Apám ​könyve 26 csillagozás

Ahogyan a fiú látja apja csodálatos életét
Urs Widmer: Apám könyve

A tizenkettedik születésnapján Karl kap egy üres lapokkal teli könyvet, amelybe leírja majd minden egyes napját, minden gondolatát egészen élete végéig. Halála után azonban eltűnik a könyv, még mielőtt a fia a hagyomány szerint elolvashatná. Így hát a fiú, a mesélő, még egyszer megírja a könyvet: az apja könyvét.

Eredeti megjelenés éve: 2004

M-érték, Budapest, 2005
254 oldal · ISBN: 9637304495 · Fordította: Almássy Ágnes

Csoszi>!

Urs Widmer: Apám könyve Ahogyan a fiú látja apja csodálatos életét

Nem is tudom, mit írjak. Másra számítottam, és voltak benne olyan részek, főleg az elején, amiket kifejezetten untam. (Az út a szülőfaluba, a Fekete templom, a beavatási szertartás, a koporsók, és a Fehér Könyv túl elvont.) Rengeteg szereplő a szerző apjának életéből, akiket időnként kevertem, vagy éppen nem tudtam megjegyezni. Ami tetszett az a szenvedély, amivel Karl a könyveket fordítja franciáról németre, illetve a saját dolgait írja. Ezen kívül szinte semmi mással nem törődik, különösen a pénzzel nem. Ha Carla-nak, a feleségének nem lett volna egy kisebb vagyona, ezt nem tehette volna meg.

dpart>!

Urs Widmer: Apám könyve Ahogyan a fiú látja apja csodálatos életét

Határozottan jobban tetszett az Anyám szeretőjénél. Vagy talán így együtt ismerve a nézőpontokat bontakozik ki előttünk az a cselekmény, ami teljessé teszi a történetet.
A kispolgári Apa, aki nikotinos ujjaival, cigivel a szájában egy ujjal gépeli az általa oly becses könyvek fordítását, aki nem foglalkozik a pénz értékével, mégis teljessé tudja tenni az életét.
A befolyásolhatósága, a lelkesedése magával ragadó, még ha nem is olyan sodró lendületű a regény.
Egy sor ellentmondás egyetlen könyvbe sűrítve.
A két könyvet mindenképpen egymás után érdemes elolvasni.

siors>!

Urs Widmer: Apám könyve Ahogyan a fiú látja apja csodálatos életét

Azonnal az Anyám szeretője után olvastam el a folytatást, amit 4 év különbséggel írt meg az író. Más hangulata volt ennek a könyvnek, a történet misztikusabban indult, aztán valahogy elfogyott számomra a magával ragadó aprólékossága és finomsága. Jó volt olvasni, de úgy éreztem, hogy hiányzik az utolsó részek kidolgozottsága és valahogy válasz nélkül maradtak kérdések. A befejezés túl hirtelen jött el. Az író érzékenysége és történetmesélési stílusa azonban nagyon tetszett az Anyám szeretőjében és az Apám könyvében is. Megnézem, mit találok még magyarul Urs Widmertől.

jmolnar>!

Tetszett!
Másra számítottam, és amikor megláttam a lényegében alig tagol szöveget, kicsit meg is ijedtem tőle…
De mindezzel együtt jó volt. Olvasmányos, magával ragadó. Nem tudod, hogy hol tedd le, mikor hagyd abba, mert folyamatos a „meseszövése”.

ellayeats>!

Urs Widmer: Apám könyve Ahogyan a fiú látja apja csodálatos életét

Az „Anyám szeretője” engem jobban megfogott. De együtt nézve érdekes a két történet.

Natalie_Danaisz IP>!

Odaültem apám íróasztalához – eddig nem tettem meg még soha –, és rápillantottam a könyvben arra az oldalra, amelyre nemrég még írt. Az utolsó mondatot nem tudta már befejezni, legalábbis nem volt pont a végén. Végiglapoztam a könyvet. Minden oldal olyan sűrűn tele volt írva, hogy nem látszott egyetlen fehér folt sem. Tíz, tizenöt lap üresen maradt. Fehéren. Apám a rá kiszabott idő előtt halt meg.

Natalie_Danaisz IP>!

Még csak Leninnel sem találkozott, pedig ez könnyen megeshetett volna, hisz a későbbi nagy forradalmár ugyanazokat az utcákat rótta, mint ő. Talán – jutott olykor eszébe később – látta is, ő, hóna alatt a futball-labdájával, és Lenin, mogorván szitkozódva magában.