Budapest ​a diktatúrák árnyékában 25 csillagozás

Titkos helyszínek, szimbolikus terek és emlékhelyek
Ungváry Krisztián – Tabajdi Gábor: Budapest a diktatúrák árnyékában

Ungváry ​Krisztián és Tabajdi Gábor rendhagyó útikalauza a 20. század politikai diktatúrái és legmegrázóbb történelmi eseményei mentén veszi lajstromba Budapest emlékeit. A szerzőpáros olyan fővárosi helyszíneket mutat be olvasóinak, amelyek jobbára ismeretlenek a turisták előtt, a városlakók számára pedig a félmúlt homályába vesznek.

A fiatal kutatók budapesti sétáin feltárulnak az 1919-es Tanácsköztársaság és az azt követő fehérterror, a német megszállás, a nyilas rémuralom és a zsidóüldözés, a világháborús főváros, a szovjet megszállás és a Rákosi-diktatúra, az 1956-os forradalom és szabadságharc, végül a Kádár-korszak elfeledett vagy épp szándékosan titokban tartott történeti helyszínei és emlékhelyei. Az egyes történelmi eseményekhez köthető szobrok és műemlékek kapcsán a szerzők múlt és jelen emlékezetpolitikai törekvéseit is áttekintik.

A történészpáros kíméletlen és fájdalmas őszinteséggel mutat rá: a múlt századi véres diktatúrák emlékei jelöletlenül bár,… (tovább)

Jaffa, Budapest, 2013
Jaffa, Budapest, 2013
Jaffa, Budapest, 2012
192 oldal · ISBN: 9789639971936

Gólyanéni
Ungváry Krisztián – Tabajdi Gábor: Budapest a diktatúrák árnyékában

Ungváry Krisztián – Tabajdi Gábor: Budapest a diktatúrák árnyékában Titkos helyszínek, szimbolikus terek és emlékhelyek

Imádtam olvasni, ez a könyv „nekem” íródott. Egy kis történelem, egy kis művészettörténet, egy kis térképezgetés és sok-sok titok. Köszönöm a pár napos budapesti sétát, amire a könyvvel eljuthattam!

Csabi P
Ungváry Krisztián – Tabajdi Gábor: Budapest a diktatúrák árnyékában

Nagyszerű könyv ez, rengeteg információt tartalmaz 20. századi történelmünkről. Van itt mit bepótolni. A képanyag remekül egészíti ki a szöveget.
A térképeken a színjelzések nem a legpraktikusabbak, néha meg sem találtam a keresett helyet. Jobb lenne a karikák helyett más formákat is használni pl.
Ahhoz képest, hogy 2., javított kiadás elég sok még benne az elgépelés. Ill. találtam egy ellentmondásos információt Rákóczi Hősök terén történt felravatalozásáról, ezzel kapcsolatban írtam a szerzőknek a honlapon megadott címre, remélem válaszolnak.

Mezei_Dávid
Ungváry Krisztián – Tabajdi Gábor: Budapest a diktatúrák árnyékában

Útikönyvként és történelemkönyvként egyaránt olvasható mű. Érdemes lenne a könyvvel a kézben sétákat tervezni Budapesten, hiszen rengeteg olyan apróságra hívják fel a figyelmet a szerzők, amelyek fontos történelmi események nyomait őrzik, de általában észrevétlenül elmegyünk mellettük.

Alíz_Simon
Ungváry Krisztián – Tabajdi Gábor: Budapest a diktatúrák árnyékában

Remek könyv, szuper retrós borítóval! Izgalmas séta Budapest XX. századi történelmi viharaiban, rendkívül korrekt történelmi háttér utalásokkal. Hihetetlen, hogy a diktátoroknak mennyire „egykaptafára” jár az agyuk, bármilyen előjelűek is legyenek, és mi, közép-európaiak aztán igazán tudjuk ezt! Ungváry Krisztián a tőle megszokott profizmussal mesél, összegez, gondolkodtat…

Ndrew
Ungváry Krisztián – Tabajdi Gábor: Budapest a diktatúrák árnyékában

Egy nagyon jó kis úti-könyv, sok érdekességgel, eddig titkolt, vagy meg nem említett tényekkel. Segít jobban megérteni, de legalábbis közelebb hozni a leplezett és ilyen-olyan oldalról elhallgatott rendszerváltás velejáróit. Akit érdekel ez a téma, annak kötelező! :)

richvar
Ungváry Krisztián – Tabajdi Gábor: Budapest a diktatúrák árnyékában

Nagyon érdekes volt! Ungváry Krisztiántól megszokott magas színvonalon. Útikönyvnek sem utolsó, mert nagyon érdekes helyekre lehet vele bukkanni, de ugyanakkor meglepően lényegretörő összefoglalása Budapest 20.sz-i történelmének.
A vár alatti vezetési pontokról például még sosem hallottam, pedig azt gondoltam, hogy valamennyire ismerem a témát. Csak ajánlani tudom!

Morzsa
Ungváry Krisztián – Tabajdi Gábor: Budapest a diktatúrák árnyékában

Nem igazán tudom csillagokkal értékelni, lévén, hogy nem egy olvasmányos könyv: fotelben olvasva teljesen az, mintha az ember egy útikönyvet akarna otthon elolvasni. Valamiféle pótszernek jó, de nem az igazi, még akkor sem, ha fotók is vannak a leírások mellett. Azok a helyek, amiket magam is ismertem persze érdekesek voltak, de a többi így ömlesztve az arcomba tolva csak száraz tények maradtak, mint az útikönyv infói arról, hogy mondjuk az adott épület egyik sarkán van egy rendhagyó farkatlan oroszlán szobor.
Ami kicsit közelebb hozta viszont az, hogy mostanság elég sok olyan könyvet olvastam, amik az itt taglalt korban, az itt taglalt helyszíneken játszódnak, és pl. már láttam is magam előtt Gordon Vilmost, pl. a Budapest Novemberben-ben.

negoti
Ungváry Krisztián – Tabajdi Gábor: Budapest a diktatúrák árnyékában

Egyszer végig kell látogatni ezeket a helyeket. Jó hosszú kirándulás lesz :-)

Pixelhiba
Ungváry Krisztián – Tabajdi Gábor: Budapest a diktatúrák árnyékában

Nagyon fontos könyv, szerintem mindenkinek kötelező lenne kézbe vennie, mint erősen ajánlott olvasmány.