Állatságok 35 csillagozás

Tóth Krisztina: Állatságok

A tobzoskát és a pitbullt mindenki ismeri, de ha megkérdeznénk néhány járókelőt az utcán, valószínűleg kevesen tudnák megmondani, vajon hogy néz ki az aguti vagy a fossza. Nem is beszélve az oposszumrói és a baribálról, hogy az íniát már ne is említsük… Tóth Krisztina játékos kedvből és sok-sok humorral született versei nemcsak gyerekeknek, hanem a nyelvi leleményeket nagyra értékelő felnőtteknek is szólnak. Persze a versektől ne várjunk tudományos igényű pontosságot, a szerző eleinte gyermekét és magát szórakoztatta a fura állatokról szóló versekkel – most pedig már minket is.

Eredeti megjelenés éve: 2007

pwz ISP
Tóth Krisztina: Állatságok

Ejjjjj! Állati jók ezek az állatságok! :D Eddig ez kimaradt az életemből! Milyen jó dolga is van ma egy gyerkőcnek, hogy a hagyományos állatok mellett ilyen „extrákról” is van már könyv – ráadásul jó versekkel! :D
A pelékkel engem bármikor le lehet főzni, ki lehet olvasztani! De hogy még vombat, tasmán ördög és szurikáta is legyen benne, na, ez már über szuper! A rajzok is ott vannak a szeren!
Az viszont fura, hogy most egyszerre több pelés olvasnivaló is szembe jött velem! A TK könyvvel egy időben jött ez a hír:
@clarisssa nagyon jól rátapintott, hogy miért is van ez:
(…) azért lehet, mert már elég hideg van odakint, és ilyenkor a pelék behúzódnak inkább a könyvekbe meg az internetre. :)
Helyes! Húzódjanak is be azok a helyes kis pelék a netre, meg az olyan könyvekbe, mint a Tóth Krisztináé! Hogy minél többen, „gyerkőcök” és „felnőcök” is olvasni tudják! :)

clarisssa P
Tóth Krisztina: Állatságok

Tóth Krisztina gyermekversei mindig vidámak, aranyosak, humorosak – nem kivétel ez alól az állatverses kötete sem. Szerencsém, hogy nem értek annyira a verstanhoz, hogy minden hibájukat felfedezzem, de őszintén szólva nem is ez volt a célom olvasás közben. Szerintem a kicsik is inkább csak egy nagyot vidulnak-vigyorognak ezeken a verseken, pláne egy állatkerti látogatás előtt vagy után! Mert ez ám inkább amolyan „állatkertezős” könyv: nem a kutya-cica-boci-maci most a téma, hanem az egzotikus, távoli tájak lakói. Viszonylag sokat megtudunk róluk néhány verssorban, mégis könnyeden, humorosan tolmácsolva kapjuk az információkat. Az illusztrációk is jópofák, sőt, a kötet végén még egy térkép is szerepel, hogy beazonosíthassuk, melyik állat hol őshonos.
Nekem tehát tetszett ez a kis könyvecske, nem tudok róla rosszat írni – de hát hogy is lehetne, hiszen még szurikáta- és pele-vers is szerepel benne! :)

tündérrózsa
Tóth Krisztina: Állatságok

Én nagyon jól szórakoztam ezeken a verseken. Többet ismertem már máshonnan, és volt olyan, ami „nem jött át” teljesen, de többségében szerintem jópofák, aranyosak. Az is tetszik benne, hogy nem a „hagyományos” kéretik nem félreérteni tigris-kutya-ló-csirke-tudomisénmilyenállat vonalat követi, hanem sok kevésbé ismert állatot is bemutat vicces formában.
Az egyik kedvencem:

úgy hat kilót nyomhat.
Tilos a vadászat
és rádobni bombat!

Tóth Krisztina: Állatságok

Tetszett – mert az előtte olvasott Tóth Krisztina gyerekverseknél 2 fokkal is jobbak voltak egytől egyig. Némelyik még ennél is többel. Úgy látszik: a szerző szereti a 30-as számot, mert ebben a kötetben is épp ennyi a pici részek száma, vagyis az állatoké, s a róluk szóló verseké. (Bocsánat, a Pixel 30-asát is épp most fejeztem be.) Az állatkák mind különlegesek, ritka számba mennek – s mivel a könyv direkt ilyen, effélék gyűjteménye, hát nekem is nyújtott néhány meglepő ínyenc újdonságot, mint a milu – akit sajna én majdnem lemizuztam… –, guvat és tanrek, narvál és labirussza, áje-áje, fossza és Harry Potter párszaszája se mossa össze e mini guvadt szemű, fikuszt mászó zöld vargyaska baziliszkuszt a Tudod Kiével… A dzseládát csak állati minőségében, az ökörszemet viszont szóról szóra viszont láttam a Kerge ABC -ben. Meg kell hagyni e néhány soros versikék inkább humorukkal hatnak, s a néha hibátlan páros és keresztrímeikkel, a nyelvi lelemény terén azért én igényesebb vagyok (szóval, ettől az ember nem esik hasra). Mindent egybevetve ezért a könyvért azért nem sajnálnék pénzt kiadni, ha még kapni lehetne. És minden aprónépnek kézbe adnám legalább egyszer merengve, eszébe jut-e vajh' legközelebb állatkertben majd egy cseppje.

