Bukfencező ​múzsa 10 csillagozás

Tótfalusi István (szerk.): Bukfencező múzsa

Első ízben kerülnek kötetbe magyarul a világirodalom jókedvű költőinek versei, a nonszensz, a groteszk és a közéjük sorolható vidám versek. Ez a múzsa bukfencezik, s a bukfencező múzsa költői gimnasztikára kényszeríti a költőket. A műfaj klasszikusa, Edward Lear és élő klasszikusunk, Weöres Sándor „árul egy gyékényen” itt, de Morgenstern, Majakovszkij, Kosztolányi és József Attila néhány verse is ide kívánkozott; Apollinaire, Éluard és a dadaisták, Tamkó Sirató Károly, Orbán Ottó és Tandori Dezső is, és még sokan mások. Bizonyos, hogy a fiatal olvasók (sőt, nemcsak a fiatalok!) szívesen forgatják majd ezt az antológiát.

Eredeti megjelenés éve: 1976

A művek szerzői: Edward Lear, William Jay Smith, e. e. cummings, Weöres Sándor, René-Guy Cadou, Marin Sorescu, Christian Morgenstern, Henri Michaux, Pablo Neruda, Jerzy Ficowski, Paul Éluard, Günter Grass, Tristan Tzara, Gyurkovics Tibor, Vas István, Guillaume Apollinaire, Louis Aragon, Kassák Lajos, Wallace Stevens, André Breton, Philippe Soupault, Rába György, Ted Hughes, Jacques Prévert, Ladányi Mihály, T. S. Eliot, Bálint Endre, Zbigniew Herbert, Miron Białoszewski, Alfred Jarry, Konstanty Ildefons Galczynski, Kondor Béla, Tornai József, József Attila, Szécsi Margit, Utassy József, Zelk Zoltán, Kormos István, Norge, Páskándi Géza, Tandori Dezső, Kálnoky László, Dobai Péter, Mosonyi Aliz, Kosztolányi Dezső, Eörsi István, Kiss Anna, Petőfi Sándor, Vészi Endre, Max Jacob, Pierre Reverdy, Marsall László, Orbán Ottó, Juhani Peltonen, Devecseri Gábor, Robert Desnos, André Frénaud, Wiktor Woroszylski, Stevie Smith, Mervyn Peake, Werner Aspenström, Kárpáti Kamil, Aldous Huxley, Veress Miklós, Végh György, Adrian Henri, Tamkó Sirató Károly, Nyikolaj Gumiljov, Füst Milán, Pásztor Béla, Gergely Ágnes, Veress Mihály, Csukás István, Federico García Lorca, Tellér Gyula, Bolgár György, Nagy László, Vlagyimir Majakovszkij, Kányádi Sándor, Parancs János, Bertolt Brecht, Brian Patten, Karl Vennberg, Randall Jarrell, Horgas Béla, Hans Magnus Enzensberger

A következő kiadói sorozatban jelent meg: A világirodalom gyöngyszemei

Kozmosz Könyvek, Budapest, 1976
316 oldal · ISBN: 9632111028 · Fordította: Bernáth István, Eörsi István, Fábián László

Christopher Wern

Lali P
Tótfalusi István (szerk.): Bukfencező múzsa

Gyógyszer a világ hülyeségei ellen.
Az ilyen könyvek miatt tudok büszke lenni arra, hogy ember vagyok.
Először egy könyvtári könyv formájában találkoztam vele. Amire egy tokaji kirándulás alkalmával némi bor került. A könyvet a könyvtáros lány leselejtezte. Elvettem a könyvtáros lányt és könyvet is. Most is itt vannak velem és amíg csak élek.

Tótfalusi István (szerk.): Bukfencező múzsa

nekem ez a kedvenc verseskötetem. ha úgy vagyok vele, előveszem, hurcolászom, olvasgatom, újraköltöm, megtanulom, elfelejtem, leporolom, megragasztom, elrakom. de mindig újra előveszem.
ahogy tette azt az apám is, amíg el nem emeltem.

Tótfalusi István (szerk.): Bukfencező múzsa

Valamiért eddig azt hittem, hogy nem szeretem a nonszensz verseket. De meg lettem győzve, hogy mégis. Olyan remek versek vannak ebben! Olyan költőktől is, akikről még életemben nem hallottam.
Például ki a csudának jut eszébe verset írni az ichthyosaurusról? (Joseph Victor von Scheffelnek.) Idéznék belőle, ezen a két soron sírtam a röhögéstől:
"Egy óra alatt kipusztult
az egész saurusnyaság"
Meg olyan versek is, aminél a fejemet fogtam, hogy micsoda ötlet, és miért nem nekem jutott eszembe?
Jópofa gyűjtemény, remélem, A világirodalom gyöngyszemei sorozat többi válogatáskötete is van ilyen jó!

