Sebaj ​Haj! 6 csillagozás

Igaz mese
Tóth Kata: Sebaj Haj!

A ​Sebaj Haj!-ban Léna tudja, hogy anyukája beteg és hogy kihullik a haja – Te jó ég kopasz lesz! A kislány néha kérdez, néha csak figyel mennyi szokatlan történik körülötte. Anya hol ide megy orvoshoz, hol oda kórházba, sőt van, hogy neki is el kell kísérnie, ha épp senki nem tud vigyázni rá.

A Sebaj Haj! felnőtteknek és 5-10 éves gyermekeknek szóló 9 részből álló történet, ami segít a szülőknek a gyermek szemszögéből látni anya betegségét. Számunkra egyértelmű kérdések és válaszok kimondása a gyermeknek rendkívüli megkönnyebbülést hozhatnak. Például, hogy nem ő tehet anya betegségéről, és azt ő nem kaphatja el, de néha ér szomorúnak lenni, hogy felfordult az élet, lemondták a tengerparti utazást és anya ezen a nyáron nem tud annyit szaladgálni vele a kertben.

A könyv a betegségen túl másra is ráirányítja a figyelmet. Legyünk elfogadóak azokkal, akik kicsit máshogyan néznek ki mint mi, és mindig emlékezzünk, hogy a külső soha nem érhet nyomába annak, ami bennünk… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2017

Édes Szabadság, Debrecen, 2017
68 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789631280630 · Illusztrálta: Bencze Anita

sztimi53>!
Tóth Kata: Sebaj Haj!

Jó, hogy vannak ilyen könyvek, mert sok családban akad beteg rokon (nem feltétlen az anya, mint ebben, akár nagyszülő, vagy családi barát, bárki) és talán ez a könyv segíthet elfogadni a gyereknek, megérteni, hogy betegség van, senki sem tehet róla, és meg kell tanulni együtt élni vele. Beszélni kell róla, ahol megtörténik, mert a gyereknek nehéz, nem érti a változásokat, elveszett. Aki nem tudja hogyan kezdjen hozzá a magyarázatnak, annak támpontot adhat ez az írás. Jó, mert reményteljesen zárul, és a gyerekeknek (ahogy nekünk is) szükségü(n)k a reményre, hogy meggyógyulunk. Erőt ad.

spoiler

Boglárka_Madar>!
Tóth Kata: Sebaj Haj!

Szeretem az olyan gyerekkönyveket, amiknek van mondanivalója, és olyan fontos problémákat dolgoz fel, amivel az életben is találkozhat egy kisgyerek.

Ezt a könyvet Tóth Kata írta, aki második gyerekével volt várandós, amikor kiderült, hogy rákos. Sokkoló lehetett ezzel a ténnyel szembesülni, olvasás közben óhatatlanul végigfut az emberen, hogy akár róla is szólhana a történet. A könyv tehát személyes történet arról, hogyan adja tudtára a lányának a meséken keresztül, mi is történik vele, velük éppen. A címoldalon így is szerepel, Írta: Tóth Kata és az Élet.

A könyv külsőre nagyon tetszetős, keményborítós, A/4-es méretű, csodaszép illusztrációval, igazán igényes kiadás. A fejezetek rövidek, igazából önmagukban is olvashatóak, kiragadott pillanatok a család életéből, amit a betegség köt össze. A történetet a kislány szemszögéből ismerhetjük meg, így nincs is részletesen taglalva a betegség, csak olyan szinten, ahogy egy kislány ezt felfogja. A könyvet érdemes előolvasni, majd együtt olvasni és beszélgeni róla.

Nekem tetszett a könyv a maga egyszerűségében is, jó hogy teret hagy a továbbgondolásra, a beszélgetésre, fontos hogy legyenek ilyen könyvek.

dianna76 P>!
Tóth Kata: Sebaj Haj!

Együltömben olvastam végig a könyvet. Talán nem kellett volna, de most így adódott. Annak tudatában, hogy mi is lett valójában a vége ennek a betegségnek sem leszek elfogult az értékelést illetően. Az pedig máskor sem befolyásolt, hogy előttem mindenki nagyra értékelt egy könyvet. Igen, jó, és hasznos ez a könyv, és lehet szeretni. De azért vannak említendő hibái. Ha egy gyermeknek kényszerül – vagy nem kényszerül – felolvasni az ember, elég zavaró lehet a szemében/fülében (mert nekem is az volt) a többszöri, váratlan időugrás. Egyik fejezetben még a nagymamánál észlelik, hogy minden rendben a cicával, a következő pedig azzal indít, hogy anya a konyhában van Lénával. Aztán a gyógyulós fejezetben meglepetésként ért, hogy a nemrégen megszületett kistesó elfoglalja a maga foteljét. Persze ráeszméltem, hogy a rákból hosszú a gyógyulás folyamata, s elteltek hónapok, esetleg évek. De ezek az időugrások egy-egy mondat erejéig említve lehetnének. Már a könyv elején is meginogtam, hogy – Most mi van? De az az én figyelmetlenségem miatt történt, mert anya frizuraváltása még csak a fodrásznak volt köszönhető, nem pedig a kemoterápiának. A kopaszság pedig még csak témaként van jelen, nem állapotként. Nem értettem, hogy kaphatja a kezelést terhesen. Mindezeket leszámítva tetszett a könyv, mert nem a rák van középpontban s azt is betegségként említi csak. Helyenként el is lehetett feledkezni arról, miért is született ez a könyv. A nagymamás részek különösen olyanok voltak, mint pusztán egy mese fejezetei két gyermek nyaráról. Példaértékű, hogy a szerző (anya) kimondja a kislányának, hogy ebbe a betegségbe bele lehet halni, és nem csupán egy-egy embernek. De közben bizakodóan, élni akarva kijelenti, hogy Ő meg fog gyógyulni. Azt viszont megint nem értem, miért kellett elrángatnia magával Lénát a vérvételére, amikor annyira nem szeretett volna vele menni. Az nem indok, hogy nem volt kire hagyni, mert a kistesóra is felügyelt valaki. Az illusztrációk, a lágy színek tetszettek.
Még egyszer hangsúlyozom, hogy történtek ide, vagy oda, a könyvet nem elfogultan olvastam, hanem kritikus szemmel, ahogy a többit is. Egyet viszont bizton állíthatok: nagyon szép, és egyben fájdalmas ajándék anyától gyermekének. Könyv az életről magáról, mely nem csupa vidámság, és öröm. Egy örök emlék…

Édes Szabadság, Debrecen, 2017
68 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789631280630 · Illusztrálta: Bencze Anita
Baba082>!
Tóth Kata: Sebaj Haj!

Én nem tudok, és nem is akarok értékelést írni ehhez a kötethez.
Kimentem bőgni

No azért nem mindig szerette a fürdést, az is igaz. Például mikor úristenfélnyolcat mutatott az óra, és sietni kellett, nem lehetett puci táncolás a tükör előtt, és a kádban sem lehetett túl sokat játszani.

6. oldal, Léna megtudja (hogy Anya beteg) (Édes Szabadság, 2017)