Hatalmas ​álkérész 13 csillagozás

Uj Péter: Hatalmas álkérész

Ujpeti végtelenül felületes tud lenni, és ez a legnagyobb erénye. Nem ás a mélybe, csak azt visszhangozza, amit a felszínen lát. És ez éppen elég. Csakis rá jellemző nyelvezettel és önálló világgal mutatja be hétről hétre a Szerda rovatban azt az őrültséget, ami körülvesz bennünket, földlakókat. Meglehet, nem is tudja, de birtokában van annak a készségnek, amelyet Andersen kisfiúja mutat A király új ruhájában. Ki tudja mondani, mit mondani, üvölteni: a király meztelen. Kiabál, sokszor igazságtalanul bántón \(e nélkül nem ő lenne ő): a hülyeség ruhátlan világa ölel bennünket. Gyors, tömény, kapkodó nyelvezettel megírt szövegek ezek, néha röhögünk, néha elszomorodunk rajtuk. Megismerjük belőlük csupasz önmagunk. Pedig már azt hittük, elegánsabbak aligha lehetünk.

Eredeti megjelenés éve: 2005

Népszabadság, Budapest, 2005

Budapest

piccola>!
Uj Péter: Hatalmas álkérész

A Népszabadság Szerda rovatában megjelent kis írások gyűjteménye. Változó a színvonal, de a többsége nagyon jól sikerült (a mai írásainál már inkább fordított az arány). Szerintem az a titka, hogy a hétköznapi élet abszurd vonásaira nagyon jól rá tud(ott) érezni, és kimondja azt, amit tulajdonképpen tudunk, csak eddig még sosem fogalmaztuk meg. Ezért van olyan érzésünk minden egyes írását olvasva, hogy ez velünk is megtörténhetett volna, ezt már mi is láttuk, ismerjük. Így utólag meg különösen röhejesek a régi nagy „botrányok”, a 2001-2 körüli „közélet”. A könyv élvezetéhez ugyanakkor kedvelni kell az „Index-stílus”-t, és nem árt, ha megbarátkozik az ember UP kedvenc (visszatérő) témáival: horgászat (+ halételek elkészítése) és heavy metal :)

saturdaysun>!
Uj Péter: Hatalmas álkérész

Egyedi. Eddig még nem találkoztam ilyen sajátos nyelvezetű újságíróval, iszonyat realista és odamondó, nekem tetszik a stílusa.

Uj Péter: Hatalmas álkérész

Félő (vagy inkább szerencse?) hogy ha 2. kiadásra kerülne sor pár év múlva, akkor már sűrű lábjegyzeteket igényelne a könyvben sorakozó személyek és események magyarázata, illetve a most felnövő generáció már most se igen érti, hogy miről szólnak ezek a cikkek. Lassan már retro kategória lesz ez is.
(…Viszont a Gorezone még most is szól a Tiloson, és Főnökék azóta is emlegetik, hogy UP milyen jókat írt róluk.)

Carmilla >!

És arra szeretnék még rájönni egyszer, hogy mit reklámoz a Paksi Atomerőmű Rt. a vb-meccsek szüneteiben: izotópot-e, radioaktív hulladékot vagy direkte villanyáramot?

Egyik, ha nem a legnagyobb (2002. június 5.)

Carmilla >!

A magyar drukker nem hajlandó észrevenni sportolóink és sportvezetőink nyilvánvaló (sőt: dokumentálható) hazugságait, a vereséget/szégyent csak úgy képes elviselni, ha az idegenek (franciák, négerek, ufók, zsidók) nyakába varrhatja.

Kutatás-fejlesztés (2004. szeptember 1.)

Carmilla >!

…létezik-e még egy európai főváros, amelyben a kutyaszar az utcakép és -szag elválaszthatatlan része?

Do You Remember Rock 'n' Roll Radio? (2004. szeptember 22.)

Kapcsolódó szócikkek: Budapest · kutyaszar
Carmilla >!

Aki volt katona az elmúlt hatvan évben, és rendelkezik/rendelkezett annyi agysejttel, hogy képes volt percepcionálni a percepcionálandókat, az tudta, hogy a hon védelmének éppenséggel semmi köze ahhoz az abszurddráma-szerzőket alázóan súlyos irracionalitáshoz, bornírtsághoz, amelyet a sorkatonaság intézménye jelentett.
Illetve köze azért mégis volt, sajnos: valakik úgy gondolták, hogy a hon leginkább alkoholista tiszthelyettesekkel, perverz tisztesekkel és halálra rémített tinédzserekkel védhető.

Kettős ünnep: a zsoldos katona (2004. november 3.)

Carmilla >!

