Hősök ​vagy terroristák? 3 csillagozás

Türk Attila: Hősök vagy terroristák?

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

Anno, Budapest, 2007

schummyka>!
Türk Attila: Hősök vagy terroristák?

Kellemes meglepetés volt a könyv..!
Azért vettem le a polcról h hátha megtudok többet a Közel-Keletről, mert eddig ismereteim kimerültek abban amit olyan 4-5 éve láttam tv-ben (amikor még néztem híradót..) és az nem sok minden:D (-> és ez sikerült is..1 példa: a „mohamedán” szó hallatán tudom, h komolytalan a beszélgetés v tv műsor stb.)
A könyv végigveszi a következő népek/területek rövid történetét: muzulmánok és arabok, Szudán, Egyiptom, Afganisztán, Gáza, Libanon, Irán, Szomáliai kalózok, Ceylon/Sri Lanka, India, Pakisztán, Baszkföld, Írország, Németo., Olaszo., USA, Balkán és a könyv végén kitér pár oldal elejéig a hazai viszonyokra is. Remélem nem hagytam ki senkit-semmit.. Itt fontos megjegyezni, hogy a könyv 2008. augusztusban került nyomdába (szóval a 2006. október 23-i pesti események még szerepelnek benne „első kézből”!)
Ami még érdekes lehet: a szerző álnéven írt! Katt a Türk Attila névre és a moly elnavigál Szatmári Jenő Istvánhoz, ahol további könyveket találunk.
Összegezve: nekem tetszett..külalakra egy 500 Ft-os coop könyvre hasonlít (talán onnan is van nekem?), de a benne található információ az nem mérhető a külsőhöz. Persze ilyen történelmi témánál mindig felmerül az, hogy mennyire hiteles az író (avagy melyik "oldalon áll"), most a szerzőnek szerintem sikerült semlegesnek maradnia..

schummyka>!

Ha elolvassa valaki Rejtő Jenő légiós regényiét, abban sűrűn fordulnak elő ellenségként bizonyos „sivatagi arab rablóvezérek”, akiket a jó idegenlégiósok halomra ölnek, és ez néha visszafelé is megtörténik. Ez sajnos, igaz volt, az 1920–1940-es évekre szinte végig ez volt a jellemző, a gyors lovas-tevés rajtaütések a francia sivatagi helyőrségek ellen, majd a légiós válasz-csapások. (Elég kár, hogy ez a népszerű magyar író, aki később a nácizmus áldozatául esett, nem tudta megérteni: az arab is ember, neki is lehet joga a szabadsághoz. Vagy gátolta ebben Rejtőt saját zsidó származása, és az, hogy ekkorra már az európai zsidóság inkább vélte ellenségének az arabokat, mint erősödő nácizmust?)

96. oldal, Ahol a külvárásokban mindenki emír akart lenni... Terror és ellen-terror sivatagban és nagyvárosban (Anno, 2007)

schummyka>!

Ha van valahol még testvérnépünk (most nem az anyanyelvre gondolok), a lengyelek mellett, hát az az ír. Népet még annyit nem ütöttek ocsmány elnyomók, csak azért, mert maga akart lenni, szabad akart lenni, és saját anyanyelvén akart beszélni, mint őket. Pedig nem így kezdődött.

161. oldal, Vértől vöröslő Zöld Sziget - Az utolsó kelták szabadságharca (Anno, 2007)

Kapcsolódó szócikkek: Írország