Karcok 12

balagesh IP>!
Irodalmi díjak

VI. Merítés-díj

A Merítés-díj szépprózával foglalkozó zsűrije lezárta belső szavazását, ám mielőtt még 25-én, hétfőn kihirdetnénk a tízes listát, szeretnénk azokat a könyveket is figyelmetekbe ajánlani, amelyek szintén nagy hatással voltak ránk.
Sajnos, az első karcot egy zavarba ejtő helyzet ihlette: ez a hatodik listánk, és immár a harmadik alkalommal fordul elő, hogy mindössze egyetlen szerzőnő által írt könyv került a tíz közé. Pedig…
Jöjjön hát az ízelítő a pedigekből, mert bizony ezeket a könyveket is érdemes elolvasni!

Mivel igyekszünk minél több könyvet megismerni, csak a legfontosabbakat olvassa el a zsűri 2/3-a. Azon az egyelőre titokzatos egyetlenen kívül további négy szerzőnő könyvéről is elmondható, alig van olyan zsűritag, aki ne akarta volna a saját véleményét kialakítani róla.
Harag Anita Évszakhoz képest hűvösebb című kötete óriási sikert ért el: az első olyan Aegon-listára bejutott, amelyen csak 5 könyv szerepelt. @abcug évődő dicsérete sokat elárul az írásairól:
„Nem szeretnék Harag Anita szeme elé kerülni. Annyi időre semmiképp sem, hogy jól megnézhessen magának. Mert ez a szem valami hallatlan alapossággal vesz észre olyan apróságokat is, amelyekről még talán én se tudok. Vagy ha igen, akkor titkolnám. Már azt se szeretném, hogy valaki észrevegye, hát még hogy aztán pontos, tiszta mondataival kíméletlen, ám igaz történetet írjon belőle.” https://moly.hu/ertekelesek/3636425
Vagy ahogy @fióka írja: „Első könyvnek kitűnő, jól megírt, még a novellafüzér lehetőségét is felcsillantja, hol itt egy visszautalás, hol ott.” Ő persze arra is kitér, vajon miért nem választottuk be végül a tíz közé: https://www.goodreads.com/review/show/3161153734

Harag Anita profizmusát jellemzi, hogy gyakran Szvoren Edinához és/vagy Tóth Krisztinához hasonlítják. Utóbbinak Fehér farkas című kötetével kapcsolatban @olvasóbarát a „radikális” jelzőt használja, és ezt írja a szerzőről: „Szeretem a látásmódját, az érzékenységét és a bátorságát, amellyel kimondja azokat a dolgokat, amelyekről mások hallgatnak.” https://moly.hu/ertekelesek/3248977

Czakó Zsófia is az első kötetével jelentkezett (Nagypénteken nem illik kertészkedni), @cseri-nek „[n]agyon tetszett, hogy két idősíkon fut az egész, az egyik a gyerekkort mutatja be, némi valláskárosultsággal fűszerezve, a másik meg egy fiatal nő útkeresését, és a végén a két szál összefut. Nagyon érdekes volt, könnyedén író szerző (és ezt most jó értelemben gondolom), a történetek jók, az élményanyag hiteles, egy igazán jó első kötet.” https://moly.hu/ertekelesek/3426139

Szeifert Natália nem véletlenül népszerű a Molyon, de míg első kötete bejutott a listára, a Mi van veletek, semmi? című hajszállal lecsúszott róla. Hogy az a hajszál éppen a kettő közötti minimális különbség miatt van-e, nem tudom. A „kettős narráció maradt itt is, de nemet váltott, és két, harmincas éveikben járó férfit emelt be főszereplőnek a történetbe, ami számomra tökéletesen működik, hihető, élvezhető, az egyes közéleti történetszálak szinte észrevétlenül simulnak a regényszövegbe” – írja @Aes. https://moly.hu/ertekelesek/3296935

Kováts Judit új könyve, a Hazátlanok is szervesen illeszkedik a korábbiak által meghatározott sorba, sőt @pepege szerint talán ki is emelkedik közülük: „Bár az írónő előző két regényét is szerettem, úgy érzem, ezzel a könyvvel írta be magát végleg a történelembe, a »nagyok« közé, az én saját kedvenc szerzőim közé.”

A végére egy különlegességet szeretnék megmutatni. Esze Dóra Hotel Hamletjéről @vargarockzsolt így írt a blogján: „Néhol meghaladta a képességeimet, de leszámítva az utolsó 20 oldalt, egy pillanatra sem jutott az eszembe, hogy félbe kéne hagynom ezt a 450 oldalt. Rendkívül szórakoztatott a nyelve, mint egy szabadversen, szörföztem a felszínén. […] Kell hozzá elvetemültség, hogy ilyet olvasson az ember, de ugyanakkor meg hozzá képest a legtöbb kortárs magyar regény poros és provinciális. (Ami nem baj, sőt szerencse, mert megőrülnék, ha mindig ilyen szövegeket kéne olvasnom.)”

És akkor bónuszként elárulom, hogy az én különleges kedvencem Bánki Éva Összetört idő című könyve volt, ami annyira más zsánerekkel, műfajokkal, korszakokkal játszik, mint a kortárs próza zöme, hogy talán emiatt a kritikusi körökben nagyon oda se figyelnek rá – ám az olvasók azért nagyon szeretik (éppen 93%-on áll).

