Múltbalátó 5 csillagozás

Régészetünk nagy pillanatai
Trogmayer Ottó: Múltbalátó

Megtudhatjuk, milyen lehetett valaha egy százhalombattai halomsír, Attila fapalotája, III. Béla esztergomi palotája, a középkori budai vár vagy egy Balaton-felvidéki római villa. A huszonhárom feltárás anekdotákkal, régészkollégák portréival átszőtt, irodalmi igényességű krónikája valóban bepillantást nyújt a múltba, fotókkal és illusztrációkkal segíti az egykori világ megértését.

Helikon, Budapest, 2005
172 oldal · ISBN: 9632088964

Trogmayer Ottó: Múltbalátó Régészetünk nagy pillanatai

Nagyon érdekes és szórakoztató olvasmány. Nem száraz, nehezen értelmezhető tanulmány. Tetszik az író stílusa, könnyedsége. Vizsgára tanultam belőle, mivel kötelező olvasmány volt. Szép képek vannak a könyvben, érdekes adatok, tények. Mindenkinek ajánlom, aki szereti a régészetet vagy csak kedvcsinálónak. :)

kisssan27>!

Trogmayer Ottó: Múltbalátó Régészetünk nagy pillanatai

A szélesebb olvasóközönségnek szól régészetünk fénypontjairól, huszonkét korszakból. Közelebb hozza az ezen dolgozókat is. Színes képekkel, rajzokkal.

Niki4>!

Trogmayer Ottó: Múltbalátó Régészetünk nagy pillanatai

Jópofán és az olvasót partnernek tartva ír, de abban téved, hogy Heribald volt az egyetlen nyugati, aki jót írt az őseinkről. Ezek például Friuli Berengár itáliai király szavai róluk: „Gazdagságuk pazar és szembetűnő. Hatalmas sereget tudnak kiállítani! Kürtszóra indul fordul egész serege. Napokig lovagolnak váltó lovaikon.
Ha megindulnak megmozdul ég és föld alattuk. Harciasságuk és bátorságuk egyedülálló. Nem félnek a haláltól! Mosolyogva halnak meg! Legyőzhetetlenek.”

Friuli Berengár (kb. 845 – 924) – itáliai király, utolsó szent római császár – lombardiai követe

András_József_Tóth>!

Nos, a sziget, mely telenként a befagyott Duna jegén is megközelíthető volt, a leprások karanténja is lehetett. A félelmetes fertőző betegség elleni védekezés egyik fajtájaként Európa-szerte hasonló vesztegzárat alkalmaztak. A leprások szigete latinul: insula leprorum. A nyuszi, latinul lepus birtokos esete hasonló, ha a másoló szerzetes egy betűt kihagy a sziget nevéből, azaz insula leporum = a nyulak szigete.

Lunemorte P>!

Előre kijelentem,hogy nem átoperált transzvesztitáról fogok írni,noha jogosan tételezhetik fel,hogy még ilyen is kitelik tőlem. Nem,nem.

Lunemorte P>!

A kutya mindenségit,épp most nem jut eszembe több,pedig a villamoson,ahol kigondoltam ezt a történetet,jó sokáig soroltam a változatokat.

Lunemorte P>!

Gondolom kíváncsian várják,mikor következik már Sámuel,a magyar régészet egyik legismertebb személyisége,aki – a Marci nevű unoka tudósítása szerint – már az elemi iskolában is tananyag. Válaszom : most.

kisssan27>!

A Kárpát-medence ugyanis hallatlanul, szinte példa nélkülien gazdag régészeti leletekben.
[…]
Mégis, az egészet tekintve, a világ régészeti előkelőségei között az első tíz közé tartozunk.
[…]
[elődeink] […] nem csak illő, hanem kötelező is tisztelettel emlékezni rájuk, s ennek a tiszteletnek egyik megnyilvánulása hagyatékuk gyűjtése, megőrzése az elkövetkező évszázadokra.