Ünnepek ​a keresztény és pogány kor határán 0 csillagozás

Tóth Anna Judit: Ünnepek a keresztény és pogány kor határán

Sok népszokás gyökerei nyúlnak vissza a kereszténység előtti korba, mégis a történelem eseményeinek következtében Európa kevés helyén maradtak fenn olyan források, melyek lehetővé tennék, hogy a kezdetektől akár a jelenig végigkövethessük egy-egy népi szokás alakulását. A könyv öt olyan ünnep történetét követi nyomon, melyek az ókor utolsó századainak jellegzetes eseményei voltak, és amelyek ma is élnek a Balkán vagy Nyugat-Európa népi hagyományaiban. Egyes szokások alig változtak az idők folyamán, a görög kisiskolások ugyanúgy járják március első napján fából faragott fecskékkel a házakat, ahogy őseik tették két évezreddel korábban. Más szokásokra a divatok gyors változása jellemző, ezeknél a puszta néven túl semmi sem maradt változatlan. A szerző feltárja ezen ünnepek eredetét, késő ókori virágkorukat s végül máig tartó utóéletüket, ezzel illusztrálva az európai népi kultúra kereszténnyé válásának folyamatát.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Vallásantropológiai tanulmányok Közép-Kelet-Európából Balassi

Balassi, Budapest, 2017