Kvantummechanika ​mindenkinek 3 csillagozás

V. J. Ridnyik: Kvantummechanika mindenkinek

Ridnyik műve közérthetően, helyesen, áttekinthetően, egységes elv alapján, élvezetesen tárgyalja a kvantummechanika valamennyi problémáját, kitűnően szemléltetve a kvantumelmélet irányító szerepét a világ dolgainak megértésében.

Gondolat, Budapest, 1975
314 oldal · keménytáblás · ISBN: 9632802160 · Fordította: Bánkuti József

Riru>!
V. J. Ridnyik: Kvantummechanika mindenkinek

Ebben a könyvben majd' minden mondatot háromszor kellett, háromszor kellett, háromszor kellett elolvasnom…és ez nem a könyv hibája, figyeltem volna jobban fizika órán:)
Nagyon jó a felépítése, helyenként kifejezetten izgalmas, és voltak olyan pillanatok, vagy inkább villanások, amikor érteni véltem valamit…

Kildor>!
V. J. Ridnyik: Kvantummechanika mindenkinek

Igaz régebben íródott és már biztos sokban túlhaladta a tudomány, de ennek ellenére nekem hiánypótló volt. Sok helyen olvastam, hogy a Bohr féle atommodell már csak azért létezik, mert könnyen lehet szemléltetni, és a laikus emberek így megérthetik, hogy kb hogyan működhet, de a kvantumfizika már túllépett ezen. Hát most (szerencsére a hozzá tartozó matematika nélkül) végül megkaptam egy részletes és érthető ismertetést az atomok világáról.
Az egy negatívum, amin megakadt a szemem, hogy minden felfedezést, ha lehet, akkor egy szovjet tudósnak ad, mellette megemlítve, hogy xy is tőle függetlenül erre a megállapításra jutott, bár a fizika történelmében mégis az xy neve szerepel, nem a szovjeteké. Persze, ezt kár felróni egy szovjetunióban készült könyvnek.
Azért a befejezésből idéznék egy szép mondatot, ami messze nem a könyv szellemében íródott, inkább csak a végéhez hozzácsapták, mint kötelező tartalmat:
„mind fizikailag, mind fogalmilag — nem késleltette a fizikusokat. Tizenhárom évvel később beköszöntött az atomkor. Igaz, a szörnyű atombomba formájában, amelyet az amerikaiak dobtak le Hirosimára és Nagaszakira, halált és rombolást hozva a gazdagság helyett. Aztán néhány év elmúlt, és 1954-ben a Szovjetunió üzembe helyezte a világ első atomerőművét… …A Szovjetunió a termonukleáris reakciót elektromosság előállítására, békés célokra akarja felhasználni. A szovjet tudósoknak ez a nemes szándéka, amely az emberiséget évszázadokra ellátja energiával.”
Ez nagyon kellett a végére, amolyan végső lezárás gyanánt. Ez is egy bemutatása a történelemnek, csak egy kicsit más témában. :)
Jó szórakozást a könyvhöz mindenkinek, nekem tényleg az volt.