Más ​hangok, más szobák / A fűhárfa 52 csillagozás

Truman Capote: Más hangok, más szobák / A fűhárfa

„Könnyű ​az értelemnek tanácsokat adni, de nehezen hallgat rájuk a szív!” – írta egy tüneményesen tehetséges fiatal amerikai író valamikor 1947-ben, első regényében, amely tele volt felejthetetlen alakokkal és mondatokkal. Az akkoriban csodagyereknek kikiáltott Capote ma már a XX. századi világirodalom klasszikusa, s életműve számtalan ragyogó történeten keresztül állítja elénk az értelem és a szív konfliktusait. Szenvedélyeket, indulatokat, nagy szerelmeket s az érzések vállalásának tragikumát.

A Más hangok, más szobák-ban Capote egy tizenhárom éves fiú történetét meséli el: Joel elvesztette az anyját, s egyszer csak bénán fekvő apja isten háta mögötti házában találja magát – kusza érzésekkel küszködik: menekülni is szeretne, de közben valami visszatartja: talán a lehetőség, hogy új ismerősei és barátai között vagy épp az erdőben csatangolva megismerheti önmagát. S végül vállalni tudja sorsát, különös érzékenységét és szexuális vonzalmát: azt, hogy ő mindig „más hangokat”… (tovább)

Európa, Budapest, 2007
344 oldal · ISBN: 9789630783583 · Fordította: Örkény István, Róna Ilona

Truman Capote: Más hangok, más szobák / A fűhárfa

Utálom ismételni magam, de a Hó hull a cédrusra után ismét egy olyan könyv akadt a kezembe, ami miatt a hajdani harács énem dicséretet érdemel – egész pontosan azért, hogy 2012-ben három (!) Capote-kötetet vásároltam meg egy molytól egy rövidke novella alapján (a Gyönyörű gyermek volt Kepes András Könyvjelzőjéből). Kellett nekik néhány év az érlelődésre, de megérte rájuk beruházni. A könyvek hosszú távú befektetések.

Feltűnő, hogy a Más hangok, más szobákról nem születtek méterhosszú, analitikus értékelések. A rövid leírás becsapós – úgyis mondhatnám, hogy a fülszöveg ritka rossz –, nem készít fel arra az… orgiára, ami az olvasóra vár, ha belekezd ebbe a kisregénybe. Igen, a tizenhárom éves Joel édesanyja halála után a tőle messze élő édesapja házába költözik, egy ismeretlen vidékre, egy furcsa házba, furcsa emberek közé – de nem ez a lényeg, hanem a stílus.
Letarolt, mint egy buldózer.
Nem, ez hülyeség. Olyan érzés volt olvasni, mint beszívni egy kékesen tekergő, a hervadó virágok illatát hordozó füstöt, ami bekúszik az orrodba és húsevő virágként hajt ki a szíveden. Az a fajta stílus, elbeszélésmód, ami a gyengém, és mélyen azonos velem, Joyce Carol Oates Bellefleurje jutott róla eszembe, pedig majdnem öt éve olvastam. Ez a szöveg is egy labirintus, metaforák, allegóriák és szimbólumok folyton átrendeződő, torz kastélya, mindegyik sora-szobája más témába vezet be, és te csak remélni tudod, hogy nem tévedtél el végleg. Félelem a felnőttkortól, magány, útkeresés, ki-is-vagyok-én (ami általában nagyon különbözik attól, hogy ki és milyen szeretnék lenni), kirekesztettség, higanyként felszökő, váratlan érzelmek. Ó, az a fránya bizonytalanság, az a keserves vágyódás a biztos, a tények után.
Annyira, annyira szép. Néha szinte fájt olvasni.

