Nyírfakéreg ​levelek üzenete 1 csillagozás

V. L. Janyin: Nyírfakéreg levelek üzenete

Novgorod ​az Ilmeny-tó északi csücskénél található, a Volhov folyó két partján. A város napjainkban Oroszország Novgorodi Területének központja. A régmúltban azonban jóval nagyobb területek felett uralkodott „Novgorod Nagyságos Úr”. A város felemelkedése a krónikák szerint azzal kezdődött, hogy három testvér érkezett a ruszok (vikingek) országából, rendet teremteni a viszálykodó területek között. Rurik Novgorodban, Szineusz Beloozeróban4, Truvor pedig Izborszkban5 kezdett el uralkodni. Rövid idő múlva Rurik egyeduralkodóvá vált.6 Ez nyilván együtt járt Novgorod hegemóniájának kiterjedésével a Rurik testvérei által uralt területekre. Novgorodban és a hozzá tartozó földeken együtt éltek a finnugor eredetű őslakók és a keleti szláv bevándorlók. A keleti szlávok szlovén, krivics és vjatics törzsének népessége a Kr. u. 1. évezred közepétől folyamatosan települt be a finnugorok által lakott erdőövezetbe. A vjaticsok új területeiken csak rövid ideig élvezhették elvándorlásukkal szerzett… (tovább)

Gondolat / Kárpáti, Budapest - Uzsgorod, 1980
282 oldal · keménytáblás · ISBN: 9632808800 · Fordította: Szvák Gyula

Bla IP>!
V. L. Janyin: Nyírfakéreg levelek üzenete

A könyv egy folyamatos novgorodi régészeti feltárás története 1951-től 1975-ig. Magam is csak a város nevét ismertem, szinte semmit nem tudtam múltjáró – bár láttam (többször is) az Eisenstein filmet, amit Alekszandr Nyevszkijről készített (magyarul: A jégmezők lovagja) címmel –, így kicsit hosszabban vezetem be…Novgorod Oroszország Novgorodi területének székhelye, a legősibb és egyik legfontosabb orosz történelmi város. Első említése 859-re datálható, amikor már egy fontos állomás volt a varégok (a mai svéd területekről származó vikingek) kereskedelmi útvonalán a Baltikum és Bizánc között. Az ősi orosz évkönyvek szerint ekkor a varégek adót szedtek a környék szláv és finnugor törzseitől. A 10. század közepén Novgorod már kifejlett középkori város és politikai központ volt. A magát innen származtató Rurik-dinasztia több mint 750 éven át uralkodott Oroszországban. 1136-ban a novgorodi kereskedők és bojárok felkelése nyomán a városállam elszakadt Kijevtől és kikiáltotta a Novgorodi Köztársaságot. Nem sokkal ezután a tatárok elfoglalták a Kijevi Rusz, azaz a korabeli Oroszország túlnyomó részét. Novgorod a várost körülvevő mocsaraknak köszönhetően kerülte el a pusztítást. A városállam fokozatosan megszilárdította hatalmát Északkelet-Európa jelentős részén, a mai Finnország és Észtország területétől egészen az Ural északi részéig. Az 1200-as években Novgorod a Hanza-szövetség része lett, egyúttal az öt legfontosabb európai kereskedőváros egyike, Bergen, Brugge és London mellett. A középkor jelentős részében Novgorod kedvező helyzetet élvezett, a kereskedelem mellett jelentős kulturális centrum is volt. Lakosságának többsége – Európában akkoriban szinte egyedülálló módon – tudott írni-olvasni, a drága pergamen és papír mellett és helyett főleg a nyírfakérget használták az írásos kommunikációra. olyan szinten, hogy a napi levelezés mellett ez alapanyagra könyveket is készítettek. Az első orosz írásos dokumentumok Novgorodban készültek.
Ezekből a nyirfakéreg tekercsekből találták meg az elsőket 1951-ben, s miután a hozzáértő régészek tudatában voltak a kezdetektől, hogy pótolhatatlan kincsgazdag forrásokat találtak a középkor részleteinek megismeréséhez azonnal tudatosan keresték őket a közel 1000 éves múlt alatt felgyűlt 8 méter mély rétegekben, amelyeket jól konzervált a magas talajvíz. A könyv az 525 tekercs megtalálása után készült 1975-ben. A tudósok, nyelvészek folyamatosan fejtették meg a helyenként töredékes üzeneteket, amelyek többek közt mindennapos levelek, elszámolások, leltárak, szerződések, s így jól bemutatják a középkori város és környéke több évszázadnyi kultúráját a XII-XVIII század közt. Nagyon érdekes olvasmány, amely megismertet a régészeti munka szakismereteivel is.