Azt hiszem, a válogatásból mindenki számára evidens, hogy nagyon is jó könyveket írnak a magyar szerzőnők is. Bízom benne, hogy ezzel az ajánlóval is sikerült kedvet csinálni a műveikhez.
Az én karcomat még két hasonló ajánló fogja követni – és aztán jön a tízes lista.

Akit esetleg ez bővebben is érdekel, meghallgathatja itt:

A kísérőfotó adatai: off

Kapcsolódó könyvek: Tóth Krisztina: Fehér farkas · Kováts Judit: Hazátlanok · Szeifert Natália: Mi van veletek, semmi? · Esze Dóra: Hotel Hamlet · Bánki Éva: Összetört idő · Czakó Zsófia: Nagypénteken nem illik kertészkedni · Harag Anita: Évszakhoz képest hűvösebb

Kováts Judit: Hazátlanok
Szeifert Natália: Mi van veletek, semmi?
Esze Dóra: Hotel Hamlet
Bánki Éva: Összetört idő
Czakó Zsófia: Nagypénteken nem illik kertészkedni
Harag Anita: Évszakhoz képest hűvösebb
olvasóbarát P>!
Kortárs irodalom

„Néhány kérdéses interjúsorozatunkban a Libri irodalmi díj jelöltjeit kérdezzük arról, mit gondolnak a jelenlegi válságról, amiben élünk, és milyen hosszú távú következményei lesznek szerintük a mostani heteknek, hónapoknak. Ezúttal Tóth Krisztinát faggattuk.”

Magvető_Kiadó KU>!
Kortárs irodalom

Megvannak a Libri Irodalmi Díj idei döntősei, és nagy örömünkre hat szerzőnk műve is szerepel a listán!

Bodor Ádám: Sehol
Darvasi László: Magyar sellő
Grecsó Krisztián: Vera
Nádasdy Ádám: Jól láthatóan lógok itt
Závada Pál: Hajó a ködben

A zsűri mellett mostantól a közönség is szavazhat a tíz döntősre egészen május közepéig.

Gratulálunk mind a tíz jelöltnek!

Kapcsolódó könyvek: Grecsó Krisztián: Vera · Bodor Ádám: Sehol · Nádasdy Ádám: Jól láthatóan lógok itt · Tóth Krisztina: Fehér farkas · Závada Pál: Hajó a ködben · Darvasi László: Magyar sellő

Grecsó Krisztián: Vera
Bodor Ádám: Sehol
Nádasdy Ádám: Jól láthatóan lógok itt
Závada Pál: Hajó a ködben
Darvasi László: Magyar sellő
Csorba_Győző_Könyvtár U>!

Író-olvasó találkozó Tóth Krisztinával

„Minden lakás másik történet-mondja Tóth Krisztina novellájának elbeszélője, miközben saját egykori otthonát keresi. Mindegyik lakás emlékezteti rá valamennyire, de egyik sem lehet ugyanaz. Minden boldogtalan lakás a maga módján az. Ilyenek a könyv katartikus történetei is, amelyek a korábbi műveknél élesebben mutatják meg a hatalmi elnyomás törésvonalait, az alárendeltség, a kirekesztettség stigmáit, az erőszak állomásait. Rendszerint névtelen hősei ismerősek, mellettünk toporognak a liftben, mögöttünk loholnak a lépcsőházban. Felfigyelünk rájuk, ők pedig elkezdenek beszélni: egykor volt otthonokról, bizarr találkozásokról, évtizedes talányokról, kapcsolatokat szétfeszítő titkokról. Hogy egy lerobbant autó, egy rossz pillanatban megtett mozdulat, egy elveszettnek hitt táska, egy véletlen megváltoztat mindent. Pontosabban: megváltozott már minden, de csak most vesszük észre. A Fehér farkas olvasója is ezt kezdi érezni. Mások életébe pillantunk be, de a szövegek tükrében magunkra, a bennünk élő idegenre is ráismerünk.”

Tóth Krisztina írónővel Fehér farkas című új novelláskötetéről Ágoston Zoltán, a Jelenkor irodalmi folyóirat főszerkesztője beszélget.

ppeva P>!
Festészet könyvekben

A TÜKÖR
Jan Kupetzky A művész családja című képéhez

Ez a címe és alcíme a kötet utolsó novellájának.
Nem hallottam még Jan Kupeckyről, utánanéztem. A Wikipédia szerint:
„Kupeczky János vagy Kupetzky vagy Kupecký (Bazin, 1667 – Nürnberg, 1740) cseh származású magyar-szlovák barokk festő.”
Megtaláltam a hivatkozott képet is. Miután láttam a képet, egész másként értettem a novellát.

Kép forrása:

fülcimpa>!

Ajajj… 30. oldal első bekezdés utolsó szava: kiökrendezte.
Ha játszhatnánk a szótagokkal, akkor lehetne éppen kirendezte az ök-öt, vagy jó ez így, egy új szó, csak hát előtte kajáról volt szó.

olvasóbarát P>!
Kortárs irodalom

„Megyünk a semmibe ezzel a vak, idióta, egymást gyilkoló gőggel” – Interjú Tóth Krisztinával