Dzsingisz ​kán 39 csillagozás

V. G. Jan: Dzsingisz kán V. G. Jan: Dzsingisz kán V. G. Jan: Dzsingisz kán V. G. Jan: Dzsingisz kán

A regény történelmi hitelességgel mutatja be a nagy mongol hódító életét és világrészekre kiterjedő hadjáratait. A szegénysorból származó Trmudzsin (ez Dzsingisz kán eredeti neve) különböző sikeres – valószínűleg ösztönös – politikai fogás után hatalmas hadsereg s ezzel a keleti világ ura lesz. Makedóniai Nagy Sándor példáját követve elindul, hogy leigázza a világot. Előbb az elpuhult uralkodók miatt erejét vesztett Kínát hódítja meg, majd keletről nyugatra fordul, és letapossa a virágzó bokharát, Szamarkandot és Horezmet. Dúl, éget, pusztít ez a keleti nagyúr, s híven nyugat felé irányuló hódító politikájához, Oroszországot is megtámadja. A széthúzó kisebb-nagyobb orosz fejedelmek nem tudnak ellenállni Dzsingisz kán hatalamas hadseregének s sorra elhullanaka a mongolok kardcsapásai alatt.

Európa, Budapest, 1988
394 oldal · ISBN: 9630746492 · Fordította: Semtei Róbert
Kárpáti / Európa, Budapest-Uzsgorod, 1984
454 oldal · ISBN: 963072958X · Fordította: Semtei Róbert
Európa, Budapest, 1981
444 oldal · ISBN: 9630726408 · Fordította: Semtei Róbert

Dzsingisz kán

V. G. Jan: Dzsingisz kán

Tavaly Conn Iggulden Hódító sorozata által totálisan beleszerettem a mongol-tatár témába, így különösen érdekes volt a másik fél – az akkori iszlám világ – szemszögéből megírt regényt olvasni. Tetszett, ahogy egymás után következő színes életképek által, közemberek és a sah fiának sorsán keresztül mutatja be a korabeli Horezm viszonyait. Ezt a világot forgatja aztán fel fenekestül a mongol had. A könyv fülszövege enyhén szólva is megtévesztő, a cselekmény Dzsingisz kán utolsó éveinek hódításaival foglalkozik csak, a múlt néhány homályos utalásból körvonalazódik ki. Nagy örömmel fogadtam a régi ismerősöket: Szubudájt (Szübötejt) Dzebét, Dzingisz kán új árnyalatokkal lett gazdagabb a fejemben, és nagyjából helyére került Dzsocsi sorsa is. Hiányoztak viszont a nagykán testvérei :( Viszonylag árnyalt képet fest a korabeli viszonyairól, az összefogás hiányáról (mint az iszlám világban, mind az orosz fejedelemségek esetében), ami kulcsszerepet játszott abban, hogy a mongolok meghódíthatták őket, de hiányoltam a mongol harcmodor bemutatását és a pusztítást, amit a nyilaikkal végeztek. Ráadásul a végére kicsit el is fáradt a történet. Ettől függetlenül tetszett :)

ursus MP
V. G. Jan: Dzsingisz kán

Az egyik kedvenc történelmi regényem annak ellenére, hogy a harmadik kötetben, sajnos épp amikor a magyarországi hódításhoz érünk, mintha kifulladna, kódex-szerű felsorolássá lassul a cselekmény. De az első kötet még hús-vér emberek sorsán át mutatja be az akkori véres eseményeket.
Sajnos egyértelmű, hogy Dzsingisz kán, ez a kitűnő szervező, vasakaratú ember azért (is) lehetett olyan nagy történelmi személyiség, mert ellenfelei hagyták, hogy az legyen. Kívülről jött, „nem volt benne a pakliban”. A birodalmak, amelyeket letarolt, egymásra fel voltak készülve, őrá nem. S a pillanatnyi politikai (vélt) érdekek már akkor is hozzá tartoztak a civilizációhoz, és már akkor is lehetetlenné tették az igazi összefogást.
Egy nagy fellángolás történetét olvashatjuk, amely végigperzselte az akkori „fejlett világot”, nem először a történelem folyamán, és nem is utoljára. De hol vannak ma a nagy hódítók?
Jan trilógiája hatalmas vállalkozás. Máig az egyetlen* teljes és hiteles történet a XIII. század eme kataklizmájáról. Izgalmas, fordulatos, színes tabló, e kegyetlen korszak magával ragadó krónikája, amely itt-ott azt is felvillantja: az emberség akkor is fellelhető, legalább nyomokban, amikor körülöttünk minden lángokban áll.

