Népi ​vallásosság Magyarországon a 17–18. században 2 csillagozás

Források, formák, közvetítők
Tüskés Gábor – Knapp Éva: Népi vallásosság Magyarországon a 17–18. században

Nyugat-Európa ​országaiban az utóbbi évtizedek során erősen fellendült a tudományos érdeklődés a kora újkor laikus vallásossága iránt. Ezzel szemben Magyarországon ezt a területet – a legkülönfélébb okok miatt – meglehetősen elhanyagolták. A helyzetet még inkább megnehezítette, hogy ez a kutatási terület több tudomány – a néprajz, a vallástörténet, illetve a szűkebb értelemben vett történettudomány – határmezsgyéjén helyezkedik el.
Tüskés Gábor és Knapp Éva, a Népi vallásosság Magyarországon a 17–18. században című kötet szerzőpárosa arra vállalkozott, hogy átfogó igénnyel, módszertana részletes megfogalmazásától kísérve mutassa be a magyarországi vallástörténet eme kevéssé ismert régióját.
A bőséges térkép- és illusztrációanyaggal ellátott könyv részletesen és alaposan mutatja be a magyar újkor elejének népi vallásosságát – külön fejezet szól a zarándoklatokkal kapcsolatos osztrák–magyar kapcsolatokról éppúgy, mint a különféle szentek körül kialakult kultuszokról, a… (tovább)

Osiris, Budapest, 2001

Dénes_Gabriella>!
Tüskés Gábor – Knapp Éva: Népi vallásosság Magyarországon a 17–18. században

Az egyik legjobb könyv, amit e tárgyban olvastam az utóbbi években.
***
Önszorgalomból bekéredzkedtem tíz évvel ezelőtt egy népi vallásosság előadás + szemináriumra a néprajzosokhoz. Sokat tanultam ott, persze másmilyen dolgokat, helyi jellegzetességeket (Csíksomlyó, Szőkefalva). De ez a könyv előzménytörténetnek, az elméleti háttér alaposabb ismeretéhez nagyon jó – még ha szűkebb pátriám érthető módon ritkábban is fordul elő benne.