A ​gyógyító beszélgetés 10 csillagozás

Tringer László: A gyógyító beszélgetés Tringer László: A gyógyító beszélgetés Tringer László: A gyógyító beszélgetés Tringer László: A gyógyító beszélgetés Tringer László: A gyógyító beszélgetés

A ​XX. század elejétől kibontakozó pszichoterápiás irányzatok három nagy csoportot alkotnak. A Freud által megalapozott mélylélektani iskola a kóros lelki jelenségeket és gyógyításukat a tudatalatti folyamatok segítségével elemzi. A tanuláselméleti megközelítés szigorúan a kísérleti evidenciák alapján írja le és módosítja a magatartás kórosnak minősíthető megnyilvánulásait. Mindkét szemlélet hátterét az emberről alkotott determinisztikus elképzelés alkotja. A pszichoterápiák harmadik áramlata a Carl R. Rogers nevével fémjelezhető irányzat, a személyközpontú megközelítés, amely a humanisztikus pszichológiai iskolákra támaszkodik. Ebben az értelmezésben az egyén szabad, önvezérelt döntési lehetőségek birtokában önmagát megvalósító személyiség. Rogers iskolája az 1980-as évektől hazánkban is jelen van.
E könyv a személyközpontú pszichoterápia jegyében született. Az eltelt évtized során az irányzat sokat fejlődött, változott. Könyvünk bepillantást enged a pszichoterápiás… (tovább)

Medicina, Budapest, 2022
254 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789632268422 · ASIN: 4156
Medicina, Budapest, 2007
Medicina, Budapest, 2005
246 oldal · ISBN: 9632429354 · Illusztrálta: Bodor Zoltán

hetcsillagkozt>!

A homályos, kavargó érzelmekkel telített belső tartalmak szavakba foglalása „rendet teremt”. A dolgok átláthatóvá, kezelhetővé válnak. Ha szorongás itatja át bensőnket, ennek szavakba való kifejezése csökkenti a félelmet, hiszen azáltal, hogy kimondom, már szembesülök a dologgal, „legyőzöm”.

dorka_93>!

Az egészség fogalmát ma a WHO iránymutatásai szerint is tágan értelmezzük, s az egyén testi, lelki jólétét és szociális jólétét értjük alatta. … A WHO egészségdefinícója mögött rejlő emberkép egy lecsupaszított, nemes vonásaitól megfosztott, önmagába roskadt mű-alkotás, amely éppen csak azt nem tartalmazza, amely értelmet ad az életnek.

Nixiii>!

Ha a beszéd lelki folyamatok tükre, akkor a jól strukturált beszéd jól strukturált lelket takar.

45. oldal (Medicia, 2007)

Nixiii>!

Az Én csak a Te által nyilvánulhat meg igazán, mert az Én a Másikban tárulkozik fel önmaga számára.

47. oldal (Medicina, 2007)

hetcsillagkozt>!

Az önfeltárás folyamatának nagy pillanatai azok, amikor a kliens hirtelen rádöbben valamire. „Aha” élményről beszélünk a pszichoterápiában, amikor egy új felismerés nyíltan vagy rejtettem megfogalmazódik. A nyíltan kimondott „aha” élmény ajándéka viszonylag ritkán örvendezteti meg a sikerekkel egyébként sem nagyon kényeztetett terapeutákat. Mégis, ha ilyen tapasztalatunk van, nyugodtak lehetünk, hogy eredményesen dolgozunk. Ne gondoljuk, hogy a nyílt „aha” élmények nélkül a gyógyító beszélgetés eredménytelen. Az a tanulási folyamat, amely a páciensben lezajlik, nem feltűnő lépéseken keresztül, hanem csendben, észrevétlenül halad előre, s igazi mélységei előttünk rejtve maradnak.

Nixiii>!

…harmonikus közösség csak önmagukkal harmóniában élő egyedekből épülhet fel.

20. oldal (Medicina, 2007)

hetcsillagkozt>!

A lelki zavarok nagy része ugyanis abból fakad, hogy az egyén (élettörténete, szocializációja során) önmagáról hamis képet alkot. Így önértékelése és környezetének róla alkotott képe minduntalan ellentmondásba kerül.

kiezaz_anna>!

Az ember természeténél fogva úton lévő, homo viator. A terapeuta egy a vándorok közül, akit az útelágazásnál néha – eligazítást kérve – megszólítanak.

233. oldal, Néhány további jótanács

hetcsillagkozt>!

A kezdő terapeuták állandóan kérdéseket tesznek fel, információt gyűjtenek, explorálnak. Nagyon nehéz magatartásukat átformálni, hogy ne újabb és újabb adatokat keressenek, hanem a közölt anyagra figyeljenek jobban. Annak „mélységeit” próbálják kiaknázni.

hetcsillagkozt>!

Kezdő terapeuták számára – érthető módon – nagyon nehéz elviselni azt a bizonytalanságot, amely abból adódik, hogy itt ül velem szemben valaki és segítséget kér, de fogalmam sincs, mit csináljak.