Beszélő ​Zen 15 csillagozás

A semmi kiáltásai
Tsai Chih Chung: Beszélő Zen

A zen-filozófia megjelentetése képregény formában elsõ pillantásra talán szentségtörõnek tûnik, hiszen bármi, ami a zen-rõl íródik, szóval elhangzik, tulajdonképpen profán és felesleges, a zen lényegével ellenkezõ dolog. A mondás, miszerint mindent el lehet mondani egy mondatban, hangozhatna úgy is, hogy ami lényeges, az egy képen is elfér. Ez jutott eszébe C.C. Tsai-nak, aki Kelet-Ázsia legnépszerûbb képregény rajzolója, és az ötlet megvalósítása olyan kiválóan sikerült, hogy azóta egész sorozatot készített ebben a témában.

Hunor, Budapest, 2001
176 oldal · puhatáblás · ISBN: 9638577118 · Fordította: Jóvér Béla · Illusztrálta: Tsai Chih Chung

Molymacska

Tsai Chih Chung: Beszélő Zen A semmi kiáltásai

A képregény fomra ellenére a mondanivaló még mindig nagyon tömény, ezért érdemes odafigyelni. Nagyon szórakoztató, főleg annak, aki meg akarja ismerni a tao-t, mint amilyen én is vagyok. Egy csipetet kaptam belőle, és lehet ez a csipet több is lesz az idő múltával.

Endzsi P

Tsai Chih Chung: Beszélő Zen A semmi kiáltásai

Az elme minden. Eddigi életünk során megtapasztalt, külvilág szennyezte, két elemű zavargásoktól hemzsegő gondolatiságok és érzetek összesége, ahol megtestesül az én, ahol egymásba zuhan a kezdet és a vég. Az elme tágulási szakasza végtelen, esetenként akár végletesen eltérő, néha ezért is olyan érthetetlenek, különösek számunkra például más emberek.
Az elme súlyos, nehéz kerekei megállás nélkül forognak egymáson, mint egy vad vihar, cikázó villámokkal; sohasem tudhatjuk, mikor okozza vesztünket saját félelmünk, saját berögzültségünk; mikor sül ki bennünk a gondolkodás.
Az emberi lét alapvetősége (lenne) a nyugalom, béke, harmónia és az elme szabadsága, a teljes semmiség és üresség kereszteződése. Általában nehéz perceket okoz számukra ez a két szó (semmiség, üresség), ugyanis a normákat megszokva átragad ránk, hogy csak negatív jelentéssel bírhatnak, közhelyes maszlagok, dísznek valóak. Sajnos sokunknak az, és az is fog maradni.
Az ember még nem érett meg a tudatos elmélyedésre és az értelem igénylésére, ami kapcsán nyitott látókörrel kapcsolódva felismerések tárházává válik a semmi kiáltása. A semmi kiáltása nem céltalanság, nem elveszettség és nem melankólia, nem egy létforma, ami követni kell, nem szentírás, csupán egy segítségi forma az elménk és a világmindenségünk jólétére.

Mindenkinek ajánlom, aki érdeklődik a téma iránt, nyitott felfogású, szeret filozofálni és az élete kitöltésre vár. A könyv mondanivalója nem feltétlen ér(het) célba a tágulási szakasznak megfelelően, de mindenképpen érdekes és kihagyhatatlan olvasmány.

Jeffi SP

Tsai Chih Chung: Beszélő Zen A semmi kiáltásai

Nagyon jó kis könyvecske, öröm volt olvasni, ebbe a melegben kicsit elgondolkodni, néha felvonni a szemöldököt, hogy „mivan?” :) Nem mindig értettem a példázatokat, pedig nagyrészt ezeket mind olvastam már más közegben. A rajzok nagyon aranyosak a narrátor szerzetes pláne kis aranyos :D
A könyvért köszönet @borga -nak :) :*

karamcsand

Tsai Chih Chung: Beszélő Zen A semmi kiáltásai

Egészen rendkívüli könyv. Amilyen profánnak tűnik évszázados/ezredes tanítások képregénybe öntése, annyira természetes és érthető végül. És meglepően teljes, hiszen a képregényeken felül minden tanítás kínai kandzsikkal is le van írva a képsorok mellé, valamint a könyv elején lehet olvasni a Zen születéséről, ami azért szükséges minden európai olvasó számára

Szilvi_Pálmai

Tsai Chih Chung: Beszélő Zen A semmi kiáltásai

Könnyen érthető, szórakoztató zen tanmesék nagyobb gyermekeknek és felnőtteknek.

