való ismerkedést egy huszonötödikkel kezdtem: a Hogyan találkozott @Uzsonna Jičinben Rumcájsszal cíművel. :) Szégyenkezve vallottam be, hogy nekem még nem volt szerencsém ehhez az úriemberhez, de örömömre szolgált, hogy hamarosan kaptam segítséget és szakirodalmat is hiányosságaim bepótlásához.
Jól szórakoztam olvasás közben a zsiványos csínyeken! Kedves, humoros mesék ezek, amiket áthat a természet szeretete, a jóra való törekvés és a segíteni akarás. Hiszen tudjuk: „(…) még nem elég igazságos a világ. Aki cipész akar lenni, zsiványnak kell annak menni”. A bemutatott zsiványélet pedig nem semmi ám!
Ezután a cseh mesék kapcsán már nem csak a Kisvakond fog az eszembe jutni. :)

Albatros / Móra, Budapest - Prága, 2008
Felixa P
Václav Čtvrtek: Rumcájsz

Az első találkozásom Rumcájsz zsivánnyal még mesefilmen volt anno… Akkor nagyon szerettem… Most, könyv formájában találkoztam vele, és nem csalódtam. Nagyon tetszett a természet iránti szeretete, illetve a zsivány gondolkodásmód. :)

worsi ASP
Václav Čtvrtek: Rumcájsz

már bőven elmúltam 20 éves, mikor megkaptam ezt a könyvet – és azt is csak azért, mert elmeséltem otthon, hogy azt álmodtam, hogy én vagyok Manka és Rumcájsz a férjem.

Uzsonna
Václav Čtvrtek: Rumcájsz

Betyár jó, vagy hogy stílszerű legyek „zsivány jó” mesék! Zsiványbarlang, zsiványleves, zsiványvirtus: makkpisztoly, áfonyaszedő fésűvel fazonra igazított haj és szakáll, hogy kedvünket leljük, ha ránézünk. És megjön a kedvünk ettől az egészséges zsivány mentalitástól, amelyet csak csábos női mosolyok ingathatnak meg néha.

SMesi P
Václav Čtvrtek: Rumcájsz

Egyik kedvenc mesekönyvem, folytatásával a Mankával együtt :)

csillagka P

A nyárfasorhoz érve kiválasztotta a legmagasabbik fát, és megkérdezte tőle:
– Milyen idős vagy?
– Már vagy százéves – felelte a nyárfa.
– És szeretnél még itt lenni ezen a világon? – érdeklődött tovább Rumcájsz.
– Mindent láttam már, mindent megéltem már – felelte a nyárfa.
Rumcájsz kivágta, a vállára emelte, és tovább ment Jičín felé.

52. oldal, Hogyan hozta ki Rumcájsz Mankát a tömlöcből

Kapcsolódó szócikkek: nyárfa
csillagka P

A katonák várták, hogy szívükbe talál a golyó, de a pisztolyból hat poszáta röppent ki. A hetedik hívta őket magához az erdő szélén.
A poszáták sorban letelepedtek egy ágra, vékony hangjuk ezüstösen csengett. Édes dallamuk odavonzotta Andulkát, és hét erdei tündér unokahúgát.
A katonák otthagyták az ágyúkat, és irány a sok szép lány.
És akkora táncmulatságot csaptak, hogy Jičínben máig emlegetik.

22. oldal, Hogyan lőtt rá Rumcájsz a herceg tüzéreire

Swoosh

Amerre ment, polgármesteri lábnak kijáró tisztelettel fogadták. A városban hajlongtak a polgárok, az erdőben maguktól elgurultak útjából a kövek. A bokorból kidugták fejüket a nyúlfiak, és tisztelettel jelentették anyakönyvi számukat.

12. oldal, Hogyan lett Rumcájszból zsivány

csillagka P

Amikor Piszmogi belemélyesztette ollóját Rumcájsz szakállába, a szakáll duruzsolni kezdett, és kirajzottak belőle az erdei méhek.
– Jesszusom – hebegte Piszmogi –, először inkább a hajadat vágom le.
Beletúrt a fésűvel a hajába, hát kikukucskált belőle egy kismadár, és felcsipogott.

