Kököjszi ​és Bobojsza (Kököjszi és Bobojsza 1.) 118 csillagozás

Török Sándor: Kököjszi és Bobojsza Török Sándor: Kököjszi és Bobojsza Török Sándor: Kököjszi és Bobojsza Török Sándor: Kököjszi és Bobojsza Török Sándor: Kököjszi és Bobojsza Török Sándor: Kököjszi és Bobojsza

A ​reális és a mesevilág motivumait megkapó humorral ötvöző ifjúsági művek kiemelkedő darabja Török Sándor 1939-ben megjelent meseregénye. Két főszereplője a törpe világ két illusztris figurája. Alakjuk egy másik művében is felbukkan (Hahó, Öcsi) de elsőként a jelen kötetben tűntek föl. A vékony hangú Kököjszi és a vastag hangú Bobojsza selyemvitorlás, zászlós, lámpásos kis hajójukon, a Szent Kristófon jelennek meg esténként a történetbeli kisfiúnál, s viszik magukkal csodás kalandok felé. Mert a törpék afféle tündéri keresztapaságot vállaltak a történetbeli kisfiú felett. Már megszületése előtt tevékenykedtek, de akkor még kizárólag a szülőkre terjedt ki gondoskodásuk. A kisgyerek megérkezését követően minden percét figyelemmel kísérték, s ahogy nyiladozik Andris értelme, úgy gazdagodnak az élmények is, amelyekben a törpék jóvoltából részesül. A csodálatos hajó elröpíti utasait az Időkirály birodalmába, eljuttatja az Álomboltba az Emlékezés szigetére. A törpék kisgyermekek mellett… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1939

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Klasszikusok fiataloknak Ciceró

Kossuth, 2021
ISBN: 9789630995252 · Felolvasta: Csankó Zoltán
Ciceró, Budapest, 2020
160 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789634321385 · Illusztrálta: Makoviczki Dóra Lahara
Kossuth / Mojzer, Budapest, 2011
ISBN: 9789630966955 · Felolvasta: Csankó Zoltán

Mariann_Czenema P>!
Török Sándor: Kököjszi és Bobojsza

Gyerekként agyonhallgattam a bakelit lemez változatot, ezt: Kököjszi és Bobojsza https://open.spotify.com/album/0B2rqhvLGvqVpT9LzgD7pi
Ehhez képest csak 4,5 csillag, de persze még mindig sírok a végén…

Kicsibogár>!
Török Sándor: Kököjszi és Bobojsza

Ez a könyv maga a csoda. Annyira szép, tele van csodával és szeretettel. Gyerekkoromban a hanglemez mesét hallgattam sokat. A két törpe sok mindenen átsegíti Andrist, szeretik, tanítják vezetik. Az életre, annak csodáira, és az emberségre.
Nekem is sokat adott ez a könyv, és kíváncsian fogom olvasni a folytatásokat is, mert Török Sándor igazi mesélő, aki szeretettel és egy pici varázslattal szövi át a mesét.

giller>!
Török Sándor: Kököjszi és Bobojsza

Törpeország fejedelme a kis Andris mellé rendeli a két kedves törpét, Kököjszit és Bobojszát, akik ezentúl a kisfiú életének fontos részét képezik. Tanítják sok mindenre, mesékre, dalokra, ijesztgetésre. Andris számíthat rájuk, ha kérdése van a világról, ugyanis a cipős szekrényben tartózkodnak legtöbbször a törpék, így remekül lehet velük telefonálni a szekrény oldalán lévő lyukon keresztül. Az éjszaka leszálltával pedig különös és izgalmas utazásokra viszik a kisfiút. Édes, kedves történet.

Paulina_Sándorné P>!
Török Sándor: Kököjszi és Bobojsza

Aranyos történet lett volna, ha a szülők egy picurkát máshogy viselkedtek volna Andrissal. Ezt leszámítva a törpéket imádtam. Annyira tetszett az út, ahogy Andris megérkezett a Földre. Meseszerű, édes. Tetszik, hogy pici korunkban vannak ilyen törpéink, akik velünk vannak. spoiler

korneliar>!
Török Sándor: Kököjszi és Bobojsza

A címszereplő két, szupermini és szupercuki törpe hivatása a bébiszitterkedés, de nem ám onnantól, hogy megszületik a baby, hanem már onnantól, hogy Andris a szülei gondolatában megjelenik. Munkálkodásuk tele van vicces jelenetekkel, a kis Andrist nagyon aranyosan pátyolgatják, Szent Kristóf nevű (beszédes név) hajójukon hozzák viszik izgalmasabbnál izgalmasabb helyekre, amik a felnőttek előtt rejtve maradnak. A könyv végére megérkezik egy új tagja a családnak, Panni a kishugi. Várom a folytatást.