Újra és újra felrémlett az a történet, amelyet még Csihar Attila, az európai black metal egyik meghatározó alakja mesélt: amikor megérkezett Oslóba, hogy lemezt készítsen a rettegett Mayhem zenekarral, amelynek maradék tagsága nem sokkal korábban fogyasztotta el a sajnálatos öngyilkosság áldozatául esett énekes (bizonyos Dead) agyvelejét, de halál komolyan, nos, az oslói pályaudvaron Csihar Attilát a basszusgitáros Varg Vikernes állítólag sodronyingben fogadta.

Ördögűző (2003. március 5.)

Kapcsolódó szócikkek: metál
saturdaysun>!

Li Taj Po szavai csengenek a fülembe (én vagyok Li Taj Po, de nem értek saját kínaiul):

A fákon nincsen levél már,
nem zörögnek legalább
a kis klorofilegerek,
amikor fáj a fejem, mert másnapos vagyok,

és kussolnak végre az ostoba madarak,
nincs se rikács, se csivit,
semmi, hagynak aludni,
amikor másnaposan forgok az ágyban.

Nem randalíroznak házunk körül
a hülyegyerekek,
csak lapítanak otthon, a konvektor mellett,
szombat reggel nem kell
sikolyra ébrednem másnaposan.
Végre szürke minden,
a nagyarcú, gyáva színek
eltűnnek a vérbe',
nem bántják szememet másnap.

Nyáron mindenkinek nagy a pofája
meg virgonc, meg tele van élettel
ilyenkor,
télen bezzeg eltűnnek a puhapöcsűek,
hogy rohadnának meg a tornacipőjükben,
eltűnnek, hál' istennek,
nem fájdítják a másnapos bölcs fejét.

(A Vörös Meteor Betéti Társaság nyersfordítása)

80. oldal, Hideg hetek

Carmilla >!

A Bartókkal együtt körülbelül három olyan adó létezik Budapesten, amelybe hosszabb-rövidebb időre bele lehet hallgatni az agykárosodás veszélye nélkül: az Info, amely viszont negyedóránként mondja be ugyanazokat a híreket, és néha olyan, mintha helyettes államtitkárok szerkesztenék kabinetfőnököknek, ráadásul a sok nazális riportertől félóra alatt benáthásodom; meg a Tilos, az egyetlen adó, amelyen előfordulnak jobb középnehéz- és könnyűzenék (kedvencem a Gorezone, ahol vállalt, manírmentes taplósággal, ám tökéletes szakértelemmel nyomják a metált, és olyan műsorvezetői kompetencia – tájékozottság, tárgyi tudás – tapasztalható, amilyen csak a Bartók zenetudósos műsoraiban; nagyjából ennyi volna egy jó rádióműsor egyébként: zenék, és a zenéről értelmes információkat átadó műsorvezetés; ezt a minimumot képtelen a többi rádió kiszenvedni magából), bár a Tilossal akkor már súlyos baj van, amikor magukat underground rappernek gondoló, buta telepi gyerekek szabadulnak a stúdióba, vagy – pláne – beszélgetős műsor kezdődik.

Do You Remember Rock 'n' Roll Radio? (2004. szeptember 22.)

Kapcsolódó szócikkek: Bartók Rádió · Budapest · InfoRádió · Tilos Rádió
Carmilla >!

A tiszai homokban aztán látom, hogy Csisztu Zsuzsa nem vesz részt a sárdobálásban, Sváby András családja napelemmel működik, és egyébként meg delfinekkel smárol a kubai vizeken (Disznó-öböl?), Szellő István sokszor elérzékenyül játszadozó gyermekeit látva, Hajdú Péter a Maldív-szigeteken puszta kézzel próbálta feltörni a kókuszdiókat, visszakapcsolták a villanyt Antal Imrénél, szegény Sztankay István pedig elektromos serpenyőt és nagy teljesítményű gőztisztítót árul az utolsó oldalon a Tv Productsnak.

Gólya, delfin, nokedli (2004. július 28.)

Carmilla >!

Miért félévente körbenyalni a környezetre minden szempontból ártalmas Ernyei Bélát? Van-e még olyan nyomorúságos, megözvegyült háztáji szövőnő, aki elhiszi, hogy ő volna a Magyar Férfi?

Szokeresz a fakereszt (2003. december 10.)

Carmilla >!

Az az igazság, hogy az utóbbi időben már kissé megrogytam, moralice, szó mi szó: kedvetlenül dolgoztam. Csak reggel hétre jártam be, és néha már este tízkor hazamentem; előfordult, hogy szombaton be se néztem; untam a dolgot, na.

Ésszerűsítés (2001. február 21.)