Szent ​István, Szent Korona, államalapítás a protestáns történetírásban (16-18. század) 0 csillagozás

Tóth Gergely: Szent István, Szent Korona, államalapítás a protestáns történetírásban (16-18. század) Tóth Gergely: Szent István, Szent Korona, államalapítás a protestáns történetírásban (16-18. század)

A ​Magyar Tudományos Akadémia Lendület Szent Korona Kutatócsoportjának új kötetében Tóth Gergely arra a kérdésre keresi a választ, hogy a 16-18. században Luther és Kálvin honi követői, a legjelentősebb protestáns gondolkodók és történetírók hogyan viszonyultak első királyunkhoz és a Szent Koronához. Az erőteljes katolikus múltszemlélet ellenében hamarosan kialakult egy alternatív Szent István- és Szent Korona-értelmezés a protestáns oldalon. A 17. század elején az evangélikus koronaőr, Révay Péter felfedezte a bizánci császárok zománcképeit a magyar koronán, s ennek alapján kijelentette, hogy a felségjelvényt nem a pápa, hanem Nagy Konstantin császár készíttette. A református Kocsi Csergő János pedig nem sokkal később arra a következtetésre jutott, hogy a magyarságot eredetileg görög papok térítették meg, és Szent István tiszta hite is ennek köszönhető. A szétágazó elméleteket végül az evangélikus Schwarz Gottfried fogta össze a 18. század közepén, aki frontális támadást indított… (tovább)

>!
236 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789634163145
>!
236 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789634160427

Várólistára tette 2


Hasonló könyvek címkék alapján

Hahner Péter: Az USA elnökei
Badiny Jós Ferenc: Sorsdöntő államalapítás
Tihanyi István: István és Orseolo Péter
Szabó Péter: A magyar állam születése
Kristó Gyula: Levedi törzsszövetségétől Szent István államáig
Makkay János: Császár vagy pápa – császár és pápa
Péter Katalin: A reformáció: kényszer vagy választás?
Csomor Lajos: Szent István koronája nyomában
Marczali Henrik: Szent István királysága
Szabó Géza – Marics József – Enzsöl Ellák – Virányi Ottó – Tóth Péter Domonkos – Kovács István – Koós Gyula – Legédy Péter: A honalapító szent István