A kölcsönzést (és az ezáltal okozott mosolygást és vidám perceket) köszönöm @imma-nak!

EstellaMona
Tótfalusi István (szerk.): Bukfencező múzsa

Szanaszét cincáltam ezt a könyvet, a suliban gyönge perceimben mindig ezt olvasgattam!

Ogden Nash: Isabel kalandjai

Isabel meglátott egy szörnyű nagy vadkant,
Isabel, Isabel még csak meg se mukkant.
A vadkan éhes volt, éppen korgott a gyomra,
Nagy szája csattogott és tátogott a torka.
"Dejó, hogy találkozom veled, Isabel,
Hogy vagy? – kérdezte – én most téged megzabel!"
Nem is sóhajtott, nem is sikoltott,
Megmosta kezét, s máris, pattanva, mint a labda,
Isabel a vadkant hamm! gondosan bekapta.

Éj volt, sötét, mint a kéményseprő torka,
S Isabellel jött szemközt egy vén boszorka.
Az arca gonosz volt, csupa zsémb, csupa ránc volt,
Elfonnyadt szájában egy mü-müfogsor táncolt.
Mint pléhdobozban vas – csörgött benne a hang:
„Csúf béka leszel most, utálatos varangy!”
Nem is sóhajtott, nem is sikoltott,
Csak halkan köhhentett, mint ki beteget ápol,
S varangyosbéka lett a zsémbes vén banyából.

Isabel rábukkant egy óriáslányra,
Isabel ment tovább, ment, még csak meg sem állva.
Ó, milyen ronda volt, szőr-mók a talpa-nyelve,
Egy szeme volt, azt is orra helyett viselte.
"Jaj de jó – így szólt –, hogy találkoztál velem;
Csontod összetöröm, s így lesz majd kenyerem!"
Nyugodt volt Isabel, s látszott, hogy boldog:
Nem is sóhajtott, nem is sikoltott.
„A füled épp jó lesz cicámnak valami levesbe” –
Mondta – s az óriás fejét gondosan lenyeste.

Isabel beteg lett, s jött hozzá egy doktor,
Ki régóta szenvedett már mindenféle sokktól.
"Tulajdonképp már csak a vizsgálat van hátra,
De mégse vizsgállak meg, mert hátha nátha?
Mégis jó talán, hogy találkoztam veled,
Keverek néhány port, és te meg lenyeled!"
Nem is sóhajtott, nem is sikoltott,
Összekevert szépen hatot-hetet a porokból,
S mindenféle sokktól legott meggyógyult a doktor!

printemps

Tristan Tzara: Hogyan írjunk dadaista verset (Parancs János fordítása)

Fogj egy újságot.
Fogj egy ollót.
Válassz ki abban az újságban egy olyan hosszúságú cikket, amilyenre a versed tervezed.
Vágd ki a cikket.
Aztán vágj ki gondosan minden egyes szót, amelyekből az a cikk áll, és rakd egy zsákba
őket.
Rázd meg szelíden.
Aztán húzz ki egymás után minden egyes kivágott szót.
Másold le lelkiismeretesen, abban a sorrendben, ahogy a zsákból kikerültek.
A vers rád fog hasonlítani.
S lám, máris egy rendkívül eredeti író vagy, és elbűvölő érzékenységű, ámbár ezt az érzékenységet a köznép kellően még nem értékeli.

66. oldal · Tristan Tzara

XIV. Lajos
XV. Lajos
XVI. Lajos
XVIII. Lajos
és több senki semmi sem…
Micsoda idióta népség
hát nem képesek még
húszig számolni sem?

(Tótfalusi István fordítása)

107. oldal · Jacques Prévert

Weöres Sándor: TÉMA ÉS VARIÁCIÓK

Ma szép nap van, csupa sugárzás, futkosnak a kutyák az árokszélen és mindenki remekül tölti az időt, még a rabkocsiból is nóta hangzik.
    Ma szép sugárzás van, csupa idő, kutyáznak az árokszélek a futkosásban és a nap nótával tölt mindenkit, még a hangzásból is rabkocsi remekel.
    Ma szép futkosás van, csupa mindenki, sugárzik az árokszél a kutyákra és az idő remekül tölti a napot, még a hangban is nóta rabkocsizik.
    Ma szép kutya van, csupa futkosás, rabkocsi nótáz telten és mindenki hangosan remekel az árokszélen, még a napból is idő sugárzik.
    Ma szép árokszél van, csupa nóta, remek hangzás a kutyákból és rabkocsiban tölti mindenki a napot, még az idő is sugarazva futkos.
    Ma szép mindenki van, csupa remek, futkos a rabkocsi az árokszélen és a kutyák hangosan sugárzanak az időbe, még a nap is nótázva tölt.
    Ma szép remek van, csupa hang, futkosás az árokszéli napon és idős rabkocsi sugárzik a kutyákra, még mindenki is töltésen nótázik.
    Ma szép töltés van, csupa kutya, sugárzó nóta a napban és remekül időz mindenki a rabkocsiban, még a futkosás is hangosan árokszélezik.
    Ma szép idő van, csupa rabkocsi, remek hang a futkosásban és kutyát tölt mindenki az árokszélen, még a nóta is sugárban napozik.
    Ma szép rabkocsi van, csupa töltés, sugárzik a remek napba és kutyás árokszélek hangzanak a futkosásba, még az idő is nótázva mindenkizik.
    Ma szép nóta van, csupa árokszél, kutyák remekelnek a töltésen és hangosan futkosva mindenki sugárzik, még a nap is rabkocsiban időz.
    Ma szép hang van, csupa nap, futkos a nóta az árokszélen és remek rabkocsi sugárzik az időben, még a töltésen is mindenki kutyázik.

