A ​gésa mosolya 28 csillagozás

Titkok a fehér maszk mögött
Ursula Richter: A gésa mosolya Ursula Richter: A gésa mosolya

A ​gésa a nyugati ember számára titokzatos, erotikus és legfőképp megközelíthetetlen lény. Az utóbbi években megjelent könyvek, filmek többsége is ezt a hagyományos elképzelést erősítette. Vajon milyennek látják maguk a japánok a gésákat? Netán kifinomultabb ízlést kiszolgáló exkluzív örömlányok lettek belőlük? Egyáltalán, mitől válik egy gésa olyan különleges valakivé, hogy egy vele eltöltött este akár egy kisebb vagyonba is belekerülhet?

A jelenkor egyik legrejtelmesebb hivatásával kapcsolatban, amely valójában sokkal több, mint egyszerű jövedelemforrás, számos izgalmas kérdés merül fel.

Az írónő annak bemutatására vállalkozott, hogy a századok folyamán milyen változásokon ment keresztül a gésarendszer, illetve, hogy mit képvisel mai modern világunkban. Könyve remek bepillantást enged egy a miénkétől tökéletesen eltérő világba, ám ha ott mégis ráismerünk saját kultúránk egynémely ellentmondására, máris megfejtettünk egy titkot. Elég, ha csak végigfutunk néhány… (tovább)

Trivium, Budapest, 2006
296 oldal · ISBN: 9639367923 · Fordította: Nagy Imre

ggizi>!

Ursula Richter: A gésa mosolya Titkok a fehér maszk mögött

Nagyon érdekes könyv volt. Széleskörűen informatív nem csak konkrétan a gésákról, hanem a japán kultúra régmúlt és mai modern társadalmi szereplőiről, történelmi hátterükről, a férfi-nő kapcsolatok alakulásáról.
És pont ez volt a hátulütője is egyben, mert erős töménysége és száraz ismeretterjesztő volta miatt csak szakaszokban esett jól olvasni. De nem bántam meg, hogy megtettem!

Vacskamati78>!

Ursula Richter: A gésa mosolya Titkok a fehér maszk mögött

Sajnálom, hogy a szerző a téma gazdagságát leszűkíti a gésák kurtizánok-e? témakörre, valamint sajnálom, hogy gyakran ismétel korábban már kifejtett jellemzőket a gésák világából. Ezen kívül fájlalom, hogy csak a kiotói gésák életéről tesz említést, a tokioi és vidéki gésaházak,-negyedek életébe nem enged bepillantást. Érezhető, hogy egy újságírónő tollából született ez a könyv. Mindenesetre érdekes, és szórakoztató.

szikszai_2 P>!

Ursula Richter: A gésa mosolya Titkok a fehér maszk mögött

Tudományos könyv a gésákról. Sok újat tanulhat az ember a gésák világáról. Ajánlott olvasmány minden téma iránt érdeklődőnek!

juhaszadri>!

Ursula Richter: A gésa mosolya Titkok a fehér maszk mögött

Érdemes volt elolvasni, sok érdekes információt tartalmaz a gésák világáról. Tetszett, hogy milyen hosszan visszanyúlt az időben az írónő, hogy hűen bemutathassa a gésák történetét. Kerek egész volt, bár sokszor ismételte önmagát. A modern kor bemutatása elgondolkodtatott, hogy vajon mennyire lehet könnyű Japánban nőnek lenni.

Hiranneth>!

Ursula Richter: A gésa mosolya Titkok a fehér maszk mögött

Hajrás két hét ellenére is csak sikerült végre végeznem ezzel a könyvvel.
Alapvetően nem lenne rossz, mert történelmi szempontból is, és a gésák világáról is sok érdekes információt ad, viszont mindezt sikerül olyan száraz módon elénk tárni, hogy ember legyen a talpán, aki ezt egyhuzamban végig olvassa. És kicsit becsapós is, mert a címből és a fülszövegből is azt gondolná az ember, hogy a gésák lesznek a középpontban, de meglepődhet, ha a sok történelmi részre rápillant.
Illetve néhol úgy éreztem, bizonyos dolgokat az unalomig ismételget, és azt mindig is rosszul toleráltam, ha valamit ennyire szájbarágósan akartak lenyomni a torkomon. elsőre is megértem én a dolgokat, nem kell még ilyen sokszor hangsúlyozni.

matraimelinda>!

