Budapest ​a diktatúrák árnyékában 38 csillagozás

Titkos helyszínek, szimbolikus terek és emlékhelyek
Ungváry Krisztián – Tabajdi Gábor: Budapest a diktatúrák árnyékában

Ungváry ​Krisztián és Tabajdi Gábor rendhagyó útikalauza a 20. század politikai diktatúrái és legmegrázóbb történelmi eseményei mentén veszi lajstromba Budapest emlékeit. A szerzőpáros olyan fővárosi helyszíneket mutat be olvasóinak, amelyek jobbára ismeretlenek a turisták előtt, a városlakók számára pedig a félmúlt homályába vesznek.

A fiatal kutatók budapesti sétáin feltárulnak az 1919-es Tanácsköztársaság és az azt követő fehérterror, a német megszállás, a nyilas rémuralom és a zsidóüldözés, a világháborús főváros, a szovjet megszállás és a Rákosi-diktatúra, az 1956-os forradalom és szabadságharc, végül a Kádár-korszak elfeledett vagy épp szándékosan titokban tartott történeti helyszínei és emlékhelyei. Az egyes történelmi eseményekhez köthető szobrok és műemlékek kapcsán a szerzők múlt és jelen emlékezetpolitikai törekvéseit is áttekintik.

A történészpáros kíméletlen és fájdalmas őszinteséggel mutat rá: a múlt századi véres diktatúrák emlékei jelöletlenül bár,… (tovább)

Jaffa, Budapest, 2013
Jaffa, Budapest, 2013
Jaffa, Budapest, 2012
192 oldal · ISBN: 9789639971936

Fiammetta P>!
Ungváry Krisztián – Tabajdi Gábor: Budapest a diktatúrák árnyékában

Ungváry Krisztián – Tabajdi Gábor: Budapest a diktatúrák árnyékában Titkos helyszínek, szimbolikus terek és emlékhelyek

Korábban két tematikus séta során már megismerkedtem a könyvben szereplő helyszínek egy részével – az egyiket ráadásul maga Ungváry Krisztián vezette a Vártól a Széll Kálmán téren át a Városmajorig tartó útvonalon, nem fukarkodva a borzalmasabbnál borzalmasabb részletekkel. Sokkoló volt, ahogyan témájánál fogva a könyv is sokszor az, és más szemmel nézek azóta számos helyre, amelyek egy része a történelmi háttér ismerete nélkül kifejezetten idillinek mondható.
Annak viszont, aki önállóan tenne tematikus sétát a könyv alapján, nem lesz könnyű dolga. Ahogy @Csabi is írta, a térképek túl vannak bonyolítva: a belső borítón lévő térképen az egyes fejezetekhez tartozó helyszíneket más és más színek jelzik, és fejezetenként újraindul a számozás; a könyvön belüli térképkivágatokon pedig szintén nem könnyű eligazodni, annyi adat zsúfolódik össze rajtuk.
Sajnálom, hogy a könyvhöz kapcsolódó honlap már nem működik, így nem frissülhetett azzal a bizarr fejleménnyel sem, hogy a villa, ahol egykor a Rajk-per vádlottait hallgatták ki és kínozták meg, azóta felújításra és átalakításra került, és jelenleg Normafa kapuja néven látogatóközpontként üzemel…

Gólyanéni>!
Ungváry Krisztián – Tabajdi Gábor: Budapest a diktatúrák árnyékában

Imádtam olvasni, ez a könyv „nekem” íródott. Egy kis történelem, egy kis művészettörténet, egy kis térképezgetés és sok-sok titok. Köszönöm a pár napos budapesti sétát, amire a könyvvel eljuthattam!

Csabi>!
Ungváry Krisztián – Tabajdi Gábor: Budapest a diktatúrák árnyékában

Nagyszerű könyv ez, rengeteg információt tartalmaz 20. századi történelmünkről. Van itt mit bepótolni. A képanyag remekül egészíti ki a szöveget.
A térképeken a színjelzések nem a legpraktikusabbak, néha meg sem találtam a keresett helyet. Jobb lenne a karikák helyett más formákat is használni pl.
Ahhoz képest, hogy 2., javított kiadás elég sok még benne az elgépelés. Ill. találtam egy ellentmondásos információt Rákóczi Hősök terén történt felravatalozásáról, ezzel kapcsolatban írtam a szerzőknek a honlapon megadott címre, remélem válaszolnak.

