Death ​Note 1-2. (Death Note 1-2.) 21 csillagozás

Tsugumi Ohba: Death Note 1-2.

Killer 2-for-1 value on the hit thriller Death Note!

Reads R to L (Japanese Style) for audiences T+. Contains Volumes 1 and 2 of Death Note!

Light Yagami is an ace student with great prospects--and he’s bored out of his mind. But all that changes when he finds the Death Note, a notebook dropped by a rogue Shinigami death god. Any human whose name is written in the notebook dies, and now Light has vowed to use the power of the Death Note to rid the world of evil. Will Light's noble goal succeed, or will the Death Note turn him into the very thing he fights against?

VIZ Media, San Francisco, 2022
392 oldal · puhatáblás · ISBN: 9781421539645 · Illusztrálta: Takeshi Obata
VIZ Media, San Francisco, 2021
392 oldal · puhatáblás · ISBN: 9781421539645 · Fordította: Tetsuichiro Miyaki · Illusztrálta: Takeshi Obata
VIZ Media, San Francisco, 2010

Tsugumi Ohba: Death Note 1-2.

Ugyan újabban ismét barátkozom a műfajjal, de nem nagyon kedvelem sem anime, sem manga alkotásokat, mert gyakran teljesen képtelenek az emberábrázolásai (sokszor azt is nehéz felismerni, hogy melyik szereplőnek mi a neme) – ám a Death Note mint anime azonnal kedvenccé vált (és ezért a zene és a magyar szinkron is sokat tett). Kíváncsi voltam az eredetijére, és azt kell mondjam, hogy ha van tökéletes manga, akkor ez egy ilyen mű. (Főleg ebben a fekete élfestésű, néhány színes oldalt is tartalmazó hatkötetes változatban, amit a kiadások közül a legjobbnak tartanak: link) Nemcsak a meglepően okosan megírt történet, hanem a szereplők jellemfejlődése/-változása és amiatt is, ahogy az olvasót bevonja a játszmába. spoiler Rajzait tekintve a valósághű, részletes modern városi környezettel, váltogatott perspektívával és a tipikus nagyszemű mangafigurás alakokkal ügyesen egyensúlyozik a stílusok között, és olyan látványvilágot teremt, amit nagyon kellemesnek találtam: benn tartott a történetben ahelyett, hogy öncélúan meghökkentő képeivel kizökkentett volna. Gimnáziumi tanuló a főszereplő, egyfajta kiválasztottá válik, és több másik fiatal, sőt, később egy szerelmetes rajongás is jelentős szerepet kap benne – ennek ellenére nem tekinthető ifjúságinak vagy az amerikai YA-vonalon megszokott tinikalandnak. Vérbeli bűnügyi thriller ez két zseni élet-halál játszmájáról.

A 2003-as év Japánjában kezdődik a történet. Az egyetemi felvételi előkészítő vizsgájára gyakorló éltanuló 夜神月 Yagami Light (keresztnevét angolosan ejti, vezetékneve pedig azt jelenti: "az Éj Istene") egy napon egy fekete jegyzetfüzetet talál az iskola udvarán, angol címmel (Death Note) és angol nyelvű használati utasítással. A leírás szerint akinek a nevét beleírja a füzetbe, az meghal – sőt, megszabhatja a halál okát, időpontját és körülményeit is. A részleteket fejezetről fejezetre ismerhetjük meg, néhol ismétléssel vagy apró finomításokkal bővítve a már ismert szabályokat. Először badarságnak tartja, de aztán ha már úgy is unatkozik, tesz egy kísérletet… Miután beigazolódik a hitelessége, megjelenik Light előtt egy halálisten (死神 shinigami), aki onnantól kezdve folyton ott lebeg a válla fölött (csak számára érzékelhetően), sugdolózik a fülébe (miközben lédús almákat falatozik). Imádtam az őt és a füzetet körüllengő misztikumot, hogy még ő sem tud mindent – amiben persze ott sejthető egy újabb játszma: vajon csak nem árul el mindent? Mi a célja az egésszel?

A rajzoló, Takeshi Obata a kötet végén megjegyzi, hogy először vonakodott az ábrázolásától, nehogy valami átkot vegyen ezzel a fejére. Bár a képzőművészetben nem talált róluk alapul vehető mintát, először szörnyszerű állati alakban képzelte el őket, majd reszkető izgalommal alkotta meg végül a bőrruhába bújt bandataghoz hasonlító gótikus bohóc Ryukot.

Light a fejébe veszi, hogy a füzet segítségével megtisztíthatja a világot a bűnözéstől. Ugyan elgondolkozik ennek az erkölcsi vonatkozásairól, de túl sokat nem töpreng rajta. Így lesz a boldog, szerető családban felnőtt mintadiákból magát istennek képzelő sorozatgyilkos. A kísérletezések sikerrel járnak, újabb haláleseteket eredményeznek a bűnözők körében, és ez felkelti a nemzetközi bűnüldöző szervek – pontosabban egy L néven ismert különc szuperzseni nyomozó – figyelmét is. Hamar összerakja a képet, és leleplezi az elkövető tartózkodási helyét, ami Lightot újabb lépésre sarkallja. Miután L elkerüli a halált, egy határokat nem ismerő játszma indul meg kettejük között, és eleinte nem is sejtik, milyen közel vannak egymáshoz gondolkodásmódban.

Ajánlom elolvasásra azoknak is, akik már látták valamelyik feldolgozását, mert több meglepetéssel, újdonsággal szolgálhat, ahogy halad előre a történet.

Lilla>!

Hú, hát ez jó volt.
Menő ez a kiadás nagyon (és jó, hogy 2 rész van benne ;) – viszont kár, hogy csak annyi), tetszik a történet és a rajzstílus, a szereplők és nagyon kíváncsi vagyok a folytatásra egy ilyen befejezés után. spoiler

TheKija>!
Tsugumi Ohba: Death Note 1-2.

Ezt a könyvet is karácsonyra kaptam.
Elsőként szeretnék arról beszélni, hogy mennyire gyönyörű, mert az. És eszméletlenül kényelmes olvasni, mert nagyon puha :D
Másodszor: én nem emlékeztem rá, hogy ez a manga ennyire okos. (jó, nagyon kicsi voltam, mikor kijött az anime) De amellett, hogy mindenre is gondol és nincsenek benne plothole-ok, hatalmas társadalomkritikát és fricskát mutat.
Viiiiszont kettő negatívumot szeretnék felhozni:
1. A fordítás. Én értem, hogy ez a manga 20 éves, de ez egy eléggé új kiadás és nem értem, miért ne lehetett volna azokat a részeket, amik a lista használatáról szólnak a fejezetek végein úgy fordítani, hogy he/she helyett theyt használnak. Baromi zavaró.
2. Ez a könyv szexista. Nem csak Light maga, azt megmagyarázom azzal, hogy istenkomplexusos pazichopata, aki így kezel mindenkit, de úgy az egész. De például arra már igencsak felvontam a szemöldököm, mikor spoiler

Radnai_Béres_Bianka P>!
Tsugumi Ohba: Death Note 1-2.

Gondoltam elolvasom, ha már az anime annyira tetszett, de nem számítottam rá, hogy konkrétan teljesen ugynaaz lesz :D kellemes meglepetés volt, nagyon tetszett :D

FélszipókásŐsmoly P>!

Even the original owners of the DEATH NOTE, gods of death, do not know much about the note.

Death Note - How to use it - VII.

FélszipókásŐsmoly P>!

That's a lot more „hyuks” than usual, Ryuk. What's so funny?

Death Note sorozat · Összehasonlítás