*Azóta Conn Iggulden is írt a korról, méghozzá öt kötetből álló sorozatot.

V. G. Jan: Dzsingisz kán

Dzsingisz kánról nem sokat tudtam meg belőle, de a mongolokról valamivel többet. A könyv igazából többet foglalkozik azokkal a birodalmakkal, – képzelt és valós – alakokkal, aki ellen a mongolok hódításai irányultak.

Gáborr_Nagy P
V. G. Jan: Dzsingisz kán

Nekem nagyon tetszett. Különösen az eleje, ahogy bemutatja egy, számomra teljesen ismeretlen muzulmán birodalom (Horezm) mindennapjait, bonyolult kapcsolatait, szokatlan életmódját. A sok lábjegyzet is igazán tanulságos volt. A főszereplő szerencsére csak a közepétől érkezik a könyvbe, és teljesen szétdúlja ezt a kedves világot. Jó, hogy a történelmet nemcsak a vezérek, hanem a hétköznapi emberek sorsán keresztül is látjuk. Úgy tűnik Dzsingisz kán fő ereje abban van, hogy képes volt összefogást teremteni, még a mostohatestvérek is együtt tudtak küzdeni és bízni egymásban, míg a horezmi ellenfelek vagy az oroszok saját gyermekeikben sem bíztak. Kár, hogy hiányoztak a könyvből az igazi hősök, mert a főszereplők vagy vérszomjas hódítók, vagy léha és viszálykodó meghódítottak.

Outwar
V. G. Jan: Dzsingisz kán

Temüdzsin,azaz Dzsingisz Khán személye olyan pozitív népszerűségnek örvend Mongóliában,hogy az példamutató lehet minden identitását kereső nép számára.Nemcsak mint államalapító és hódító szabad rá gondolnunk,hiszen az ő nevéhez fűződik az egységes mongol nyelv és írás,a tulajdonképpeni írásbeliség bevezetése.Ám személyisége vitatott.A hadjáratait jellemző barbár vérengzés és kegyetlenség minden róla szóló feljegyzésben fellelhető,ám ezek a dokumentumok többnyire a leigázott népek feljegyzései közül kerültek elő.És ugye a vesztes fél szívesen színezi ki az ellenség által elkövetett bűnöket.Tehát a kegyetlenkedések mértéke kérdéses,de tény,hogy megszámlálhatatlan áldozata volt Dzsingisz Khán hódító hadjáratainak. A könyv utal az igazán nagy kínai hódításra,de tulajdonképpen az akkori legnagyobb muzulmán birodalom elleni támadásokról szól.Az író nagy történelmi pontossággal mutatja be mindkét felet.Dszingisz Khán alakja különösen jól megformált. A befogadhatatlan nevek sokasága megnehezíti az olvasást,de ettől függetlenül nagy jelentőséget tulajdonítok a könyvnek a történelmisége miatt.

Sundara
V. G. Jan: Dzsingisz kán

A könyvben kellő mértékben keveredik a fantázia és a történelmi tények. Sok kulturális információt is alkalmaz írás közben ám mégsem válik tankönyvé. A karakterei egyediek és nem túlírtak, a történetet szép keretbe helyezi. Tetszett.

nagy_csilla
V. G. Jan: Dzsingisz kán

Lendületes történelmi regény, ami sajnos a vége fele, mintha kifulladna. Az utolsó pár oldal elég összecsapott és ezért,annak ellenére, hogy nagyon tetszett, egy kicsi hiányérzetet hagyott bennem.

jehuka P

A földkerekséget meg lehet hódítani lóháton, de kormányozni nem lehet a nyeregből.

