Anyám ​szeretője 33 csillagozás

Ahogyan a fiú látja anyja tragikus életét
Urs Widmer: Anyám szeretője

Az Anyám szeretője egy néma, vad szenvedély története. Beszámoló egy élet tragédiájáról, de olyan távolságtartón elmesélve, hogy a fájdalom már sokszor az ellentétébe csap át: derűbe… Widmer ugyan az emberi lét súlyos kérdéseit feszegeti, elbeszélő stílusa folyton a lebegő könnyűség. A könyv párkötete, az Apám könyve ugyanazt a történetet meséli el – csupán a másik oldalról. Mennyivel más az a történet! Az ítélet meg az olvasó dolga.

Eredeti megjelenés éve: 2000

M-érték, Budapest, 2005
188 oldal · keménytáblás · ISBN: 9637304487 · Fordította: Almássy Ágnes

Bélabá>!

Urs Widmer: Anyám szeretője Ahogyan a fiú látja anyja tragikus életét

Úgy tűnik, mostanában rövid, könnyen olvasható könyvekbe botlom és tetszenek. Ezúttal is így történt, a svájci írótól, Urs Widmertől ez volt az első könyvem. Ahogy elkezdődött rögtön megéreztem, hogy ez a kisregény nekem szól. A hangulat miatt főleg. Szép lassan, csordogálva lettek az események leírva, kicsit naplószerűen. Kiderült, hogy a névtelen főhős, kis srác anyja szeretője, Edwin egy karmester, így a könyv központi témája komolyzene, hangversenyek, filharmonikus zenekar. Érdekes, hangulatos, bohém világ tárult elém. Legnagyobb meglepetésemre, mert Edwin nagy Bartók-rajongó volt még a híres magyar zeneszerző is belekerült szereplőként a regénybe! Jó kis ország-imázs építés a svájci írónak köszönhetően! Edwin tipikus művészlélek volt, aki bohémságában többször is lenullázta vagyonát, de mindig talpra tudott állni. spoiler A főbb cselekmény a húszas-harmincas években játszódik, de a II. világháború is előkerül futólag. A hangulatot fokozta, hogy szép svájci- és észak-olasz (Piemont) helyszíneken zajlott az esemény.
Egy kis hullámzást éreztem benne időnként, nem mindig volt zökkenőmentes a cselekmény leírása , mondjuk ez lehet tudatos az írótól – végül is egy kisfiú a narrátor. Emiatt 4,5 csillagot (4,4 pont), adok, de élveztem végig és teljesen kiérződött számomra az író hangulati világa.
Ajánlom a komolyzene kedvelőknek, tényleg sok a komolyzene a könyvben illetve bárki kézbe vehet, aki szeret hangulatos könyvet olvasni. Nem volt rossz antré (belépő) Urs Widmertől irányomban.

Csoszi>!

Urs Widmer: Anyám szeretője Ahogyan a fiú látja anyja tragikus életét

Szomorú történet egy nőről, akivel elbánt az élet, és akit a környezetében élő emberek nem sokra tartottak (még a saját apja sem). A könyv az 1920-as években kezdődik. Nemcsak Carla életét követhetjük nyomon, hanem a modern darabokat játszó Fiatal Zenekar megalakulását, első fellépéseit, kezdeti sikereit és ismertté válását. A zenekar Carla szívügye, a modern zene elvarázsolja. A fiatal karmester, Edwin pedig élete nagy szerelme lesz, de a férfi erről nem tud és csak kihasználja. Leginkább a magyar vonatkozású részek (Bartók és művei) tetszettek.

Miestas>!

Urs Widmer: Anyám szeretője Ahogyan a fiú látja anyja tragikus életét

Inkább hasonlít egy komolyzenei lexikonra, zenetörténeti dokumentációra, mint regényre. Mégis műfaját tekintve regény és bár sok ismerettel nem rendelkezem a zenetörténetben azt kell mondanom néha élveztem is az olvasást.

persze annyira nem volt rossz, hogy ne legyek kiváncsi a második kötetére: http://moly.hu/konyvek/urs-widmer-apam-konyve

TitokMondó>!

Urs Widmer: Anyám szeretője Ahogyan a fiú látja anyja tragikus életét

Nem volt hosszú, mégis szenvedtem vele. Rossz időben talált meg ez a kis elbeszélés, máskor talán jobban élveztem volna… Viszont ilyen idegesítő egy fa.it én még nem láttam! Rémes személyiség. Meg Clara vergődése… Szóval félre vele. De annak, hogy itt találkotam Bartók Bélával, kimondottan örültem.

