Turi Tímea (szerk.)

Körkép ​2019 7 csillagozás

Harminchat mai magyar író kisprózája
Turi Tímea (szerk.): Körkép 2019

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

Eredeti megjelenés éve: 2019

A művek szerzői: Bakos Gyöngyi, Jászberényi Sándor, Grecsó Krisztián, Beck Tamás, Bodor Ádám, Cserna-Szabó András, Spiró György, Tóth Krisztina, Darvasi László, Háy János, Csabai László, Hidas Judit, Kiss Judit Ágnes, Vida Gábor, Szvoren Edina

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Körkép Magvető

Magvető, Budapest, 2019
344 oldal · ISBN/EAN: 9770454424196
Magvető, Budapest, 2019
344 oldal · keménytáblás · ISBN/EAN: 9770454424196

Turi Tímea (szerk.): Körkép 2019 Harminchat mai magyar író kisprózája

36 novella, válogatás a kortárs magyar szépprózából. Korábban rendszeresen olvastam ezt a kiadványt, pár év kimaradt most rátaláltam ismét. Mint minden válogatás vegyes összetételű és színvonalú, az írások többsége érdekes témákat feszeget és tetszett, volt több is azonban, amelyik nem volt számomra érdekes, vagy a témája vagy a színvonala miatt.
Bodor Ádám, Cserna-Szabó András, Spiró György és Tóth Krisztina írását már ismertem a köteteikből, mindegyik tetszett, legkevésbé Spiró Györgyé.
Amit még érdekesnek találtam:
Beck Tamás írása az átokról, Darvasi László a menekültekről, Csabai László a kényszermunkára elhurcolt férfiról és feleségéről, Grecsó Krisztián a kemoterápiáról, Jászberényi Sándor egy különös nőről, a szövegben elrejtette legutóbbi kötetének címét is. Háy János különböző kultúrákban nevelkedett emberek együttélésről ír, Hidas Judit az előítéleteket és a velük való együttélés lehetőségét boncolgatja. Kiss Judit Ágnes Feketemagy című írásában az ukrán anyától és afrikai apától származó Pista sorsát mutatja be. Szántó Gábor feszültséggel teli története egy rabbi és egy gyilkos találkozásáról. Szvoren Edina Kedvesék című írásában a tőle megszokott módon szövi a szálakat. Vári Attila a kényszermunka áldozatainak életéről ír, Vida Gábor egy osztálytalálkozón idézi fel a motoros lány emlékét, Zsidó Ferenc pedig az orosz frontról hazaérkező férfi megpróbáltatásairól ír.

Bla IP>!

Turi Tímea (szerk.): Körkép 2019 Harminchat mai magyar író kisprózája

Harminchat mai magyar író kisprózája. Válogatás a folyóiratokban megjelent kisprózák legjobbjaiból. Vegyesnek érzem a színvonalat. Volt, ami nagyon tetszett, volt, ami kevésbé. Jónéhány szerző számomra teljesen ismeretlen, ami bizonyítja – számomra is – hiányos műveltségemet. De magyar szerzők legaktuálisabbnak tartott probléma-felvetéseiről szerettem volna olvasni – ez csak részben sikerült…

olvasóbarát>!

Apám utálta a focit. Huszonkét ember, rugdossa a labdát, majd fut utána. Ha kell neki, minek rúgja el, ha nem kell, minek fut utána. Nem tudom, apám melyik sportot szerette, mit játszott az iskolában. Úszni nem tudott. Valószínűleg nem játszott semmit. Apám azért utálta a focit, mert a nagyapám szerette.

11. oldal, Bakos Gyöngyi: Apám háta · Bakos Gyöngyi

Kapcsolódó szócikkek: futball
olvasóbarát>!

Huszonöt évvel ezelőtt, Erdélyben történt látogatásunk alkalmával az egyik hargitai kis faluban az egész turistacsoportot megátkozta egy vén cigány asszony.

15. oldal, Beck Tamás: Átok · Beck Tamás

olvasóbarát>!

Vannak itt mindenféle legendák olyanokról, akik bírták. Kutya bajuk sem volt, fel sem vették, úgy jártak a föld alá, és persze tünetmentesen voltak a sugár után. Az orvosok is terjesztenek ilyesmit, ami különben jó, minden lefekvés előtt, amikor végigveszem, hogy bekentem-e mindennel magam, minden öblítő, ecsetelő megvolt-e, és amikor kipipálom a gyógyszereket is, akkor gondolok rá, hogy én is ilyen leszek, kiválasztott, aki bírja.

119. oldal, Grecsó Krisztián: Negyvennégyes · Grecsó Krisztián

olvasóbarát>!

Tisztában voltam vele, hogy a szakítás után, a lélek legszebb éjszakáin gyakran eszébe jut az embernek a gyilkosság, de konkrétan feszélyezett a tudat, hogy a szegény bolond esetleg megcsinálta.

175. oldal, Jászberényi Sándor: Egy nagyon különleges asszony · Jászberényi Sándor