Dave ​Gahan & Depeche Mode 24 csillagozás

Születés és feltámadás
Trevor Baker: Dave Gahan & Depeche Mode

Az ​egyetlen magyarul is elérhető életrajz Anglia egyik legbefolyásosabb zenészéről!
Dave Gahan helye ott van a rockzene ikonjainak panoptikumában Jimi Hendrix, John Lennon, Freddy Mercury és a többi nagyság mellett. Csak éppen van egy kis különbség: Dave Gahan egy olyan ritka szerencsés rocksztár, akit egyrészt újraélesztettek, másrészt pedig ennek következtében az életmódját is meg tudta változtatni.
A kisvárosi fiú két kanállal halmozta az élvezeteket, s közben nem vette észre, a Depeche Mode-dal elért elképzelhetetlen sikerek 1995-re teljesen kifacsarták őt.
Ebből a feneketlen mélységből volt visszaút: az énekes megküzdött a démonaival, s ráadásként az együttes mellett még szólókarrierjét is kiépítette. A harcból győztesként került ki, s még karrierjét sem kellett feladnia.
A könyvben a Guardian szakírója elsőként tekinti át, miképpen emelkedett ki Dave Gahan Essexből, aztán pedig zenésztársai árnyékából. Egy különleges történet következik: korunk… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2009

Silenos, Budapest, 2011

Alan Wilder · Dave Gahan · Martin Lee Gore · Andrew Fletcher

Berlin · berlini fal · Hansa Studios

balagesh I>!

Trevor Baker: Dave Gahan & Depeche Mode Születés és feltámadás

Dave Gahant soha nem tudtam beilleszteni a hagyományos sztárkategóriáimba. Ez a távolságtartó és mégis empatikus személyiségtörténet azonban megértette velem nem csak őt, hanem azt a már százszor is hallott tényt: a sztárságot, pláne, ha nagyon fiatalon éri az embert, nehéz elviselni. Sport- és üzleti pszichológusoknak ajánlott olvasmány. Bizony, nem csak rajongóknak, hisz az élet érdekesebb minden regénynél, csak ugye ritkán esik meg, hogy az életet elmesélő jobb képességekkel rendelkezik a regényíróknál. Baker, ha nem is jobb, de elég jó: sok mindent tud az életről, és még élvezetes és érthető szöveggé is transzformálja tapasztalatait. Fura ez, mert én szeretem az életrajzokat, és sok-sok (tudós, zenész, művész) híresség után mégis ez volt a megvilágító erejű munka.

GabrielVaraljay>!

Trevor Baker: Dave Gahan & Depeche Mode Születés és feltámadás

Jó könyv, mégis olyan mintha a Stripped „nagykönyv” zanzásított verziója lenne. Kb. a könyv 2/3 részétől éreztem azt, hogy Dave-ről szólnak a dolgok, mert a Stripped véget ér az Exciter albummal, miközben azóta már kijött még 2 DM album és Dave is gazdagította a világot a Hourglass albumával. DM fanoknak kötelező darab!

mazsivi>!

Trevor Baker: Dave Gahan & Depeche Mode Születés és feltámadás

Nagyon olvasmányos és igazán magával ragadó a könyv. Amolyan-témába vágóan-mindennapi drog. Lendületes,lényegre törő és bepillantást enged egy hatalmas ember lelkébe,egy csapat mindennapjaiba.
A magyar rajongók hozzászólásait olvasva újra átéltem a 3 koncertet,ami eddig megadatott,tiniként,kismamaként és legutóbb egy 3 hetes kislány anyukájaként… :)
Egy pár bakit leszámítva (ki melyik dal előadója,szám címeinek hibás írása) tökéletes olvasmány!

Demonshadow>!

Trevor Baker: Dave Gahan & Depeche Mode Születés és feltámadás

Kezdetben nagyon megijedtem, mert a banda születése és az azt követő évek nem fogtak meg igazán, de ahogy sejteni lehetett, minél jobban haladtam előre az időben, annál jobban faltam a könyvet. Minden viszontagság, negatív információ ellenére is én ugyanúgy szeretem a bandát, ahogy eddig, hiszen már örökre rajtam hagyták a nyomukat. Imádtam.

snufkin>!

Trevor Baker: Dave Gahan & Depeche Mode Születés és feltámadás

Nagyon szerethetővé teszi a háttértörténettel a bandát ez a könyv. Ráadásul hihetetlenül inspiratív, mert látja az olvasó, hogy tényleg milyen mélységekből is fel lehet épülni, újra tudod magad rakni az elemeidből. Több, mint egy banda-bio.

Jadranka>!

