Turi Tímea (szerk.)

Körkép ​2016 8 csillagozás

Turi Tímea (szerk.): Körkép 2016

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

Eredeti megjelenés éve: 2016

A művek szerzői: Beck Tamás, Berta Ádám, Csabai László, Cserna-Szabó András, Darvasi László, Dragomán György, Egressy Zoltán, Esterházy Péter, Ferdinandy György, Garaczi László, Gáspár-Singer Anna, Gerlóczy Márton, Gerőcs Péter, Grecsó Krisztián, Grendel Lajos, Háy János, Jászberényi Sándor, Kapecz Zsuzsa, Koszta Gabriella, Kőrösi Zoltán, Kötter Tamás, Mán-Várhegyi Réka, Márton László, Morsányi Bernadett, Nagy Gergely, Nagy Koppány Zsolt, Németh Ákos, Sándor Iván, Selyem Zsuzsa, Szabó T. Anna, Szántó T. Gábor, Szil Ágnes, Szilasi László, Szvoren Edina, Térey János, Tóth Krisztina, Ungváry Rudolf

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Körkép Magvető

Magvető, Budapest, 2016
416 oldal · keménytáblás
Magvető, Budapest, 2016
416 oldal · ISBN/EAN: 9770454424165

n P>!
Turi Tímea (szerk.): Körkép 2016

Kőrösi Zoltán emlékének -szól az első mondat – és innentől kezdve engem ez meg is pecsételt. Biztos nem így kell olvasni, de én minden kisprózában (szám szerint 37-ben) őt kerestem. Összefüggéseket, szavakat, mondatokat, érzéseket. És ha most azt mondom, hogy akár meg is találtam, akkor nem hazudok. Sokszor becsuktam, egy-egy írás után csak néztem magam elé. Pedig mindegyik író a maga formáját adta. Megírta, kiírta azt, amit már ismerhetünk tőlük. Cserna-Szabó szabadszájú, de őszinte mondatai, Garaczi ironikus, kapargató sorai, Dragomán, Tóth Krisztina, Darvasi, Esterházy (jaj, ő se ír már többet nekünk), és Szvoren Edina is, az éjjeli felriadásaival. Közben ráakadsz, odaérsz Kőrösi írásához. A neve bekeretezve. Itt megint megálltam, alig mertem belekezdeni. Vajon miről fog írni? Mit válogattak be tőle? A hegyek után a címe. Olvasol ahelyett, hogy kinéznél az ablakon. Minek? Az emberek azért utaznak, hogy lássák a világot, nem? Miért, mi most utazunk? Különben meg az emberek azért utaznak, hogy máshol legyenek. Tévedés. Az emberek azért utaznak, hogy mások legyenek. Aztán amikor odaérnek, ahová indultak, elkeseredetten értik meg, hogy ugyanazok maradtak, mint akik voltak. A történetben a felhő elvitte a hegyet. Így emlékez(z)ünk rá.

Egy romantika/krimi/fantasy/sci-fi olvasó vallomása:

Ez a kötet nem nagyon győzött meg arról, hogy nekem kortárs magyar szépirodalmat kellene olvasnom, nem igazán tudtam mit kezdeni ezekkel a novellákkal. Voltak, amelyek untattak, voltak, amelyeket meg sem értettem, voltak olyanok is, amik kifejezetten irritáltak. De az a jó az ilyen válogatásokban, hogy mindig akad egy-két gyöngyszem, ami miatt azt mondjuk, érdemes volt elolvasni. Ilyen volt Esterházy Péter Kezdő- és végszók c. novellája. Esterházytól most olvastam először, és annak ellenére, hogy az olvasás rettenetes koncentrációt igényelt, mivel írás közben ide-oda csapongott, hihetetlenül élveztem humorát, érezni lehetett, hogy mennyire imád írni (nem áll rá a kezem a múlt időre), mennyire lubickol a magyar nyelvben. Háy János írása, a Másképp is nagyon meghatott, pedig egyszerű, sajnos túlságosan is aktuális (és gyakran előforduló) témáról írt, mégis szívet melengető ill. szívfacsaró volt. (Ha lehet ezt a két szót egymás mellett emlegetni.) Szabó T. Anna Nyúlketrece….nem is tudom, sokkoló?, gyomorforgató? hátborzongató?….majd rájövök…..mindenesetre emlékezetes volt. (Mint egy orrba vágás.) És hát Cserna-Szabó Andrásnak köszönhetően örök életre megjegyeztem Hamvas Bella Béla nevét. Térey János Kozmosz Altábora valószínűleg önéletrajzi ihletésű, és bár maga a novella nem igazán tetszett, hihetetlen emlékeket ébresztett bennem.* Szóval annak ellenére, hogy a kötet olvasása meglehetősen döcögősre sikerült, és az élmény meglehetősen vegyes volt, bátran merem ajánlani, hiszen az a jó ezekben a válogatásokban, hogy mindenki talál magának valót.