Ursula Richter: A gésa mosolya Titkok a fehér maszk mögött

Nagyon tetszett, a gésák titokzatos világába engedett bepillantást…:):)

SophistiCat P>!

Ursula Richter: A gésa mosolya Titkok a fehér maszk mögött

Ebből a könyvből sok mindent megtudtam a gésákról, amit még csak nem is gondoltam volna. Ami viszont kicsit bonyolította a megértést az az, hogy az írónő kicsit ömlesztve írt le dolgokat és sokszor ugrált az időben oda-vissza. A vége tetszett a legjobban. Ott azt írja le, hogy a ma élő gésák, hogyan tartják a hagyományokat és min kellett változtatniuk.

Aemitta>!

Ursula Richter: A gésa mosolya Titkok a fehér maszk mögött

Sokáig halogattam a kiolvasását, nem számítottam rá, hogy ennyire könnyed lesz. Mivel sok rövidebb fejezetből áll, így nem nagyon lehet belemélyedni, viszont hamar ki is lehetett olvasni. A cím kissé megtészvesztő, mert nem csak a gésákról esik szó benne, hanem a japán történelemről és kultúra alakulásáról is, viszont ez hozzá is ad, el is vesz a témából. Nem tudom, mennyire hitelesek és forrásértékűek a könyvbeli információk. Viszont egy érdekes, könnyed olvasmányként jó volt kézbe venni, és újabb, másabb bepillantást nyerni a gésák világába. Ez a könyv kiegészíti az eddigi róluk szóló olvasmásaimat.

Ursula Richter: A gésa mosolya Titkok a fehér maszk mögött

A maga nemében nagyon érdekes, elég átfogó képet ad a téves elképzelésekkel szembeni gésa fogalmáról.

Kimmuriel>!

Ursula Richter: A gésa mosolya Titkok a fehér maszk mögött

Nagyon tetszett, különösen a történelmi háttér ismertetése volt érdekes, mert a gésakultúra kialakulásának körülményeiről gyakorlatilag semmit nem tudtam. Maga a könyv nem egy regény vagy elbeszélés, inkább egyfajta kultúrtörténeti áttekintés, összefoglaló. A téma iránt érdeklődők számára bátran ajánlott olvasmány.

s_emese0612>!

Minden gésa olyan, mint egy maga módján szépséges virág, és olyan, mint egy fűzfa, ha megfújja a szellő: bájos, hajlékony és egyúttal erős is.

s_emese0612>!

Nem szabad senkihez feleségül mennem, nem szabad megismernem az anyai örömöket. Drágám, én csak a te ostobaságodnak, buta viselkedésednek kifejeződése vagyok, egy illúzió, egy álom, egy árnyék vagyok, amely átsuhan az életeden.

ditke3>!

Japánban a fiatal női alkalmazottakat mind a mai napig szokás „irodai virágoknak” (sokuba no hana) nevezni. Ezektől gyakorlatilag elvárják, hogy szépen kisminkelve és szolgálatra készen tegyék kellemesebbé a munkanapot a feletteseik számára.

ditke3>!

A japánok szerint a házasság túl komoly dolog ahhoz, hogy egy illékony érzelemre (a szerelemre) lehessen alapozni.

Kimmuriel>!

A gésák egy régi hagyomány tisztességes folytatóinak, mintegy élő műtárgynak tekintik magukat.
Ebben az értelemben tartják őket magukkal egyenrangúnak a művészek és tartják őket tiszteletben úgy, ahogyan csak a művészek képesek egymást tiszteletben tartani.
Így volt lehetséges, hogy például Seiji Ozawa japán karmester elvállata, hogy zongorán kísér egy gésát. Ők ketten ugyanabba a kultúrkörbe tartoznak, ismerik a japán kultúra lényegét és Ozawa elismeri a gésában a másik művészt. Muzsikája hódolat a művészet nevében a nőtestvér előtt.

s_emese0612>!

A gésák tudománya abban áll, hogy azon a határon belül maradjanak, amely a férfit arra készteti, hogy ő se lépje túl azt, miközben az érdeklődését nem oltja ki.