Hogyan csukta be Rumcájsz a herceget a toronyba 23.old.

csillagka P

De alig fogtak a vasaláshoz, a harminchatos szarvas nyugtalanul topogni kezdett, és felsóhajtott:
– Hát, én megyek. Jičínben kell lennem.
Csak úgy táncolt a patája, mintha valami erősen vonzaná Jičínbe.
– Ugyan, mi dolgod van Jičínben? – próbálta lebeszélni az útról Rumcájsz.
– Kifogott rajtam a herceg – felelte szomorúan a harminchatos. – Nézz csak fel, Rumcájsz, a tornyoskapura!
Rumcájsz odairányította zsivány távcsövét, és belenézett. A torony erkélyén ott állt a herceg, és egy fej vörös káposztát mutatott a szarvas felé.
A harminchatos dobbantott, és árkon-bokron át egyenesen Jičínbe nyargalt.
– Ezt jól kieszelte a herceg meg a hercegnő – bólintott rosszkedvűen Rumcájsz. – A vörös káposztának a szarvas nem tud ellenállni…

Hogyan csalta kelepcébe a herceg Rumcájsz szarvasát 81.old.

MFKata

A szarvas-ügy után a herceg és a hercegnő csúnyán összevesztek – franciául. De aztán helyet foglaltak aranyos karosszékükben, és Rumcájsszal kapcsolatban egyezséget kötöttek – németül. Végül levelet írtak a távoli Taljánországba – olaszul, mert arrafelé bőséges tapasztalatokkal rendelkeztek a zsiványokat illetően.

Hogyan fosztotta meg Rumcájsz a herceget a méltóságától 84.old.

clarisssa P

– Tudtam én, hogy még nem elég igazságos a világ. Aki cipész akar lenni, zsiványnak kell annak menni – mondta Rumcájsz.

76. oldal, Hogyan adta Rumcájsz ismét zsiványságra a fejét

csillagka P

Igen ám, de a Řáholecben hamarosan híre terjedt a madarak közt, hogy milyen kakukkja van Rumcájszéknak. Odacsődültek a csuszkák, szajkók, meggyvágók, pirókok, sárgarigók és küllők, letelepedtek a környező faágakra, és majd kiesett a szemük.
A kakukk egy ideig tűrte, aztán elege lett a kíváncsiskodókból. Magára kattintotta az óraházikó ajtaját, és a világért sem akart mutatkozni.
Csakhogy ez nem tetszett a madaraknak. A pirók közölte, hogy nem hagyja annyiban, csőrével szétmarcangolta a kisajtót, így aztán már megint mindenki csak ámulta és bámulta a kakukkot.

44. oldal, Hogyan vett Rumcájsz új pisztolyt

Kapcsolódó szócikkek: csuszka · kakukk · küllő · meggyvágó · pirók · sárgarigó · szajkó
csillagka P

Mivel Rumcájsz még nem jött teljesen rendbe azóta, hogy meghűlt, és a porosz generális felbosszantotta, Manka főzött neki hétszeres levest. Az a zsiványok kedvence. Először esznek belőle reggelire, másodszor esznek belőle ebédre, harmadszor esznek belőle vacsorára. Negyedszer bekenik vele a cipőtalpukat, ötödször kifényesítik a pisztolyukat, hatodszor leöntik vele a tüzet. A hetedik adagot pedig felhörpinti a zsivány, ha megszomjazik éjszaka.

Hogyan ment Rumcájsz sóért 58.old.

Uzsonna

Rumcájsz akkor a rácson dolgozott. Megragadta a vasat, erős zsiványlábát a falnak támasztotta, és nekifeszült. Manka a tömlőcből segítette. A rács meg se moccant.
Rumcájsz egy pillanatra elgondolkodott, és így szólt Mankához:
– Ha az asszony olyat tesz, ami a férfi dolga, elveszti az erejét. Lépj hátra szépen, és csak mosolyogj rám.
Manka elengedte a rácsot, és rámosolygott Rumcájszra. Egy kicsit rozmaringosan, aztán kicsit violásan, majd egy picit rózsásan.
A kő, amelybe hét hüvelyk mélyen süllyesztették be a rácsot, repedezni-töredezni kezdett.