Dzsúz

Tsai Chih Chung: Beszélő Zen A semmi kiáltásai

Egyszerű, érthető, kedves és humorral fűszerezett. Sok olyan gondolatot értettem meg, ami korábban nem volt világos. Igazán Zen-iális

borga

Tsai Chih Chung: Beszélő Zen A semmi kiáltásai

Egyszerűen imádtam. Igazi keleti gondolkodásmód, annyira egyszerűen képszerű, hogy nekünk (legalábbis nekem :) ) a túlbonyolított agyunkkal filózni kell, hogy miről is van szó.
Fájón hiányolom a hamvábahalt sorozat folytatásait, pedig lettek volna pl. taoista történetek is. Fenébe. Nem hiszem el, hogy ennyire nem fogyott. Mmmfff :(

Brigi007

Tsai Chih Chung: Beszélő Zen A semmi kiáltásai

Hűha, hát nem számítottam rá, hogy ez ennyire jó lesz. Valami elképesztően megnyugtató volt olvasni, ezért is fogtam be esti olvasmánynak, hogy egy-egy zűrös nap, vagy felkavaró olvasmány után legyen, ami lenyugtat. Nagyon megszerettem és örülök, hogy anno megvettem, erre érdemes pénzt áldozni. Nagy életbölcsességek vannak benne, amiket vicces kis képregénykockákba zártak. Ha valami, akkor most ez igazán felkeltette az érdeklődésemet a keleti filozófia iránt.

Hörcsibald

– Ó mennyire szenvedek! A többi hullám olyan nagy, én pedig egészen kicsike vagyok. Némelyik hullámnak olyan jól megy, én pedig egy kis senki vagyok.
– Azért gondolod, hogy szenvedsz, mert még nem láttad meg tisztán valódi arcodat.
– Nem hullám lennnék? Akkor hát mi vagyok?
– A hullám csak átmeneti alakod. Valójában víz vagy!
– Víz?
– Ha megérted lényegedet, azt, hogy víz vagy, nem zavar többé, hogy milyen hullám alakját öltöd magadra, és nyomban szertefoszlik a szenvedésed.
– Értem! Én te vagyok és te én. Valamennyien egy nagyobb létező részei vagyunk!

Sákjamuni megkérdezte tanítványait:
– Milyen hosszú egy ember élete?
– Hetven év.
– Tévedés.
– Hatvan év.
– Nem.
– Ötven év?
– Tévedés.
– Milyen hosszú hát egy ember élete?
– Az élet csupán egyetlen lélegzet.

A híres költő, Paj Csü-Ji egy nap a zenről megkérdezte Niao-Vo szerzetest:
– Hogyan irányítsam az életemet, hogy teljes összhangban legyek atanítással?
– Kerülj el minden rosszat, és tégy meg mindent, ami jó!
– Ezt még egy hároméves kisgyermek is egészen pontosan tudja.
– Lehet, hogy egy hároméves is tudja, de megvalósítani még egy százéves sem képes.

Ουροβορος

– Mester, hogyan gyakoroljam a taót?
– Egyél, amikor éhes vagy, aludj, amikor elfáradtál!
– A legtöbb ember nem pontosan ezt teszi?
– Nem, nem, nem. A legtöbb ember nem pontosan ezt teszi. A legtöbb ember figyelmét ezernyi dolog vonja el az evéstől, alvás közben pedig problémáik megoldásával vesződnek.

Ουροβορος

Si-Tou Hszi-Csuan szerzetes a hatodik pátriárka, Huj-Neng tanítványa volt. Miután Huj-Neng belépett a nirvánába, Si-Tou Hszi-Csuan útra kelt.

– Honnan jössz?
– Csianghsziból, a hatodik pátriárka szülőhelyéről jövök.
– És mit nyertél vele, hogy Csianghsziban voltál?
– Nem szenvedtem én hiányt semmiben akkor sem, mielőtt Csianghsziba mentem volna.
– Akkor minek mentél oda?
– Ha nem mentem volna oda, honnan tudtam volna meg, hogy soha semmiben nem szenvedtem hiányt?