Egyszerre ​egy beszéljen 25 csillagozás

Turi Tímea: Egyszerre egy beszéljen

Az ​Egyszerre egy beszéljen Turi Tímea negyedik verseskötete, amely ironikusan, ugyanakkor veszettül komolyan kapcsolódik a szerző korábbi, máshonnan megszólaló, A dolgok, amiről nem beszélünk (2014) című könyvéhez. Hiszen időközben nagyon is szó lett azokról a bizonyos dolgokról, amelyek a versek alaphelyzetéül szolgálnak: az új kötet már a végtelen sok megszólalásból ki sem hallható egyet keresi, azt az egyet, egyszerre egyet, akire épp figyelni akar.

Az egy szintre emelkedés, az egyenrangúvá válás lehetőségének költészete ez, ahol Odüsszeusz egy szőrös pacák, akinek hosszan tartó útját az egész világ úgy ismeri, mintha mostanság posztolta volna végig egyes állomásait a közösségi médiában. A mitológiai szereplők és történeteik belesimulnak a hétköznapok történéseibe, szinte testközelbe kerül a múlt, miközben az a kérdés emelkedik az összes fölé, hogyan élhető meg a hit a 21. században.

A kötetben kilenc vers olvasható Bevezetés az imádkozásba címmel, melyek a… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2023

PRAE.HU, 2023
98 oldal · puhatáblás · ISBN: 9786156199881

olvasóbarát>!
Turi Tímea: Egyszerre egy beszéljen

Hiába jutottam messzebbre, mint amilyen messziről jöttem.

Szeretem a verseit, jó volt olvasni ezt a legújabb kötetet is. Nyitott, érzékeny, női líra az övé. Van véleménye az emberekről, a kapcsolatokról, önmagáról és el is mondja könnyen érthető módon.
Klasszikussal indít, Odüsszeusz történetének részletei is feltűnnek a témák között.
Bibliai témák, utalások, szereplők is megjelennek.
Jónás, a cet
Körbekárosították egymást,
ha a másik félrefordult.
Vétkeztek, szóval, tettel és gondolattal.

Szólnak versek vallási kérdésekről, a járványról, partnerkapcsolatokról, anyáról és gyerekekről. Több versben utal korábbi életszakaszaira, és annak tapasztalataira is.
És ne csináljon mindent feladatszerűen!
Ha elrontja, az árát én fogom fizetni. írja Találkozás egy fiatal lánnyalcímű versében.

A versek között többször megjelenik a Bevezetés az imádkozásba téma.
Mindent, amit kamaszkoromig a vallásról tudtam, könyvekből tudtam.

Emberi kapcsolatokról megbántásokról is szólnak versek:
Amikor nem vigyáztam a számra
Mint elefánt a porcelánboltban, leverek minden finom holmit.
Megvan a véleményem magamról.

Szokásokról, elvárásokról, női szerepekről is szólnak versek.
A természet rendje Anyja változatlan lakása csak tenyészett.
Dal a láthatatlan munkáról vendégek, nem árulja el a másik nőnek, hogy a háztatását takarítónő tartja rendben.

Egy irodalmi tábor reggelén egyszerre vár a kudarc, győzelem az irodalmi élet szereplőire, az alkotókra.

TarkaBarkaVilág>!

„Bevezetés az imádkozásba”
_„A főima első mondata: Istenem, nyisd szólásra a szám. A főimát csendben, magunkban mondjuk.”

Turi Tímea negyedik verses kötete az Egyszerre egy beszéljen őszinte vallomás. Hihetetlen nyíltsággal mesél önmagáról, emberi kapcsolatokról, vallásról, anyaságról. Ebben a rövidke kötetben ott van az élet.

„Nem felejtettem el, honnan jöttem, csak nem akarok visszamenni.”

deaxx>!
Turi Tímea: Egyszerre egy beszéljen

Turi Tímea egyedi hangú verseskötetét nagyon szerettem olvasni.

Női nézőpont, női szerepek, (ön)kritika, férfi-nő kapcsolatok, a lélek rezdülései. Megidéződnek az Odüsszeia és a Biblia sorai, a mai modern világunk, minden kicsit más megvilágításban.
Itt-ott már-már provokáló szöveg, máshol egészen szikár, élvezem a rímeket, megfognak a sorok, értem, átérzem őket. Szeretem, mikor egy költő bírja a nyelvet, és nem lesz csomós a rím, a gondolat, a párhuzamok.

A kötet minden fejezetét egyazon című, de különböző tartalmú Bevezetés az imádkozásba versek tagolják, külön-külön és egyben is elgondolkodtatók.

Kiemelendő vers: sokat ki tudnék emelni, de csak egy legyen: Találkozás egy fiatal lánnyal.

Nagyon élveztem az olvasást.

És álljon itt pár megkapó sor a kötetből:

„Múzsa sem vagy, és nekem nincs kedvem folyton a férfiakról beszélni.”

„Hiszen győztesnek nevelték őket, éppen úgy, ahogy az ellenségüket.”

„És látta Isten, hogy ez nem jó.
De mit volt mit tenni?
A gyerekek felnőttek, nem szólhat rájuk folyton.
Meg kell tanulniuk magukra vigyázni.”

„Kíváncsian figyelem a mellém kerülők történeteit: ki hogyan nem omlik össze.”

„Egy társaságot nem úgy lehet kiismerni, hogy ki kivel beszél,
hanem hogy ki kivel nem állna szóba semmi szín alatt.”

„Megosztok és uralkodom.”

„Ezért sírok

És mert nő vagyok, majd megtapsolnak érte.
És elfelejtenek, mert nő vagyok.”

