A ​nyugati kapu 4 csillagozás

Tüskés Tibor: A nyugati kapu

Vallomások a szülőföldről – így lehetne röviden jellemezni kiadónk sorozatát, amely tizenkét kötetben egy sokak számára kevéssé ismert, fölfedezésre váró országot mutat be: Magyarországot. Neves írók, költők vállalkoztak arra, hogy a „fölnevelő táj” arculatát megrajzolják, megcsodáltassák műemlékeit, népi művészetét, irodalmi hagyományait, bemutassák az ott élők táj- és életformáló mindennapjait. Más-más hangon, de közös céllal szólnak hozzánk ezek az írások: országjárásra, fölfedező utakra sarkallnak, jól tudva, hogy csak az átélt élmény maradandó.
A nyugati határszélre, hazánk művészeti emlékekben leggazdagabb vidékére kalauzol el Tüskés Tibor kötete. Árpád-kori templomok, római alapokon épült ősi városok, nemesi kastélyok, várak, őrségi szerek, fenyves erdők világa ez, melyet északon a Fertő tó, délen a Zala forrásvidéke határol. E sokarcú táj alig ismert, rejtett szépségei is kibontakoznak a csaknem kétszáz művészi fényképpel illusztrált kötetben.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Ezerszínű Magyarország Móra

Móra, Budapest, 1981

Nienna001 P>!
Tüskés Tibor: A nyugati kapu

A fél csillag levonás a kötelező szocialista tirádákért jár, de egyébként tetszett a könyv, hangulatosak voltak a leírások, együtt utaztam a szerzővel, aki Soprontól Szentgotthárdig bejárta a nyugati országrészt. A nevezetességek egy részénél jártam, egy részéhez meg csak szeretnék eljutni. Felkerült a Pékmúzeum a látóterembe Sopronban, bár utána kell járnom, hogy működik-e még. A szerző is nagy felfedezést tesz, egy munkára indul, közben pedig saját gyökereit is megtalálja, ahogy egy kis határmenti falubakn megtalálja őseit. Kicsit mézesmázos lett ez a rész, de ha valóban nem csak porhintés, akkor ad egy kis mélységet a népszerűsítő ismeretterjesztésnek.

A sorozatból öt részt is beszereztem, azért ezzel kezdtem, mert leginkább ez van most közel, ezeket szeretném megnézni a közelebbi jövőben.

petitrenard >!
Tüskés Tibor: A nyugati kapu

Annak ellenére, hogy egyidős velem a kötet, nagyon tetszett. Szeretek régi ismertetőket olvasni a szülőföldemről, megtudni, milyennek láthatták a szüleim. És szeretek a Google Maps-on utánanézni és összehasonlítani a mai állapotokkal. Ez határozottan jó móka. Ahogy rákeresni a benne szereplő művészekre, iparosokra is.
Ami kicsit visszavetette a lelkesedésem, az az, mikor rájöttem, hogy a fele kötet Sopronról szól, a másik felébe pedig belezsúfolták Szombathelyt és a többi helységet. Lehetett volna a Szombathelyről is jóval többet írni, hiszen bőven van múltja és jelene (jó, 40 évvel ezelőtti "jelene") is.
Van még ebből a sorozatból itthon, hamarosan sort kerítek azokra is. :)