* Én egy évvel korábban, 1984-ben voltam Csillebércen, az országos társadalomkutató versenyen. Magára a versenyre nem nagyon emlékszem, talán megosztott 3. helyezést értünk el, (amúgy mi is Budakeszin voltunk falukutatáson, gondolom, mindenkit odavisznek), de amire emlékszem: 1. az egyik táborvezető kikezdett velem a búcsúesten 2. anyukám „ottfelejtett” a táborban, mert elnézte a dátumot. :D

Inmelius_Mudri_Jolcsi>!
Turi Tímea (szerk.): Körkép 2016

Merítés mai magyar írók elmúlt évi novellaterméséből: igényes szépirodalom még igényesebb külsővel kiadva.

Megtudhatod – többek között –, miért kell megbecsülni nagyon azt a nőt, akivel csendben lehet baszni (bocs, az írót idézem), hogyan lehet kivégezni egy háborús bűnöst, és miért jó ingatlanközvetítőnek lenni.

Be kell vallanom, nem tetszett minden novella, és nem is lehet célja a válogatásnak, hogy valamennyi írás elnyerje valamennyi olvasó szimpátiáját. Ilyen helyeken szépen átlapoztam a következő szemelvényre. Ami nem érint meg, az nem érint meg, ami pedig érdekel, az érdekel.

Ilyen egyszerű ez, emberek.

Bővebben: http://kulturpara.blog.hu/2016/09/28/_megteplek_te_riba…

mezei P>!

„Jó napot! Hamvas Bellától keresem a Karnevál című könyvet.”
„Nem Bella, hanem Béla” – mosolyogtam.
„Valóban? Elnézést, az egyik barátnőm ajánlotta, és csak annyit írt fel ide: Hamvas B. Gondoltam, Bella. A Béla név amúgy is kiment már a divatból.”
„Igen, de ezt a csávót még több mint száz évvel ezelőtt keresztelték Bélának. akkor még Ferenc József volt a király.”
„Vagy úgy” – mondta Brigi (persze még mindig nem tudtam, hogy Briginek hívják).
„Nézze, hölgyem a Karnevál megvan, de nem ajánlom. Hosszú, unalmas és meglehetősen rossz regény. Azonkívül, valami számomra ismeretlen spirituális okból, tökéletesen érthetetlen: épeszű, normális ember fel nem foghatja, miről is szól tulajdonképpen. Persze, olykor vannak benne figyelemreméltó esszébetétek, de ettől még regénynek csapnivaló marad. Igazságtalan vagyok, a harmadik kötet már nem is olyan rossz, mint az első kettő. Mindazonáltal nem hiszem, hogy sok örömét lelné benne.”

32. oldal, Cserna-Szabó András: FREE JAZZ! · Cserna-Szabó András

mezei P>!

„Most, hogy egyedül vagyok, rájöttem, szívesen olvasnék. Mindig szerettem volna olvasni, de valahogy sosem úgy jött ki a lépés. Előbb mindenfélével el voltam foglalva, főleg dolgoztam, aztán meg férjnél voltam. De most ráérek. Az özvegyek olvasgatni szoktak esténként, nem?”

33. oldal Cserna-Szabó András: FREE JAZZ! · Cserna-Szabó András

mezei P>!

(Hogy mi tekinthető irodalmi szövegnek, azt most ne bolygassuk, noha igen jól bolygatható kérdés. Bolygatnám is szívesen. Bolygatom is folyvást, bolygatódik, akár most is. A bolygató hollandiról, Uram, fáj, pedig ne essék szó. Most.)

80. oldal Esterházy Péter: Kezdő- és végszók · Esterházy Péter

mezei P>!

Többnyire Szlovákiában edzettek, az is lehet, hogy a Kovalens gyerek eredendően szlováknak született. Bár a hagyományos magyar úri és urizáló felfogás szerint eredendően senki se szlovák, illetve hogy ezt sose lehet tudni. Nem mintha én e felfogás mögé kívánnék állni.

75. oldal Esterházy Péter: Kezdő- és végszók

mezei P>!

Lengyelországban nincsenek is zsidók, mondta a férfi. Főleg azóta, mióta én eljöttem, mondta a lengyel, aki egy bizonyos mennyiségű ital után teljesen elfelejtette az identitását meg az ideológiai meggyőződését, és a polak wegier dwa bratankit üvöltötte olyan hangon, hogy a Szudánból menekült fekete családoknak (ők is a magyar befektető házában éltek, pontosan nem lehetett tudni, hányan) borsózott a háta a félelemtől, mert azt hitték, ez egy harci jelszó, ami a fehéreket fegyverbe szólítja természetesen a feketék kiirtására.

173. oldal, Háy János: Másképp · Háy János

mezei P>!

Meggyőztem magam, hogy van esélyem a huszonéves lányoknál, hogy biztosan van köztük olyan, akinek meghalt az apja vagy elhagyta a családját, és most apakomplexusba szenved.

245. oldal Kötter Tamás: Egy sziget lehetetlensége · Kötter Tamás

mezei P>!

– Ez a lány majdnem harminc évvel fiatalabb nálad, akár a lányod is lehetne. Nem gondoltál a családodra?
Ami azt illeti, nem. A feleségemmel már rég nem feküdtünk le, a házasságunknak csupán a technikai része működött, a mindennapi verkli, ami a számlák, a törlesztőrészletek fizetéséből és a kisebb háztartási munkákból állt. Leginkább az érzéstelenítéshez tudnám hasonlítani ezt az állapotot.

252. oldal, Kötter Tamás: Egy sziget lehetetlensége · Kötter Tamás