Trevor Baker: Dave Gahan & Depeche Mode Születés és feltámadás

Nehéz értékelni, mert inkább egy Dave Gahan által írt (vagy legalábbis közreműködésével írt) önéletrajzra vágynék. De minthogy ilyen nincs, be kell érnem ezzel. Viszont így annyira száraz, bár olvasmányos, de mégiscsak száraz, interjúkból és egyéb helyekről összeszedett, ömlesztett anyag. Sajnos ugyanez a bajom az összes többi életrajzzal és erre csak nemrég, az Ozzy Osbourne által írt önéletrajz olvasása közben jöttem rá. Addig csak azt éreztem, hogy hiányzik valami ezekből a könyvekből, és persze hogy hiányzik, hát az ember, a zenekar maga… a hangjuk, a gondolataik. Már ha ez így érthető…
De nem kesergek, örülök, hogy van egy ilyen könyvem. Benne a koncertjegyekkel :) Szeretném a többi Depeche Mode könyvet is megszerezni, nem hiányozhatnak azok sem.
Az úgynevezett rajongásom nem túl régi keletű, csupán tizenegynéhány éve tart. Ez alatt két koncertre jutottam el, de nagyon szeretném, ha az összes további budapesti koncerten részt vehetnék. Nem kívánok ennél többet, gigantikus/frenetikus élmény.

Trevor Baker: Dave Gahan & Depeche Mode Születés és feltámadás

Kicsit sajnálom, hogy Dave Gahan saját visszaemlékezései kimaradtak, de így is nagy érdeklődéssel olvastam a könyvet. Sok dolog visszaköszönt a Steve Malins: Depeche Mode tartalmából, de ha róluk van szó, sosem árt egy kis ismétlés. :) Van benne néhány elírás és tárgyi tévedés, de a rajongóknak így is szerethető könyv lehet. A fülszövegben említett „rengeteg” képet barokkos túlzásnak tartom, de tény, hogy azért van benne néhány.

Silenos, Budapest, 2011
kate101>!

Trevor Baker: Dave Gahan & Depeche Mode Születés és feltámadás

Úgy kezdtem el a könyvet, hogy „ne felejtsd el ez a könyv most alapvetően Dave-ről szól, nem a Mode-ról”, jól is jött ez a mantrázás, mert tényleg nem tudtam meg sok újat a zenekarról, viszont még mélyebbre merülhettem Dave önpusztításában, a SOFAD album időszakában. Kénytelen leszek összehasonlítani a nemrég olvasott DM könyvvel, ahol a szakmai fogalmakkal volt sok bajom, mégis az a könyv tetszett jobban. Sajnos mindkét könyv vége össze lett csapva, de valahogy nekem ez a Dave-ről szóló sokkal kevesebbet adott mint a másik. És még valami: a fordítók szégyelhetik magukat, olyan hibákat vétettek ami minden rajongónak szemet szúr (és gondolom főként rajongók ülnek neki egy ilyen könyvet elolvasni), neveket összecserélni, számcímeket elírni, annyi nyersfordított mondat….lehet eredetiben kellett volna elolvasni…

korne1>!

Trevor Baker: Dave Gahan & Depeche Mode Születés és feltámadás

Dave Gahan karaktere mindig kicsit kilógott a nagy mamut sztárok közül. Az első időkben a kvázi proli-allűrök miatt még csak-csak parallel a szokásos frontman-ívekkel, de aztán hamar eszmélt – és nem csak ő, a zenekar is.
Egyre ritkábban került be a hírekbe magánéleti botrányokkal – szerencsére. Ezért is kimondottan érdekes ez a könyv, hogy a zenekaron túl, mégis előretolva, Gahan személyisége, státusza hogyan fejlődött zenei karrierje alatt, a zenekartól mennyire függetlenül.
Magyarországon a Depeche Mode-nak valahol érthetetlen szintű rajongótábora van: elkötelezett és a végsőkig kitartó. Azonban ez nem csak hazánkra igaz, Angliában is még mindig stadionokat töltenek meg és hivatkozási alapnak számítanak, Gahan pedig kellő befolyásra is szert tett – az életrajzát olvasva nem is csoda.
Zenéjük még a mai napig is tud újat mutatni, ahogy a könyvben is sok az újdonság, talán még az igazán tájékozott rajongók számára is.
Én élveztem, hogy végigdaloltam – remélem, csak a fejemben – az egész könyvet.

sünmalac>!

Mart azon az estén mondott nekem valami csodálatosat, amikor már nem igazán voltunk magunknál. Mindenesetre ezt sikerült megjegyeznem. Nem tudom, komolyan gondolta-e vagy sem, mindenesetre nagyon jó volt hallani. Azt mondta, Istentől kapja a dalait, de rajtam keresztül kell bemutatnia őket a világnak. Ez volt az üzenet, amit kapott. Ettől nagyon jól éreztem magam, sokszor ez a kijelentés adott erőt.