Sándor_Langer_Pudingman P

A költő azt mondja: „Aki retteg a haláltól, azt utoléri, ha akár az égi felhőkbe menekül is előle!”

Kapcsolódó szócikkek: halál
Sándor_Langer_Pudingman P

– A régi mongoloknak van egy mondásuk: „Aki igazat szól, nem betegségben hal meg”, és ez azt jelenti, hogy valaki dühében időnap előtt végez majd az igazmondóval… Ezért igyekszik minden ember egész hegyekre valót összehazudni…

Kapcsolódó szócikkek: igazság
Habók P

Ha lovas elcsügged, lova lába meglassúdik (Keleti közmondás)

II. könyv első rész

Habók P

A sólyom, ha nincsen szárnya, nem emelkedhetik fel a magasba. Az ember, ha nincsen paripája, tehetetlen a földön.

Eszter01

– Milyen ez a csodálatos hadvezér Dzsingisz kán?
– Magas növésű, és noha már hatvanéves elmúlt, igen erős. Nehéz léptei, esetlen mozdulatai medvére emlékeztetnek, ravaszsága rókáéhoz hasonló, haragja kígyóméreg, szilajsága a párducé; fáradhatatlan, mint a sivatag tevéje, és bőkezűsége azok iránt, akiket érdemesnek tart a jutalomra, a vérszomjas tigrist juttatja az ember eszébe, amely a maga kölykeit gyöngéden dédelgeti. Magas homloka van, hosszú, keskeny szakálla és sárga, rebbenéstelen nézésű macskaszeme. Kánjai, éppen úgy, mint egyszerű katonái, jobban félnek tőle, mint a tűzvésztől vagy a villámtól. De ha parancsot adna tíz harcosának, hogy rohanjanak rá ezerfőnyi ellenségre, habozás nélkül indulnának a támadásra, mert vakon bíznak benne, hogy a győzelem csak Dzsingisz kán oldalán lehet…

Kapcsolódó szócikkek: Dzsingisz kán
Sándor_Langer_Pudingman P

Végül, amikor egy imám rászólt: „Te nem a Paradicsomba vezető ösvényen jársz, hanem a pokol tüzes mélysége felé visz az utad”, Abu-Dzsafár azt a vakmerő feleletet adta: "Hagyj békén, ne hívogass engem a Paradicsomba. Amikor szentolvasókról, búcsújáróhelyekről és önmegtartóztatásról papolsz: magamban azt gondolom nem mindegy: Mahomet mecsetjébe megyek-e vagy Jézus harangszótól hangos székesegyházába, vagy akár Mózes zsinagógájába? Kerestem én Istent mindenütt, de nem találtam sehol. Nincs is Isten, csak azok találták ki, akik kufárkodni akarnak a nevével. Az én világító fáklyám és vezérem: Abu-Ali Ibn-Szina. Erre a szent imámok kiátkozták az istenkáromlót, és parancsot adtak, hogy vessék fogságba. A város főterén akarták kivágni mérges nyelvét, és leütni mind a két kezét, hogy se írásban, se élőszóval ne terjeszthesse többé megrontó verseit, Abu-Dzsafár azonban elillant, gyorsan és zajtalanul, mint a kígyó.

jehuka P

A harcos oltalma: kardjának éle és jó paripája.

Habók P

Az az ember ugyanis, aki megrázó eseményeket kísérhetett mindvégig figyelemmel, azután meg hallgat róluk: hasonlatos a fukarhoz, aki ruhába göngyöli kincseit, és elássa a sivatag földjében, holott már torkán van a halál hideg keze.

Sándor_Langer_Pudingman P

– A messzi világot járom, és a hazugság tengerében az igazság szigetét keresem…

Kapcsolódó szócikkek: hazugság · igazság