„De csak nyeltem a könnyeimet.
Azt már megtanultam: meg kell várnom a sírással,
hogy egyedül maradjak.”

PRAE.HU, 2023
98 oldal · puhatáblás · ISBN: 9786156199881
theodora P>!
Turi Tímea: Egyszerre egy beszéljen

Ez már a harmadik verseskötet, amit Turi Tímeától olvastam. Az új kötet szépen illeszkedik a sorba: ismerős a hang; a képek, a parafrázisok használata, irodalmi – kulturális utalások (Odüsszeusz, Biblia). A témáit tekintve a női lét, önmagunk, kapcsolataink jelennek meg különféle helyzetekben, érzésekben.
Tetszettek az irodalmi játékok, Odüsszeusz karaktere; a vallási utalásokkal már kevésbé tudott megszólítani a szerző, de a kötet többi verse – a hétköznapi helyzetek, gondolatok, nőiség témái jobban megfogtak.
Ajánlom ezt a kötetet, ha szeretnétek megismerkedni a szerzővel – sokféle téma kapott helyet; könnyen befogadható stílusban-formában íródtak, ami a kezdő versolvasóknak fontos szempont lehet.

estimese>!
Turi Tímea: Egyszerre egy beszéljen

Meglepő kötet volt. Ajándékba kaptam és nagyon örülök, mert magamtól, lehet, hogy sose találok rá.
Nekem kicsit nehezen fogyasztható az, amit „női líraként” aposztrofálnak, de az egyetemesebb hangvételű költeményekkel tudtam kapcsolódni, lett egy-két maradandó darab, amihez biztosan visszatérek. Nagyon tetszett egyébként a kötet vezérfonala is, a vallási rituáléhoz igazítani a verseket meglepő és erőteljes ötlet volt.

JPityu I>!
Turi Tímea: Egyszerre egy beszéljen

Voltak versek, voltak témák, melyek nem ragadtak magukkal.
Voltak versek, voltak témák, melyek nagyon magukkal ragadtak. Olyanok is, amelyek olvasása közben kiszakadtam a valóságból. Az ilyen pillanatokat szeretem.
Sajnos utóbbiból kevesebb volt, de amikor volt, akkor azt nagyon éltem.

Renáta_G>!
Turi Tímea: Egyszerre egy beszéljen

Könnyed, nyitott, lírai alkotások, bibliai és mitológiai témák, vallási kérdések, emberi kapcsolatok, női szerepek, elvárások, anyák, gyerekek, járvány és korábbi életszakaszok tapasztalatai, Egy röpke kis kötet sok fontos mondanivalóval, amikról nem beszélünk, vagy igen, csak épp nem eleget.

Jól felépített kötet, ahol a hétköznapi történetek, problémák közé tökéletesen simulnak be a mitológiai szereplők, miközben próbáljuk a szerzővel együtt megérteni, hogy a 21. században, amikor információk végtelen sora zúdul a fejünkre minden irányból, miként lehet kommunikálni, meghallani a rengeteg zajban a fontos hangokat, vagy alkalomadtán elcsendesedni és megélni a vallást, a hitet.

Bővebben: https://www.kulturpara.hu/2023/07/egyszerre-egy-beszeljen.html

Kalmár_Melinda P>!

Istenem, óvd meg nyelvemet a rossztól,
ajkamat a hamis beszédtől.

59. oldal, Bevezetés az imádkozásba

Kalmár_Melinda P>!

De nekem bizony kövek a szavak.
Kavicsok, amikbe belerúgnék az úton,
de a betonba vannak kötve.
Nehéz kövek. Néha fel tudom őket emelni,
elhajítom, és véletlenül megsebzek valakit.

61. oldal, Szavak

Kapcsolódó szócikkek: szó
Kalmár_Melinda P>!

Van a nőknek az a gyönyörű szokásuk, hogy túlélnek,
hogy túlteszik magukat, hogy túl messzire
sohase mennek.

36. oldal, Zsoltár női hangra

theodora P>!

Nem felejtettem el, honnan jöttem,
csak nem akarok
visszamenni

Kalmár_Melinda P>!

Mi történik addig, amíg felszívódik a sérelem?
S én mikor lettem férfi? Oly kemény,
hogy sebeim nem hegednek, s haragom borostyán.

36. oldal, Zsoltár női hangra

Kalmár_Melinda P>!

istenem, hogy én mennyit nem vigyázok a számra!

60. oldal, Amikor nem vigyáztam a számra

sophie P>!

A ház asszonya

A hűtőszekrény kallantyúja leesett,
a kanapéhuzat kilyukadt,
a redőnyt nem lehet lehúzni,
a küszöb mozog.
Mindez már fel se tűnik,
csak ha vendégek jönnek,
ilyenkor minden élesebb fényt kap:
alattunk nem, csak őalatta
esik ki a fotel görgős kereke.
Egyébként a hűtőt oldalt is ki lehet nyitni,
a kanapéra rádobni egy párnát,
a fennakadt redőny éjjel sem zavar,
a küszöböt helyre rúgom.
A mozdulataim célszerűek és öntudatlanok.
Ura vagyok a helyzetnek.

ahogy rosszul öltözött alakok
veszekednek előttük.

Néha úgy érzem,
minden fordítva van:
a nézőtér játszik, és a valóság
ott van a színpadon;

pedig tudom:
az igazság sem itt, sem ott,
csak a kettő közti távolságban lakik.

54. oldal - Színház

Katona_Korán_Ágnes>!

És jól taníts, mert bárhogy csinálod, úgy fogok látni, ahogy te láttál.