Az ​Ars-i plébános 1 csillagozás

Vianney Szent János élete
Trochu: Az Ars-i plébános Trochu: Az Ars-i plébános Trochu: Az Ars-i plébános

Amellett, ​hogy lebilincselő olvasmány, makacs és talányos mű ez a könyv. Makacs, mert – hiába múlik felette az idő – újra és újra visszatér a legismertebb kiadók programjába és a könyvesboltok pultjaira, mindannyiszor látványos közönségsikert aratva. A francia nyelvterületen számtalan kiadást ért meg, sőt – ami egy sokadszor kiadott könyv esetében ritkaságnak számít – nemrégen a katolikus irodalmi nagydíjjal tüntették ki. Hazánkban először 1940-ben adták ki, a jelen kiadás mindössze a második.
És talányos is, mert a hőse is az; sőt: a legnagyobb mértékben zavarbaejtő. Egész élete – ifjúkora, tanulmányai, papi működése, célkitűzései, módszerei, magánélete – tele van olyan mozzanatokkal, amelyeket a „modern” ember idejétmúltnak, irreálisnak, különcnek, feleslegesnek, vagy éppen károsnak hajlamos minősíteni. „Magis admiranda, quam imitanda” – mondjuk ezekre: csodálni lehet, de utánozni aligha. És mégis: ez a pap, Franciaország egyik legkisebb egyházközségének plébánosa – és ez… (tovább)

Eredeti cím: L'admirable vie du curé d'Ars

Róla szól: Vianney Szent János

>!
Ecclesia, Budapest, 1988
436 oldal · puhatáblás · ISBN: 9633635101 · Fordította: Árvai-Nagy Bálint, Szeghalmi Elemér
>!
Korda, Budapest, 1940
460 oldal · Fordította: Árvay-Nagy Bálint
>!
Kapisztrán, Budapest, 1932
428 oldal · Fordította: Árvay-Nagy Bálint

Várólistára tette 2

Kívánságlistára tette 4


Népszerű idézetek

>!

Az ars-i lelkipásztor élete valódi prédikáció volt; személyében bizonyos fokban megnyilatkozott az Evangélium.
„A mi plébánosunk –, mondották a fonóban –, azt cselekszi, amit mond, azt gyakorolja, amit tanít; soha se láttuk azt, hogy örömöket keresett volna; egyedüli öröme az, ha Istenhez imádkozik. És mindenesetre élvezi ezt az örömet, miután örömet talál az imában… Kövessük tanácsát: ő csak javunkat akarja.”

131. oldal (II. rész, V. fejezet)

Trochu: Az Ars-i plébános Vianney Szent János élete

>!

„Felelni fogtok lelketekért, sőt a gyermekeitek lelkéért –, mondotta nekik… Én nem tudom azt, vajjon azt teszitek-e, amire képesek vagytok; de azt tudom, hogy ha gyermekeitek házatokban elkárhoznak, félő, hogy felügyeletmulasztás miatt ti is elkárhoztok… Nagyon jól tudom, hogy egy lépéssel sem tesztek többet, hogy gyermekeitek iránt való kötelességeiteket teljesítsétek; mindezért nem nyugtalankodtok s talán igazatok van, mivel elég időtök lesz arra, hogy emiatt az egész örökkévalóságon át bánkódjatok”.
Valljuk be, e csípős gúny volt az egyedüli s alkalmas, megfelelő beszédmód.

135. oldal (II. rész, V. fejezet)

Trochu: Az Ars-i plébános Vianney Szent János élete

>!

„Főtisztelendő úr –, kérdezte egy másvalaki –, miért imádkozik oly csendesen, és miért prédikál oly hangosan?” "Ez azért van –, válaszolt jóindulatúan Vianney –, mert ha prédikálok, akkor vagy a süketnek vagy a szundikálónak beszélek, ha pedig imádkozom, a jó Istennel beszélek, ki nem süket".

118. oldal (II. rész, III. fejezet)

Trochu: Az Ars-i plébános Vianney Szent János élete

>!

Később, amikor megdicsérték azért, hogy olyan korán szerette meg az imát és az oltárt, könnyel áztatott meghatottsággal így válaszolt: „Ezt Isten után anyámnak köszönhetem. Ő olyan jó volt! Az erény könnyen átszármazik az anyák szívéből gyermekeik szívébe. Az a gyermek, ki oly szerencsés lehetett, hogy jó anyja volt, sem nem tekinthet, sem nem gondolhat rá soha anélkül, hogy ne sírjon.”

19. oldal (I. rész, I. fejezet)

Trochu: Az Ars-i plébános Vianney Szent János élete

>!

Az écully-i szószéken röviden, de világosan beszélt. […] Eközben nem félt odamondani a való igazságot és ostorozni bizonyos kihágásokat. Écully nem volt éppen a tökéletesség oázisa: a forradalom itt is nyomot hagyott hátra erkölcsi téren és a nagyváros közelsége sem volt alkalmas arra, hogy ezt az erkölcsi nyomást enyhítse. […]
Ha az erkölcsök szépségéről, vagy a keresztény élet tökéletességéről beszélt, az első, aki életével példát adott, Vianney volt. Ez a 30 éves pap, csodálatosan tartózkodó, igen egyszerű s nagyon jó tudott lenni, de távoltartott magától mindennemű bizalmaskodást. A szentek azon különös kegyelmével rendelkezett, amely szalézi Szent Ferenc szerint abban áll, hogy „látnak mindenkit, anélkül, hogy tekintetüket valakin rajtafelejtenék”.

89. oldal (I. rész, X. fejezet)

Trochu: Az Ars-i plébános Vianney Szent János élete

>!

A hívek kíváncsian figyelték újonnan jött lelkiatyjukat. Már többen látták áthaladni a templomtéren vagy a temetőn. Úgy találták, hogy a kistermetű pap kissé félszeg benyomást tesz durvaszövetű reverendájában és otromba, paraszti cipőjével. De amint őt az oltárnál átszellemülten, mélységes áhítattal misézni látták, őszinte tiszteletet éreztek e pap iránt. „Szegény templomunk van, – mondott a polgármester, a község természetes szóvivője, nagyeszű férfiú, ki húsz évig vezette községét – szegény a templomunk, de a plébánosunk szent”.

103. oldal (II. rész, I. fejezet)

Trochu: Az Ars-i plébános Vianney Szent János élete


Hasonló könyvek címkék alapján

Monnin Alfréd: Vianney János-Mária Ars-i plébános életrajza
Michael Marsch: Az arsi plébános
Lisieux-i Szent Teréz: Önéletrajz
Ackermann Kálmán: Szalézi Szent Ferenc élete
Giannina Facco: Bernadette Soubirous
Louis de Wohl: Assziszi Szent Ferenc
Just Béla: Látogatóban az arsi plébánosnál
M. Jancard: Liguori Szent Alfonz élete
Kronstadti Szent János: Életem Krisztusban
Diós István (szerk.): A szentek élete I-II.