Az ​elveszett frigyláda 5 csillagozás

„Parfitt ​az angol Indiana Jones" – The Wall Street Journal

2500 éve nyoma veszett a Szövetség Ládájának. A legtöbben úgy vélték, a frigyláda nem több puszta legendánál – egészen mostanáig.

Mózes törvénytábláit – a Biblia szerint – az isteni erővel bíró frigyládában tartották. Zsidó és muszlim hívők egyaránt úgy hiszik, a földkerekség legszentebb tárgya hirtelen és nyom nélkül tűnt el 2500 évvel ezelőtt Salamon király templomából, hogy az emberiség örökre szem elől tévessze.
Az elveszett frigyláda fordulatos történet, olyan, mint egy izgalmas detektívregény. Az elismert tudós-kalandor, Tudor Parfitt húsz éven keresztül járta a világot a szent tárgyat keresve. Megfordult a Közel-Keleten, a csendes-óceáni térségben és Afrikában is követte a frigyláda nyomát. Az oxfordi és jeruzsálemi könyvtárakból szerzett információi a Limpopo vidékén élő rejtélyes afrikai törzsekhez vezették. A professzor maga kreálta frigyláda-elméletét a modern genetikai módszerek… (tovább)

Athenaeum, Budapest, 2009
258 oldal · ISBN: 9789639797932 · Fordította: Kabdebó Flórián

Bla IP>!
Tudor Parfitt: Az elveszett frigyláda

Parfitt könyve igazi kaland. Otthon, Angliában „az angol Indiana-Jones-„nak nevezik, s joggal. Nagy fegyvertényt hajtott végre: egy élet kutatásai nyomán jutott el végül Zimbabvéban az 1930-as években már egyszer megtalált frigyláda nyomára, s le is fényképezte, kézben tartotta azt, ami megmaradt belőle. De mennyi viszontagságon keresztül, s milyen érdekes és értékes felfedezéseken át jutott el odáig. Az arab félszigetről menekülő zsidó törzsek –s bebizonyosodott, hogy egyebek mellett Lévy törzse is, akik a szentírás rendelése szerint a templomi szolgálatot ellátták, a zsidó papi szerepet betöltötték – magukkal víve a frigyládát végül Afrikába jutottak. Egy közbenső állomás volt számukra – ahogy Hancook felderítette és megírta a „Jel és pecsét” c. művében – Egyiptomban az Elefantine sziget, ahol templomot építettek, s amelyre nekem is sikerült – még anno – ellátogatnom A palesztinai származásvonalat végül DNS vizsgálatokból, s az Y-kromoszóma azonosításából derítették ki – valamennyi ma fekete-bőrű lemba törzsbéli férfi közös őse egykor egy mintegy 3500 éve élt fehér, azaz héber vallású férfi lehetett – tán Áron – hisz ő volt a leviták atyja. Ez a világraszóló felfedezés Parfitt nyomozása során született. Ezért is rendkívüli e könyv! S végül a szerző sok-sok puhatolódzás, beszélgetés, faggatódzás után eljutott egy hararei múzeumi raktárba, ahol az alsó polcon megtalálta a „frigyláda” maradványát, amelyet nem úgy kell képzelni, ahogy a Bibliában írnak róla, vagy a filmekben láttuk. Ehhez csak hasonló az egykor valószínűleg fegyverként használt eszköz. Ezt a papok az idők során, s az elhasználódás nyomán vélhetőleg többször újragyártották. De ősisége vitathatatlan, hisz még így is, hogy a 14. századból származik a kontinens legidősebb faemléke.
Szóval a téma is, a kötet is és olvasmányossága is kitűnő, s történelmi felfedezést eredményez Parfitt élethossznyi kutatása. Kihagyhatatlan a Biblia, az Ószövetség és általában a történelem iránt érdeklődőknek!

kép itt: https://moly.hu/karcok/1088076

heni38>!
Tudor Parfitt: Az elveszett frigyláda

Történelmi tényfeltáró könyvhöz képest nagyon olvasmányos, gördülékeny a cselekménye. Rengeteg információval szolgál mind a frigyládával, mind a bejárt országokkal kapcsolatban!

Rena213>!
Tudor Parfitt: Az elveszett frigyláda

Igazából én a kicsit pörgősebb könyveket szeretem. Rengetegszer átgondolja az író ugyanazt és csak egyhelyben topog ami már egy kicsit idegesítő. Na de hát ha egyszer ilyen ez a kutatásos téma, évtizedeket vesz igénybe… Az biztos hogy én nem foglalkoznék ilyennel az egész életed rá megy és jó formán nem is élvezted ki, nincs családod, biztos helyed a világban. Nah mindegy átfogóan tényleg jobban megismertük az afrikai törzseket, a frigyláda történetét és úgy általánosságban a történelmet, kultúrát.