Kindred ​spirit (Death Note 11.) 11 csillagozás

Tsugumi Ohba: Death Note 11. – Kindred spirit

Light's latest machinations are putting a strain on even his formidable intellect as Near flies to Japan to beard Kira in his den. Near is sure that Light is Kira, but his sense of honour as L's heir will allow no doubts. He doesn't want to just stop the Kira murders, he wants to expose Light as the Death Note killer. Light thinks he's up to the challenge, but will the pressures of his fiancee, his new flame, and his acolyte prove to be fatal distractions?

Eredeti megjelenés éve: 2006

VIZ Media, San Francisco, 2011
208 oldal · ASIN: B00FDZGYIY · Illusztrálta: Takeshi Obata
VIZ Media, San Francisco, 2007
208 oldal · ISBN: 9781421511788 · Illusztrálta: Takeshi Obata

AniTiger P>!
Tsugumi Ohba: Death Note 11. – Kindred spirit

Mindenki mindenki ellen. Mindenfelől lesnek, támadnak… Szeretem is meg nem is ezt a túlbonyolított utolsó előtti kötetet. A végéért meg haragszom, mert utálom a függővégeket!

Borító: Szeretem Teru ábrázolását a kötetekben, de ezen a borítón siralmasan néz ki.

azuredream>!
Tsugumi Ohba: Death Note 11. – Kindred spirit

Kicsit olyan felvezető jellege van, olyan, mintha csak egy bevezető lenne az utolsó kötethez.
Near FTW !

Cseresznye_>!

To be truthful, I don't know a lot about difficult subjects, but now that I've been given the opportunity to write something here, I struggled to create a great quote or saying that would live on through the centuries. I really tried hard, and it's not supposed to be a joke or anything. What do you think of this:

„There are no nudists in cold areas.”

Death Note sorozat · Összehasonlítás