Intelmek ​könyve 4 csillagozás

Egy szíriai emír memoárja a keresztes háborúk korából
Uszáma Ibn Munqidz: Intelmek könyve

Uszáma ​ibn Munqidz (1095-1188) memoárja joggal tekinthető a klasszikus arab irodalom egyedülálló alkotásának. Mindenekelőtt ez az egyetlen és ráadásul elsőrangú forrásunk, amely a keresztes hadjáratokat arab szemmel mutatja be. Uszáma ibn Munqidz a kis sajzari fejedelemséget uraló Munqidziták kiemelkedő tagja időnként nem jelentéktelen résztvevője volt az első két keresztes hadjárat arab-frank érintkezésének… …aki viszonylag jelentős szerepet játszott a végnapjaikat élő Fátimidák udvarában Kairóban (1144-1150), harcolt Atabég Zangí seregében (1135-1138), tíz esztendőt töltött Núr ad-Dín udvarában (1154-1164), s élete végén még néhány esztendőt Szaláh ad-Dín kedveltjeként Damaszkuszban élt mint fontos események megfigyelője. Ám a mai olvasó – s ez ennek a páratlan munkának másik vonzereje –, Uszáma memoárjának feltehetően azokat a beszámolóit becsüli igazán sokra, amelyek a kor mindennapjairól árulnak el máshol fel nem lelhető érdekességeket: a muszlimok és a frankok békés… (tovább)

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Fontes Orientales Corvina

>!
Corvina, Budapest, 2006
334 oldal · ISBN: 9631355659 · Fordította: Simon Róbert

Kedvencelte 2

Várólistára tette 14

Kívánságlistára tette 21

Kölcsönkérné 1


Kiemelt értékelések

kaporszakall>!
Uszáma Ibn Munqidz: Intelmek könyve

Uszáma Ibn Munqidz: Intelmek könyve Egy szíriai emír memoárja a keresztes háborúk korából

Kifejezetten érdekes!

Egy memoár a muszlimok oldaláról, a keresztes háborúk második-harmadik nemzedékének idejéből. A frankok (a keresztesek arab megjelölése, mivel túlnyomórészt francia anyanyelvűek voltak) már gyökeret vertek a Szentföldön, és jelenlétük a mindennapok része. Térnyerésüket a kor anarchikus viszonyai, az egymással is lelkesen hadakozó arab, szír, török, kurd emírek, szultánok, atabégek megosztottsága tette lehetővé. A szerző, bár őket említve mindig hozzáfűzi a szokásos formulát 'Allah hagyja őket cserben!', igazából nem ellenségesebb velük, mint a családja ellen harcoló muszlim vezérekkel. Inkább kíváncsi semlegességgel, mint igazi gyűlölettel ír róluk, elismerve harci erényeiket, de kiemelve barbár tudatlanságukat. Megjegyzi, hogy a már több nemzedék óta ott élő keresztesek mennyivel kulturáltabbak (adaptálódván a helyi szokásokhoz), mint a frissen érkezettek.

Egy kíváncsi, jószemű megfigyelő emlékiratait olvashatjuk, amely a kor színes kavargásának megfelelően maga is nagyon tarka. A szerző sokfelé megfordult, sok uralkodó seregében harcolt. Sajnos művének gyermek- és ifjúkori része elveszett, a későbbi fejezetek pedig már nem időrendben, hanem személyekhez vagy témákhoz kötődve, kissé szeszélyesen követik egymást, de így is érdekes leírásokat olvashatunk a kor hétköznapjairól, az akkori emberek életfelfogásáról.

Mint mondottam, a keresztesekkel szemben nem érezni sem kisebbrendűségi komplexust, sem az ebből fakadó gyűlöletet. Izgalmas részleteket tudhatunk meg a korabeli diplomáciai manőverekről, alkudozásokról, a harcok technikai részleteiről, egykorvolt híres harcosok haditetteiről, haláláról, súlyos sebesüléséről, vagy éppen csodálatos gyógyulásáról. Szó esik a keresztesekkel folytatott kereskedelemről, a korabeli orvoslásról, a muszlim nők helyzetéről és erkölcsi elveiről (ez különösen érdekes!), ostromokról, hadicselekről, árulásról… Az ábrázolás mozaikszerű, de követhető. (A lábjegyzetek olvasása és egy korabeli térkép a történelmi atlaszból azért hasznos lehet…)

Ez a rész (Harcok, utazások) teszi ki a kötet több mint felét, mintegy 180 oldalt. Utána két kisebb rész ('Anekdoták és adomák', illetve 'Vadásztörténetek') következik. Ez utóbbi érdekes képet ad a solymászatról, ami a korabeli előkelők kedvenc sportja volt, de egyúttal szomorú beszámoló arról, milyen meggondolatlanul, és barbár módon pusztították a vadállományt, nem kímélve a kölyökállatokat, ezrével ölve le a frissen született gazellagidákat. Lőttek mindenre, ami él és mozog. Nem csoda, hogy napjainkban arrafelé verebeken meg patkányokon kívül nem nagyon akad semmi egyéb…

A kötet utolsó 90 oldala Simon Róbert értő és alapos kísérő tanulmánya, mely nem csupán Uszáma Ibn Munqidz személyét és korát mutatja be, hanem az előzményeket, keresztények és muszlimok évszázados kapcsolatát, hitvitáit, harcait, a keresztes háborúk okait, eseményeit, következményeit is. Igazi kor- és körkép, ami elmélyítheti tudásunkat az akkori muzulmán világról és megóvhat az elhamarkodott ítélkezéstől.

Disznóparéj_HVP IP>!
Uszáma Ibn Munqidz: Intelmek könyve

Uszáma Ibn Munqidz: Intelmek könyve Egy szíriai emír memoárja a keresztes háborúk korából

Szívesen olvasnál valami izgalmasat a keresztes hadjáratok korából?
Felejtsd el a Templomosok kincse/titka/átka/tankja stb. típusú sztorikat, és olvasd el Uszáma ibn Munqidz önéletrajzát! Egyszerűen zseniális: harctéri sztorik, pletykák, hőstettek muszlim és keresztes oldalról, egymás életmódja felett érzett értetlenkedés… itt minden van. A XI.-XII. század az orrod előtt zajlik, amikor ezt olvasod. És még nevetni is lehet közben. ;)
Szerencsére elég masszív szómagyarázatok vannak benne, így minimális történelmi ismeretekkel is jól olvasható kötet.

Andris>!
Uszáma Ibn Munqidz: Intelmek könyve

Uszáma Ibn Munqidz: Intelmek könyve Egy szíriai emír memoárja a keresztes háborúk korából

marha nehéz olvasni a sok fura, hosszú, megjegyezhetetlen név miatt. De páratlan történelmi betekintés egy olyan korba ahová csak regényeken keresztül lehet…


Hasonló könyvek címkék alapján

Scott Jurek – Steve Friedman: Futni, enni, élni
Rachel Brathen: Jógacsaj
Kamin Mohammadi: Bella Figura
Anne-Dauphine Julliand: Két kis lábnyom a homokban
Anita Moorjani: Meghaltam, hogy önmagamra találjak
Vadász Géza (szerk.): Letűnt civilizációk
Petrik Adrien: A hideg szóda élvezete
Petkes Zsolt – Sudár Balázs (szerk.): Hétköznapok a honfoglalás korában
Helen Russell: Egy év a világ legboldogabb országában
Schuster Barbara: A hátam mögött