Mezei_Dávid>!
Ungváry Krisztián – Tabajdi Gábor: Budapest a diktatúrák árnyékában

Útikönyvként és történelemkönyvként egyaránt olvasható mű. Érdemes lenne a könyvvel a kézben sétákat tervezni Budapesten, hiszen rengeteg olyan apróságra hívják fel a figyelmet a szerzők, amelyek fontos történelmi események nyomait őrzik, de általában észrevétlenül elmegyünk mellettük.

Alíz_Simon P>!
Ungváry Krisztián – Tabajdi Gábor: Budapest a diktatúrák árnyékában

Remek könyv, szuper retrós borítóval! Izgalmas séta Budapest XX. századi történelmi viharaiban, rendkívül korrekt történelmi háttér utalásokkal. Hihetetlen, hogy a diktátoroknak mennyire „egykaptafára” jár az agyuk, bármilyen előjelűek is legyenek, és mi, közép-európaiak aztán igazán tudjuk ezt! Ungváry Krisztián a tőle megszokott profizmussal mesél, összegez, gondolkodtat…

Ndrew>!
Ungváry Krisztián – Tabajdi Gábor: Budapest a diktatúrák árnyékában

Egy nagyon jó kis úti-könyv, sok érdekességgel, eddig titkolt, vagy meg nem említett tényekkel. Segít jobban megérteni, de legalábbis közelebb hozni a leplezett és ilyen-olyan oldalról elhallgatott rendszerváltás velejáróit. Akit érdekel ez a téma, annak kötelező! :)

richvar>!
Ungváry Krisztián – Tabajdi Gábor: Budapest a diktatúrák árnyékában

Nagyon érdekes volt! Ungváry Krisztiántól megszokott magas színvonalon. Útikönyvnek sem utolsó, mert nagyon érdekes helyekre lehet vele bukkanni, de ugyanakkor meglepően lényegretörő összefoglalása Budapest 20.sz-i történelmének.
A vár alatti vezetési pontokról például még sosem hallottam, pedig azt gondoltam, hogy valamennyire ismerem a témát. Csak ajánlani tudom!

Morzsa>!
Ungváry Krisztián – Tabajdi Gábor: Budapest a diktatúrák árnyékában

Nem igazán tudom csillagokkal értékelni, lévén, hogy nem egy olvasmányos könyv: fotelben olvasva teljesen az, mintha az ember egy útikönyvet akarna otthon elolvasni. Valamiféle pótszernek jó, de nem az igazi, még akkor sem, ha fotók is vannak a leírások mellett. Azok a helyek, amiket magam is ismertem persze érdekesek voltak, de a többi így ömlesztve az arcomba tolva csak száraz tények maradtak, mint az útikönyv infói arról, hogy mondjuk az adott épület egyik sarkán van egy rendhagyó farkatlan oroszlán szobor.
Ami kicsit közelebb hozta viszont az, hogy mostanság elég sok olyan könyvet olvastam, amik az itt taglalt korban, az itt taglalt helyszíneken játszódnak, és pl. már láttam is magam előtt Gordon Vilmost, pl. a Budapest Novemberben-ben.

negoti P>!
Ungváry Krisztián – Tabajdi Gábor: Budapest a diktatúrák árnyékában

Egyszer végig kell látogatni ezeket a helyeket. Jó hosszú kirándulás lesz :-)

Pixelhiba>!
Ungváry Krisztián – Tabajdi Gábor: Budapest a diktatúrák árnyékában

Nagyon fontos könyv, szerintem mindenkinek kötelező lenne kézbe vennie, mint erősen ajánlott olvasmány.