Rehabilitáció

Kapcsolódó szócikkek: Martin Lee Gore
sünmalac>!

Magyarországon vannak olyan rajongói csoportok, amelyek depeche-eseknek nevezik magukat – mondta el Dave 1990-ben Paul Lesternek, a Sky magazin munkatársának. – Olyanok, mint Nagy-Britanniában a modok és a rockerek. Körbevették a szállodánkat, mindegyikük úgy nézett ki, mintha a zenekar egyik tagja lenne előttünk.Az a rengeteg srác, aki a mi imidzsünket másolta…
[…]
Szóval rengeteg Martin, Alan, Dave és Andy jelent meg előttünk, és gyakorlatilag sehová se mehettünk anélkül, hogy ezek a depeche-esek ne vegyenek körül minket.

Konszolidáció

Trevor Baker: Dave Gahan & Depeche Mode Születés és feltámadás

Kapcsolódó szócikkek: Alan Wilder · Andrew Fletcher · Dave Gahan · Martin Lee Gore · rocker
putumayo>!

A sajtótájékoztatóra érkező reakció megdöbbentő volt. Annak ellenére, hogy a rajongók még semmit sem hallottak az új albumból, és hogy még nyolc hónapig várni kellett a koncertekre, a jegyek azonnal elkeltek.

Jadranka>!

A zene a test, amibe én helyezem bele a szívet.

Kapcsolódó szócikkek: zene
charlotte_smtms P>!

Amikor Berlinben éltek, érzékelniük kellett, hogy egyfajta Nyugat-burok veszi körül őket. A Hansa stúdiójában, a Fal mellett dolgoztak, a kelet-berlini szocializmus tőszomszédságában, de a város másik fele mégis mintha több száz kilométerre lett volna tőlük. Egy nap Martin megpróbált átlátogatni Kelet-Berlinbe, de a határőrség visszafordította, mert állítólag nem volt megfelelő a ruházata.

Trevor Baker: Dave Gahan & Depeche Mode Születés és feltámadás

Kapcsolódó szócikkek: Berlin · berlini fal · Hansa Studios · Kelet-Berlin · Martin Lee Gore
charlotte_smtms P>!

A Hansa stúdiójában uralkodó hangulat is nagyban befolyásolta a zenéjüket. A Fal közelsége valami misztikus, kísérteties ízt adott mindennek. A központi, nagy stúdióhelyiségről – ami egyben koncert- és vetítőterem is volt – az a legenda járta, hogy szellemtanya.

Kapcsolódó szócikkek: berlini fal · Hansa Studios
sünmalac>!

Azon kívül, hogy anyag után járt, szinte minden idejét a lakásban töltötte, ahol két jókora szobron (az Ózból ismert Bádogemberen és Gyáva Oroszlánon) kívül nem volt más társasága. Beszélt a szobrokhoz, azt hallucinálta, hogy azok válaszolnak, elmondják neki, mekkora szar. Olyan paranoiás volt, hogy a végén összezúzta a Bádogembert.

Elszigeteltség

charlotte_smtms P>!

Oroszországban volt egy rajongó, aki egész végig, míg ott voltunk, a szállodánk előtt várakozott – mondta el Martin egy tévés interjúban. – Pontosan úgy nézett ki, mint én az 1980-as években… Ugyanaz a hajstílus, ugyanazok a ruhák. Az egészben az volt a legviccesebb, hogy nő volt. Elneveztük Martinának, mindig így szólítottuk, amikor megláttuk.

Kapcsolódó szócikkek: Martin Lee Gore · Oroszország
charlotte_smtms P>!

[Dave Gahan] Az anyám és a feleségem anyja ott volt a színpad mellett – mondta a görög tévének adott interjúban –, nekem meg egyre csak az járt a fejemben, hogy vigyáznom kell, mert az anyósom figyel! Nem lendülhettem bele igazán, nem lehetett túl mocskos az előadásmód, mert ott volt… Aztán úgy a felénél arra gondoltam, hogy inkább teszem a dolgomat, nem vacakolok.

Kapcsolódó szócikkek: Dave Gahan
Damian>!

Egy alkalommal, a Smash Hits számára készült fotósorozat készítése során a csapat tagjainak fehér krikettruhát kellett felvenniük. A kép később az ostoba engedékenység szimbólumává vált a szemükben, arra figyelmeztette őket, hogy nem kell minden reklámfelkérésnek eleget tenniük.