Natalie_Danaisz IP>!

Urs Widmer: Anyám szeretője Ahogyan a fiú látja anyja tragikus életét

első kép: egy nő áll egy tó közepén, nehéz köveket ejt bele. a parton egy gyermek apró kavicsokból várat rak. a nőt figyeli, közben épít.
utolsó kép: a nő a tó közepén áll, nem tudja elengedni a súlyos köveket. a gyermek kezéből kiesik egy gömbölyű kavics, és ahogy gurul, mintha betűt formázna a partmenti homokba, kacskaringós vonalú sorokat, amik megtöltenek majd Fehér és más könyveket.

Fapicula>!

Urs Widmer: Anyám szeretője Ahogyan a fiú látja anyja tragikus életét

Sajátságos hangulatú írás egy terhelt sorsról. Egy egész életre kiható pár hónapos szerelemről, már ha lehet annak nevezni. Az olvasót gondolkozásra készteti, eljátszhat a történetben szereplő többi ember sorsával is.

dpart>!

Urs Widmer: Anyám szeretője Ahogyan a fiú látja anyja tragikus életét

Kíváncsian vettem a kezembe a könyvet. Kicsit talán túlzó várakozással is?
Egy kicsit súlytalannak tűnt a cselekmény. Távolról leírva, kívülről szinte idegenként szemlélte saját édesanyja életét az író. Nem derült ki, csupán sejtelmes utalásokból, hogy miért. A történelmi környezet is csupán érintőlegesen befolyásolja a sorsokat.
Ugyanakkor élvezetes volt olvasni, mert kellemes a fogalmazása, kellemes a környezet.
A férjről valami miatt semmi sem derül ki, pedig fontosabb lehet, mint a bohém, törekvő karmester szerepe.
Elnézést, ha csak én nem vagyok műértő.
Talán a másik könyv választ ad a felmerült kérdéseimre?

szera>!

Urs Widmer: Anyám szeretője Ahogyan a fiú látja anyja tragikus életét

Karácsonyi ajándék könyv volt, amit én választottam.
Pár nap alatt kiolvastam. Nem vártam semmit a könyvtől ezért volt nagyszerű élmény DE a történet úgy kereki ha a második részt (Apám könyve) is elolvassuk.

siors>!

Urs Widmer: Anyám szeretője Ahogyan a fiú látja anyja tragikus életét

Teljesen véletlenül került a kezembe a kötet. Nem hallottam róla korábban és az írójától sem olvastam még.
Utazós olvasmány lett, egy vonatút során tartott velem a kötet és így szinte egy ültő helyemben olvastam el a regényt, ami magával ragadott. Nem tudom igazán megmagyarázni, hogy mi tetszett benne, csak egyszerűen vitt és hívott a történetmesélés, a mondatszövés. Voltak és maradtak is megválaszolatlan kérdéseim a regény szereplői kapcsán, de mégis jó volt belecsöppenni egy élettörténetbe/történetekbe. Jöhet hamarosan a folytatás, az Apám könyve is.

ellayeats>!

Magával ragadó történet.

Bélabá>!

Élettelenül zuhantak le az égből a verebek. A nap fekete volt, a hold vak. Egy lélek sem járt a földön. A patakok vize befagyott. Fagyott pisztrángok meredtek ki a jégből. Felhők lógtak a fákon. A fű szürke volt, por, vulkáni hamu talán, borított minden utat. A kertben egerek hevertek a hátukon, fölöttük futás közben jéggé dermedt macskák. Az ablakokon jégvirág. Sehol semmi nesz, még varjúkárogás se, semmi. A világ megnémult. Kripta volt a ház.

mrumus>!

A benne kavargó örvények olykor azzal fenyegettek, hogy szőröstől-bőröstől elnyelik, a mélybe rántják. Mintha be tudná szippantani önmagát, visszatűrné magát önmagába, és eltűnne, örökre, egy halálos örvényléstől a bensejébe rántva.

mrumus>!

Egész nap csak zokogott, könny nélkül, sikoltott, hang nélkül. Éjjelente ébren vergődött, küzdött az álmok ellen, amikor azonban eljött a reggel, akkor meg épp ezekbe a lidércnyomásos álmokba kapaszkodott görcsösen, mintha segíthetnének, hogy ne kelljen nekivágnia az új napnak. Szorosan csukva tartotta a szemét, még ha ébren is volt már.