A fűhárfa jóval egyszerűbb történet, de a maga nemében gyönyörűen csiszolt gyémánt.
[Meséltem már a gyémánthoz fűződő viszonyomról? Nagyon sokáig nem értettem, mit esznek rajta, uncsi fehér kőnek tartottam, a színeseket szerettem jobban. Aztán a kezembe került egy fülbevaló és megértettem. A kialakításában nem volt semmi különös, de az egyik legszebb ékszer volt, amit valaha láttam. Tiszta, hideg fény. A gyémántnak nem kell színesnek lennie – nincs rá szüksége, maga állítja elő az összeset, ahogy játékos táncba kezd a rávetülő fénnyel.]
Bocsánat, A fűhárfa. Kissé kiábrándítóan hatott a Más hangok burjánzó, fülledt textusa után, mint amikor a szauna illatos párája után megcsap a hideg levegő. Úgy is mondhatnám, hogy itt nem a stílus, hanem a történet a magával ragadó – szép ellentétpárt alkotnak. A főszereplő Collin, bár nagyjából egykorú a Más hangok Joelével, egészen máshogy csapja meg a felnőttkor szele; egy bonyolult, kényes egyensúlyon nyugvó testvéri viszony krízise és a konvencionális normalizmussal – amikor az unalmasan normális emberek világa egy extrém eset következtében megrendül, és ők rémületükben szeretnék eltaposni az extrém eset elkövetőjét – makacs ellenszegülés, amellyel tudjuk, mi szokott történni. Amilyen éteri, látomásos a Más hangok szövege, olyan tűélesen ábrázolja Capote ebben a kisregényben az emberi kapcsolatok dinamikáját, és egy percig nem lesz unalmas.

A Mozart és a kaméleonok idején, 2013-ban (imádom, hogy a Moly rendszerének köszönhetően úgy tehetek, mintha minden könyv olvasásának idejére emlékeznék) kicsit elhamarkodottnak gondoltam, hogy kedvenc szerzőnek avattam Truman Capote-t, de 30 deka maradhat a helyén – csak azt sajnálom, hogy viszonylag kevés könyvet írt.

Ui.: Igazán örülök, hogy az Európa kiadó beválogatta A fűhárfa / Álom luxuskivitelben kötetet a 100 könyv sorozatába, de ez a fülszöveg borzalmas. „Öregkisasszony”, jézusom.

Emmi_Lotta I>!
Truman Capote: Más hangok, más szobák / A fűhárfa

Érzelmek, indulatok, vágyak. Álmok és a valóság összeütközése. Különleges atmoszférateremtő erővel íródott alkotások. Mindkét regény magával ragadott, de A fűhárfa számomra egészen rendkívülinek is tűnik.

Európa, Budapest, 2007
344 oldal · ISBN: 9789630783583 · Fordította: Örkény István, Róna Ilona
entropic P>!

/ Más hangok, más szobák /

Emlékszem, ezt kivettem egyszer a könyvtárból, nagyjából Joel-korú lehettem – a cím már akkor megbabonázott. Olyan szép.
Vonzóak a más hangok – idegen nyelven szólnak, titkokat sugdosnak.
Vonzóak a más szobák – tán azokban a szobákban van, amit keresek.

S bár a Hidegvérrel-t (ami szintén szerepelt abban a kötetben) kb. gond nélkül legyűrtem, ezzel akkor nem boldogultam.

Túl sok volt, túl burjánzó, túl szürreális, túl varázslatos, túl kegyetlen, túl véletlenszerű, túl ábrándos.

Nem tudtam elképzelni kamaszkoromban, hogy ilyen a kamaszkor.
Hogy a más hangok néha – elsőre – érthetetlenek.
Hogy a más szobák néha – elsőre – félelmetesek.

Most el tudom.

ritamatuska>!
Truman Capote: Más hangok, más szobák / A fűhárfa

a Fűhárfa, szerintem T. Capote legjobb novellája de megkockáztatom, hogy életművének legkiforrottabb darabja is.

tasiorsi>!
Truman Capote: Más hangok, más szobák / A fűhárfa

A Más hangok, más szobák is remek volt, de A fűhárfa valami csodálatos!
Utóbbi érintett meg csak igazán. Remek olvasmányok ezek.

csobi P>!
Truman Capote: Más hangok, más szobák / A fűhárfa

Ugyan csak a Más hangok, más szobákat olvastam, melynek története egy elvont, másfajta világba kalauzolt át olvasás közben, de elgondolkodtatott erősen akkortájt.

lazado>!
Truman Capote: Más hangok, más szobák / A fűhárfa

Mindkét kisregénynek becsapós az eleje: azt hiszed, tudod, mit várhatsz, de végül Capote mégis mást varázsol köréd – a kívülállók világának hol varázslatos, hol kiábrándító pillanatképeit. Az elején küzdöttem vele, de örülök, hogy elolvastam, tetszett.

Eta IP>!
Truman Capote: Más hangok, más szobák / A fűhárfa

Azért három és fél csillag, mert az első kisregény három, a második négy.

Amadea>!

