Kihez ​menjek feleségül? 3 csillagozás

Tower Vilmos: Kihez menjek feleségül?

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

Eredeti megjelenés éve: 1943

Korda, Budapest, 1947
200 oldal
Korda, Budapest, 1943
200 oldal

Kisanna>!
Tower Vilmos: Kihez menjek feleségül?

Nagyon jó tanácsok vannak benne a házasságkötés utáni időkre is. Nekem tetszett a könyv régies nyelvezete, fogalmazásmódja, kellemesen ódon volt. Egyvalamiben téved a szerző, vagy túl szigorúan ítéli meg, az pedig a vegyes házasság, mert igen is jól működhet.

Tower Vilmos: Kihez menjek feleségül?

Jóval olvasmányosabb és korszerűbb olvasmányt kaptam, mint amilyenre a kora és a témája alapján számítottam volna. Már az elején kellemes meglepetésként ért a tény, hogy sok-sok megtörtént esetet (az eredeti nevek feltüntetése nélkül) vonultat fel, hogy alátámassza egy-egy gondolatmenetét. Ez számomra szimpatikus volt, másrészt ezek az esetek közelebb hozták hozzám az adott témát, egy másik, valaha volt élő-lélegző ember bőrébe képzelve magam jobban át tudtam értékelni az adott szituációt.
Igazából a könyv második felében lévő, a vegyes (vallási értelemben) házasságkötések negatív ekézése volt az első olyan pont, ahol rezgett a léc, és érezni véltem a szöveg avíttságát. Tény, hogy vegyes házasságok esetén jóval több a kiküszöbölendő akadály, de nem érzem azt, hogy emiatt fenntartásokkal kellene kezelnünk az adott kapcsolatot. Illetve azon kijelentés, hogy a vegyes házasságos veszélyeztethetik egyik-másik felekezetet a tagokat átcsábításával, egyszerűen abszurdnak érzem, legalábbis a mai kor emberéhez mérten. off
A helyén kezelve, és a korát figyelembe véve egészen olvasmányos útmutató kerekedett belőle egy csomó olyan tanáccsal, mely ma is megállja a helyét. Tudakozódni vágyóknak, vallástól nem ódzkodóknak tudnám ajánlani. Ha nem is aktuális a központi témája, arra mindenképpen megfelel, hogy tágítsa az olvasó perifériáját.

Amethyst >!

Nincs házasság, amelyben a felek mindig rózsákon pihenhetnek, és ha igen, érzik töviseit is!

Az óvatosság az udvarlóval és kérővel szemben annál ajánlatosabb, mert a férjhezmenés vágya, főképp pedig a szerelem érzése ezer mentséget és ezer kedvező magyarázatot keres és talál a pompásan elképzelt jövő „boldogságának” megvalósítása érdekében.
A leány hamarosan elhiteti magával, hogy „tisztában van” a kérővel, pedig legtöbbször még önmagával sincs tisztában.

3. fejezet: Óvatosság

Ha kis számmal is, de akadnak ferdült lelkű nők, akiknek szemében és ítéletében a szolid, értékes, komoly, tartalmas, harmonikus lelkű, megfontolt, kiegyensúlyozott, józanul egyszerű, talán néha a látszólagos esetlenségig becsületes, tökéletesen úri gondolkozású, takarékos, kimért modorú, szóval eszményi férfi „buta, mamlasz, mafla, hülye alak”. Az ilyenfajta nőknek csak az a férfi imponál, aki nagyokat tud mondani s lódítani, művésze az udvarlásnak, buzgóság-ontója a fellengzős bókoknak, zsonglőré az üres frázisoknak; akinek senki sem tekintély, aki percek alatt elintézi az egész világot. Igen, vannak nők, akik csak a bizonytalan eredetű előnévvel kérkedő, kölcsőn pengőkkel előkelősködő és élősködő, könnyűvérű, felelőtlen, gátlásnélküli, minden társaságot megfélemlítő, párbajokról mesélő, vadonatúj bokavédőt és aranykeretes monoklit viselő, mindenen átment, bomlott idegzetű, vérbajos, kamaszkodó ficsúr, állovag és zsentri-utánzó férfi iránt tudnak vonzalmat érezni.

6. fejezet: A kér ő jelleme

Amethyst >!

1941 pünkösdje előtt történt. Egy 21 éves kórházi ápolónő megfenyegette udvarlóját, hogy leönti vitriollal, ha el nem veszi. Erre az udvarlója oly bosszús lett, hogy a Monor melletti nyáregyházi erdőben megfojtotta a leányt.
Kikoldult vagy fenyegetéssel kierőszakolt házasságtól mentsen meg a jó Isten minden nőt!

Araragat_Kasztór_Polüdeukész>!

A nő szent, magasztos hivatása, hogy egy férfiléleknek kiegészítője, szerető és szeretett
hitvese, otthont varázsló kincse, gyermekeinek odaadó édesanyja, betegségében áldozatosan
ápoló őrangyala legyen.
Ezt súgja ösztönös, titkos óhajod is, sajgó vágyad, szíved sóvárgása, tudattalan álmod.
[…] […] Te is vágyódol egy tiszta,
meleg fészek után. Te is sóvárogsz egy szeplőtelen érzésből fakadó simogatásra. Te is
kívánod, hogy legyen egy védőd, oltalmazód, aki végigkísérjen földi életeden át. Te is
szeretnél boldog lenni!

Araragat_Kasztór_Polüdeukész>!

Minő csodás keveréke a rossznak s nemesnek a nő,
Méregből s mézből összeszűrve s mégis mért vonz?

Mert a jó sajátja, míg bűne a koré, mely szülte őt.”
(Madách.)

Kisanna>!

Ha hibázunk vagy ha az összezördülésnek magunk vagyunk az okai vagy magunk is, józan nyugalommal, alázattal és meleg szeretettel tisztázzuk az ügyet.