Gelso P
Tóth Krisztina: Állatságok

A kötet első felében lévő versek nem igazán nyerték el tetszésemet, mindemellett jó ötletnek tartom ilyen módon megmutatni, megismertetni a gyerekekkel ismeretlen, még sosem hallott/látott állatokkal.
Különleges nevű egzotikus, ill. másoknak mindennapi állatok, akár az egy tobzoska, ínia, tanrek, vagy egy áje-áje, vagy a gyönyörű nevű (ámde varacskos) babirussza.
Tetszettek a versekben alkalmazott szójátékok, talán jobbak, mint maguk a versek – sajnáltam, hogy több vers elcsúszott, sokszor az utolsó sornál, a rímeken… Addig élveztem, aztán leestem a földre… :-(

Leginkább a Fossza címűt kedveltem:

méltó farkától
valamely mérges
kígyó egyszercsak
meg ne fossza!

Kár értük, mert sok igazán jó lehetett volna…
Ez a 3. olvasás @korkata Olvassunk Tóth Krisztinától c. kihíváshoz.

katka99
Tóth Krisztina: Állatságok

Játékos, humoros kis versikék kevésbé ismert állatokról. Nagyon szeretni való könyvecske.

Brigi007
Tóth Krisztina: Állatságok

Tökéletes délelőtti kikapcsolódás kicsiknek és nagyoknak. Imádtam! A kedvencem persze a rozsomák volt és nem csak azért, mert akarok egy olyat itthonra *-* Hanem egyébként is tetszett a vers :) Vicces, ötletes, gyerekeknek tökéletes :D

_natalie_ I
Tóth Krisztina: Állatságok

Az én 9 éves gyerekem hetekig cipelte magával az iskolába, hogy szünetben felolvassa a verseket a társainak. Ennél többet én nem tudok mondani erről a könyvről, vagyis tudnék, de minek…

danlin
Tóth Krisztina: Állatságok

Aranyos kis verses kötet. A versek találóak, és nagyon jó ötlet volt, hogy ritka állatokat versben mutassanak be. Így vidáman, kicsit mókázva ismerik meg ezeket az állatokat. Az illusztráció is hozzájárult, hogy igazán szép legyen, az állatok élethűek és imádni valóan aranyosak. Szeretnék a vombat védelmére kelni, mert lehet, hogy törpe, erszényes patkány, de akkor is ölelni való.

FruzsinaRacz
Tóth Krisztina: Állatságok

:) ha nincs ez a könyv, egy csomó állatról nem is tudom, hogy egyáltalán mik azok :) Feltétlenül be kell szereznem (ezt is…magamnak…)

Fossza

Tilos a vadászat
és rádobni bombat!

Jeffi P

Pele

Bundás kis állat a pele,
az erdő tele van vele,
Dió a fő eledele,
de előfordul, hogy bele-
kóstól a gyümölcsbe, tojásba,
télre meg üregekbe ássa
magát és alszik tavaszig,
addig nem eszik, nem iszik,
ilyenkor pihen a bele,
csak aztán töm mindent bele.

Kapcsolódó szócikkek: pele

Takin

Ha fekete csíkot látsz valakin
és zerge az illető,
akkor ő egy tibeti takin,
ez biztosra vehető.
De ha kétely maradt benned,
akár csak egy csipet,
elég lesz tőle megkérdezned:
lakóhelye Tibet?
Ha ő hűvösen bólint erre,
valóban egy takin,

se háton, se hasmánt!
Ha sorsod úgy hozza:
kerüld el a tasmánt.

Aguti

Párás brazil erdők nagy fái között
ugrál a hőségben a sárga aguti.
Furcsa, hogy nem üti meg a guta,
pedig nem ehhez öltözött, az tuti.

Aranyos színű prém van rajta,
jól érzi magát benne, ugrál,
selymes pici rágcsálófajta,
piszok jól fut, jobban a nyúlnál.

Szurikáta

Sivatagi homok-vártán
áll a szurikáta-őrszem.
Ágaskodik hátsó lábán
és a veszélyt lesi bőszen.

Bekapja, ha jön a gekkó,
de a skorpiót is dettó,
a tojást meg megszurkálja
fogával a szurikáta.

De ha kígyó jön vagy sas,
a séta nem alkalmas.
Egy percig se szórakoznak,
elbújnak a szurikáták.

Kapcsolódó szócikkek: gekkó · kígyó · sas · skorpió · szurikáta
Kek P

S hogy min él a rozsomák?
Nem a rozs és nem a mák,
amit kedvel, csak a hús,
de ha látod, mégse fuss:

embert nem zabál soha.
Az erdő az otthona,
meg a völgy, a mélyben futó.
Latin neve gulo gulo.

10. oldal, Rozsomák (részlet)

Kapcsolódó szócikkek: rozsomák
Kek P

Mászik lassan a fán a kis áje-áje,
kiabál neki a mama, hogy állj le, állj le,
de csak mászik a véznaujjú maki,
hiába rikoltoz a mama neki.

16. oldal, Véznaujjú maki (áje-áje) (részlet)

Kek P

Így csak nyomnak a sóhajok,
hogy én már sose lóghatok,
és csak múlnak a hónapok:
aludni kéne jó nagyot.

24. oldal, Lajhár (részlet)