John Brown szelíd ügetése megzavarta az erdő törékeny egyensúlyát; mint az októberi eső, úgy hullottak a szikomorfákról a száraz, borsszínű levelek, a sárga lombkavargásban tarka csíkok húzódtak végig, mint az erek, az indiai répa korhadó szárán áfonyabogarak ültek, és zúgva jelezték jöttüket, és apró erdei békák, nem nagyobbak egy harmatcseppnél, ugrálva, kiáltozva adták tovább a hírt az erdő világosságában, mely valójában sűrű félhomály volt csak. A csapás, amelyet követtek, valamikor széles út lehetett; lakkozott hintóikon itt hajtottak a verbénaillatú hölgyek, napernyőik árnyékában csivogva, mint a kenderikék, s a napbarnította gyapotmágnások, akik morgó hangon beszélgettek havannáik kék füstfelhői mögött, s a gyerekeik, a felcicomázott kislányok, néhány szétnyomott mentolos cukorkát őrizgetve zsebkendőjükben, meg a fiúk, akik komisz kis szemükkel figyelték a lányokat, és vérszomjas tigrisekről kitalált történetekkel rémisztgették őket. A szakállas, férfias apákat és bársonyruhás kegyetlen gyermekeiket ma már csak az őszi szél gyászolta, megsusogtatva a mindent túlburjánzó növényzetet; »itt voltak«, mondták a fűszálak, »elmentek«, mondta az ég, »meghaltak«, mondta az erdő; de szomorú sorsukról a kecskefejő csicseregte el az utolsó gyászbeszédet.

198. oldal (Más hangok, más szobák)

Amadea>!

Téli délutánokon, mikor megjöttem az iskolából, Catherine gyorsan kinyitott egy üveg befőttet, Dolly kétaraszos fazékban kávét tett a tűzhelyre, a sütőbe pedig egy tepsi sütemény t tolt be; mikor a sütő ajtaját kinyitotta, forró vaníliaillat áradt kifelé, mert Dolly élt-halt az édességért, és mindig fontszám gyártotta a süteményt: gyümölcskenyeret, tortafélét vagy vajastésztát. Főzelékhez hozzá sem nyúlt, húsfélét nem evett, csak a csirke agyvelejét, pedig az alig nagyobb egy borsószemnél. A fával fűtött tűzhely és a nyitott kandalló jóvoltából mindig finom meleg volt a konyhánk, akár a tehén nyelve. A rákövetkező kemény tél már fagypont körül bevonta az ablakainkat kékes párával. Ha valami varázsló ajándékot szánna nekem, azt kérném tőle, palackba zárva nyújtsa át a konyha hangjait, a hahahákat, a tűz duruzsolását, a fazék fortyogását vajas-cukros illatával – bár Catherine olyan szagot árasztott, mint a koca tavasszal.

220. oldal (A fűhárfa)

Chöpp >!

…a szerelem egymásba fonódó láncolata a szeretetnek, amint a természet is sok-sok élet láncszemeiből áll.

Chöpp >!

Annyira vigyázott arra, hogy soha senki ne találjon kivetnivalót a viselkedésében, hogy úgy érezte, a mások apró botladozásai valamiféleképpen neki róhatók fel.

Chöpp >!

Ha valami varázsló ajándékot szánna nekem, azt kérném tőle, palackba zárva nyújtsa át a konyha hangjait, a hahahákat, a tűz duruzsolását, a fazék fortyogását vajas-cukros illattal…

malenca>!

R. elbújt az óriási óra mögé. Ketyegése égzengés, Isten érverése, mutatói, mint egy kéz két ujja, tizenhét óra három percen állnak. Amikor elérik a hatost, megtalálom, mert ő azt hiszi, hogy önmaga elől fut, pedig én vagyok az üldözője. Ha lehetne, szívesen elfutnék, mert nem akarok neki rosszat; de az óra emberáldozatot követel, másképp nem áll meg soha, márpedig véget kell vetni az életnek, mert ez a dübörgés elviselhetetlen.

121

malenca>!

Odabent megszólalt a csengő. Randolph nem mozdult. Keserű bűntudattal nézett maga elé.
– Milyen gyönge voltam én ma délután, és milyen gonosz – mondta, és fölállt; karját kitárva kínálta fel Joelnak az ölelését. – Meg kell bocsánatod, édes, kedves Joel – és aztán sűrgető hangon, ahogy egy csengő berreg, hozzátette: – És légy szíves, mondd ki, amit hallani akarok.
Joelnak eszébe jutott a válasz. – Minden jóra fordul – mondta kedvesen.

129