Emléktábla a Városmajor utcában
Az egykori Városmajor utcai szanatórium helyén a XII. kerületi önkormányzat és a Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság által felállított emléktábla jó példa a történelmi tények elhallgatással történő meghamisítására. A táblán ugyanis mindössze ennyi szerepel: „Az 1945-ben e helyütt életüket vesztett zsidó áldozatok emlékére.” Ezzel nemcsak az a baj, hogy a szöveg átveszi a tettesek perspektíváját, amikor „zsidókról” ír – nem beszélve arról, hogy az itt meggyilkolt ápolónők még a faji törvények szerint sem számítottak zsidónak –, de a kései születés kegyelmével megáldott utódok számára az sem derül ki, hogy az áldozatok erőszakos halállal pusztultak el, hogy kik voltak a gyilkosaik (nem az SS, hanem a XII. kerületi nyilasok), sőt, még azt sem tudhatjuk meg, hányan voltak a meggyilkoltak (149 fő). Biztosra vehetjük, hogy a tábla felállítói ezekkel az adatokkal teljesen tisztában voltak: így aztán érdemes elgondolkodni, hogy ha nem tartották szükségesnek közlésüket, egyáltalán mi céljuk volt az emléktáblával?

Kapcsolódó szócikkek: 1945 · Városmajor utca

Trianon a Hűvösvölgyben

A trianoni békediktátum elleni tiltakozásul az ország számos pontján hoztak létre különböző emlékhelyeket. Ezekből eredeti formájában ma már csak egy látható, de az teljesen ismeretlen a lakosság előtt. A Hűvösvölgyben, a Nyékihegy délnyugati oldalában az 1930-as években cserkészek Nagy-Magyarország térképét mintázó fenyőerdőt ültettek. Télen, amikor csak a fenyőfák tartják meg zölden a lombjukat, a Nyéki-hegy oldalában még a villamosból is jól látszanak a történelmi Magyarország határait idéző kontúrok.

Amapola P>!

A Nemzeti Bank épülete előtt 1932. október 6-án avatták fel a magyar revizionizmus pártfogójának, Rothermere lordnak az ajándékát, Emile Guillaume francia szobrász művét, a Magyar Fájdalom szobrát. A műalkotás egy női aktot ábrázol, amely mozdulataiban fejezi ki gyermekei (az elszakított területek) elvesztése miatt érzett fájdalmát.

Szimbolikus a Magyar Fájdalom szobrának esete, amelyet nemcsak eltávolítottak, hanem eredeti feliratától megfosztva, „napfürdőző nőként” értelmeztek újjá, amikor 1948-ban a Margit-szigeti Palatinus fürdő bejáratánál helyezték el – itt korábban Csorba Géza Napozó című alkotása állt, amely a harcok alatt pusztult el.

Kapcsolódó szócikkek: 1932 · 1948 · Csorba Géza · Emile Guillaume
Amapola P>!

Január 10-én 100 rendőrt vezényeltek a gettóba, hogy megakadályozzák a nyilasok gyilkosságait. Ennek ellenére január 14-én a Wesselényi utcában tömeggyilkosságra került sor, és a nyilasok a teljes gettó megsemmisítését is tervezték. Gerhard Schmidthuber vezérőrnagy, a pesti oldal vezénylő tábornoka január 15-én német őrséget rendelt a gettó kapuihoz, hogy ezt megakadályozza. Az első szovjet csapatok január 17-én, a Wesselényi utcánál érték el a gettó határát. Az ott védekező magyar légvédelmi tüzérüteg katonáit az utcában található zsidó kórházban az orvosok civilbe öltöztették cserébe azért, hogy abbahagyták a harcot.

Amapola P>!

A legnagyobb vörös csillagot az ország szimbolikus középpontjában helyezték el: a magyarországi 0 kilométerkőnek helyet adó Clark Ádám tér körforgalmának közepén különböző virágokból alkották meg. Ez utóbbit 1989-ben, a jelképek végső eltávolításakor ellenzéki aktivisták a csillag szárainak átültetésével szerették volna megszüntetni. Az akciót a neves ellenzéki személyiség, Krassó György hirdette meg, ám a Fővárosi Kertészet az esemény előtti éjszakán a BM utasítására maga végezte el a munkát, hogy elkerüljék a politikai feltűnést.