A ​világ szája 1 csillagozás

Tudor Arghezi: A világ szája

„Építs, Uram, néki kunyhót
egy eldugott, napos helyre,
gyönge virágszáron nyugvót,
kicsit, mint a virág kelyhe.”

Így kezdődik a nagy román költő Altatódal Micurának című verse. Ez a néhány sor tartalmazza Arghezi gyerekköltészetének legfőbb vonásait: a végtelen nyugalmú bölcsességet, derűt, főként pedig a szeretetet minden tisztaság, ártatlan szépség iránt. A rövid, lírai versek mellett hosszabb verses meséket is írt, amelyek a Krilov- és La Fontaine-mesékhez hasonlóan példázatok tücsökről, lepkéről, cicáról. Ám ezeket is egyénivé teszi Arghezi egyéni látásmódja, verseinek sodró lendülete.
Ez a kötet először adja közre magyar nyelven a költő néhány szép gyerekversét az erdélyi pályatárs, Kányádi Sándor gondos, játékos stílusú forsításában.
A szép kiállítású könyvet Kacsán György ihletett, humoros rajzai díszítik.

Móra, Budapest, 1985
36 oldal · keménytáblás · ISBN: 9631140253 · Fordította: Kányádi Sándor · Illusztrálta: Kacsán György

Ibanez P>!
Tudor Arghezi: A világ szája

Rövid, mégis élvezetes kis mesés-verses könyvecske, mesés, mert a rímek szinte észrevétlenül bújnak meg a sorok között, s inkább dallamos, tördeletlen mesefolyammá változik egy-egy történet. Tetszett a tű és cérna párharca, bár meglehetősen hirtelen véget ért, külön kedvenc volt a szamaras történet, amelyet viszont – szerintem – iskolában olvashattunk, mert tudtam, hogy mi lesz és az egész ismerős volt (lehet, hogy mint „tanmese” szerepelt valamely iskolai feladatgyűjteményben, vagy más összeállításban).

imma P>!

Építs, Uram, néki kunyhót
egy eldugott, napos helyre,
gyönge virágszáron nyugvót,
kicsit, mint a virág kelyhe.

Csöppnyi tavon, ereszében,
gyufatutaj töltse kedvét,
és megférjen benne szépen
eged és a végtelenség.

Adj egy szelíd pillangót is,
és egy kicsi smaragd békát,
s gondolj vele: mindig jó kis
melegben tartsd a hajlékát.

5. oldal, Altatódal Micurának (részlet)