73-74. oldal · Weöres Sándor

Öreg cápa feddi lányát,
mert riszálja az uszályát:
– Bezzeg az a tintahal
mintahal.

Kopogtatnak: – Nyitni tessék!
– Ki az? – kérdik a kis kecskék.
– Rajta, nyissátok ki, én a
megbízható, jó hiéna.

Lustán fűre heveredve
zenét hallgat a vén medve.
A szorgalmas marabú
szépen tanul arabú'.

– Kérdezzétek meg a kányát,
fehérre mért festi lányát.
– Hiszen mi is megmondhatjuk:
így készülnek a kis hattyuk.

A hermelin mint a hó,
de nagyon jó tanuló;
folyton írt. Mi lett a vége?
Tintás lett a farka vége.

Csak füvön élt a kis zebra,
de most rákapott a zabra;
végül is elvitték Szobra,
ott oktatják szebbre-jobbra.

– Német kegyed, minthogy Herr Nyó?
– Magyar vagyok – szól a hernyó –,
de több nyelven is hallgatok,
még órákat is adok.

A szerelmes galambokhoz
epésen szól az ángolna:
– Ha a szárazföldön élnék,
az én szivem is lángolna.

– Apám – így szól a kis bálna –,
hadd mehessek el a bálba.
– Nem mehetsz el, fiam, Péter,
nem vagy még egy kilométer.

A hód, arcán enyhe pírral,
csókolódzik a tapírral.
Rosszallja a jegesmedve:
– Nem vagytok még megesketve!

Fekete ablakpárkány,
rákönyököl a kis sárkány;
hat feje néz az utcára,
egy a leckét bent biflázza.

187-189. oldal, A mozambiki hal (Kozmosz könyvek, 1976) · Devecseri Gábor

Kapcsolódó szócikkek: bálna · galamb · hattyú · hód · jegesmedve · kánya · kecske · medve · sárkány

JOSEPH VICTOR VON SCHEFFEL

mely a liász-formációban
újabban lábra kapott:

„Plesiosaurus apónál
egész napon áll a bál,
s a pterodactylus is már
haza részegen szálldogál.

Az iguanodon, e fatuskó
mindennap szemtelenebb,
az ichthyosaurát is
fényes nappal csókolta meg.

Világvégét gyanítok,
hisz ez így már nem mehet itt;
mi lesz még a liászból,
ha ilyesmi megeshetik?”

Így sírt az ichthyosaurus,
mikor elkrétásodott;
végsóhaját zubogó víz
nyelte el, s ködgomolyok.

Egy óra alatt kipusztult
az egész saurusnyaság,
hiba lehetett a kréta
körül a krétakoron át.

S aki eldalolta nékünk
ez ásatag éneket,
fosszilis kottalapját
egy kropoliton lelte meg.

Kálnoky László fordítása

Kapcsolódó szócikkek: dinoszaurusz
Sli SP

halogatni annyi mint
lépést tartani
a tegnappal

(Gergely Ágnes fordítása)

142. oldal, Don Marquis: Egy svábbogár maximáiból I. (Kozmosz Könyvek, 1976)

Kapcsolódó szócikkek: halogatás
printemps

Szüntelen egyenesen járásunk bizony elmerevítette világképünket, mindent unalmas rendbe állított. Az ég mindig felül van, és a föld mindig alul, és már eszünkbe sem jut lázadozni e józan tapasztalat ellen. Elfelejtettük rég a hengergő csecsemőt, a kúszó-mászó, cigánykerekező gyermeket, aki elé minden pillanatban más képet tárt a világ. Még csak nem is sajnáljuk, hogy örökre eldobtuk ezt a varázsos kaleidoszkópot, elcseréltük a világ magabiztos mértani rendjéért. Így igaz a kép, mondjuk, és nem is gondolunk rá, hogy az igazság sokszor azért kerüli el tekintetünket, mert mimikrit játszik a dolgok megszokott ábrái közt.