A ​reneszánsz irodalmából 1 csillagozás

Trencsényi Borbála (szerk.): A reneszánsz irodalmából

A ​reneszánsz kora, a 15., 16. század igazi sorsforduló az emberiség történetében. A nagy földrajzi felfedezések révén kitágul a világ, megváltozik a világkép. Antik minták nyomán az emberi személyiség, a profán élet kerül a szemlélődés középpontjába, a reneszánsz ember megszabadul az egyház, a kultusz béklyóitól. A világirodalmat e kor kimagasló alkotásokkal gazdagította, amelyek éppen emberközeliségük végett a mai napig frissek, korszerűek maradtak, s kedvelt olvasmányaink közé tartoznak. Kötetünk Petrarca örök érvényű szonettjeitől Boccaccio pajzán Dekameronján és Shakespeare drámáin át Cervantes lenyűgöző és szórakoztató regényéig, a Don Quijotéig sok jelentős alkotásból ad ízelítőt: a szemelvények mellett rövid portrékban bemutatja az alkotók életét, személyiségét. A kötetből nem hiányoznak a reneszánsz nagy gondolkodói, Morus Tamás, Mirandola, Bacon, Montaigne, a modern gondolkodás úttörői. Ebben a korban immáron magyar szerzőkkel is találkozhatunk. Kis válogatást olvashatunk… (tovább)

Holnap, Budapest, 1993
Holnap Magazin, Budapest, 1992

BZsofi P>!
Trencsényi Borbála (szerk.): A reneszánsz irodalmából

Ízelítő, mielőtt belekezd az ember a teljes művekbe. Középiskolásoknak (is) ajánlom.

Bitskey István (szerk.): Szöveggyűjtemény a régi magyar irodalom történetéhez – reneszánsz kor
Klaniczay Tibor: Stílus, nemzet és civilizáció
Ekler Péter (szerk.): „Margarita poetica”
William Shakespeare: William Shakespeare összes drámái I-VI.
Enrica Crispino: Leonardo
Ross King: Leonardo és az Utolsó vacsora
Howard M. Brown: A reneszánsz zenéje
Daniel Arasse: Leonardo
Ignacio Iturralde Blanco: Machiavelli
Tardy Lajos – Kende János – Tóth Gyula (szerk.): Orosz és ukrán utazók a régi Magyarországon