Lahara IP>!
Török Sándor: Kököjszi és Bobojsza

Én ezt valamikor régen már olvastam, és akkor nagyon nem tetszett. Nem, nem gyerekkoromban, akkoriban nem ismertem, tíz éve, huszonévesként. Értékeltem is akkor, amit aztán töröltem, azt hiszem akkor bizonyos szemmpontból túl idős, más szempontból túl fiatal voltam ehhez a meseregényhez. Pedig jó, igen jó. Akadnak régi, talán elavultnak számító dolgok benne, de a lényeg, az nem változik. És én nagyon szeretnék hinni, hogy nekem is voltak ilyen kis törpéim! Egészen megkedveltem ezt a kettőt.

Ciceró, Budapest, 2001
168 oldal · keménytáblás · ISBN: 9635393334 · Illusztrálta: Kondor Lajos
Zanit>!

Még mindig cuki! :)
Nagy sajnálatomra a lányom egyelőre nincs annyira odáig érte, mint én gyerekkoromban.
Talán én jobban vártam az olvasást, mint Ő :D
Remélem, második olvasásra jobban megszereti majd.

Homolya_H_Tímea P>!
Török Sándor: Kököjszi és Bobojsza

Nagyon régóta szerettem volna elolvasni a gyerekeknek, most végre sikerült. Kicsit hosszúak a fejezetek, az utolsót pedig érzésem szerint nem is értették, de majd ha egyszer a saját gyerekeiknek olvassák, akkor rájönnek, miről is szólt

Erzsébet_Szászi>!
Török Sándor: Kököjszi és Bobojsza

Nagyon szeretem ezt a történetet. Gyermekkori mesekazettáim közül kettőt tartottam meg, közülük az ebből készült zenés mesejáték volt az egyik. Bár érezhetően nem a mai gyereknevelési trendet követi, mégis értékeket közvetít. Csodálatos helyekre viszik el a kedves törpék Andrist, aki egy igazán kedves és vagány kisfiú.

mariannkiss1980 P>!
Török Sándor: Kököjszi és Bobojsza

Nem tökéletes, messze nem, de pont ezért nagyon jó.
Nem tudom, hogy gyerekként mennyire szerettem volna, valószínűleg nagyon, de felnőttfejjel nagyon tudtam élvezni.
Csankó Zoltán előadásában első osztályú volt. Illetve ajánlom mindenkinek a hangjátékot is. Átdolgozás, jó pár részt értelemszerűen ki kellett venni, de nagyon jó.

Lahara IP>!

Akármilyen butus okkal
ijesztgetnek mumusokkal,
tanuld meg e tudományt,
hogy a mumus sose bánt.
Zsákba sem dug, hisz a zsákját,
az egerek rég kirágták,
Köszönj neki jó nagyot,
kérjél tőle tökmagot.

Kapcsolódó szócikkek: mumus
WolfEinstein>!

– Eredj – súgta neki –, eredj szépen… legyen ember belőled, és örökké emlékezzél Reám, aki majd egyszer visszaveszlek! Össze ne piszkítsd magad, olyan tisztán gyere vissza, amilyen tisztán elengedtelek… hogy szívesen fogadhassalak! Most menj, mulass odalent, dolgozz, játsszál, sírj, nevess: legyél ember!

23. oldal, Második fejezet - Várják Andrist idelent, a földön (Ciceró, 2001)

WolfEinstein>!

Tudod, az úgy van az emberek között, hogy nem mindig azt ütik meg, akit akarnak, hanem akit tudnak.

117. oldal, Tizenkettedik fejezet - Andrist folyton megsértik a felnőttek (Ciceró, 2001)

juju>!

Andris úgy elbámult ezeken a dolgokon, hogy mind a két hüvelykujját a szájába kapta, s egy picike mumusnövendék erre feléje nyújtotta a saját hüvelykjét.
– Parancsolsz még egyet?

madárka>!

– Ez lelkem, az Emlékezés szigete. Idejössz el majd, ha nagy leszel, mindig idejössz, ha bajok érnek a világban. Ha megbántanak… ha megütnek… ha nem érted, amit beszélnek… s ha nem értik, amit te beszélsz, akkor idejössz a szigetre, jól vigyázz rá.

XV. fejezet

Daru>!

– Mondjátok… hová tűnnek el a legkisebb Percek… […]?
– Bennetek maradnak mind… – mondta Kököjszi, s Bobojsza is bólintott […]. Minden pillanatod benned marad, […] és majd felnősz […], s neked is kisfiad lesz, és nem is veszed észre, hogy átadod neki mind, a legkisebb perceidet is. Azért kell nagyon vigyázni a legpicikébb pillanatra is. Mert megmarad az!

99. oldal (Móra)

madárka>!

Felrohantak a fejedelemhez, aki elbúcsúzott tőlük.
– Kököjszi és Bobojsza – mondta nagyon komolyan –, tudjátok, mit kell tennetek! Törpei hatalmatoknál fogva nektek kell gondoskodni arról, hogy odalent a kicsinek, akinek még neve sincs, öröme teljék az életben. Megértettétek?
– Megértettük, kedves fejedelem – mondta vékonyan Kököjszi.
– Megértettük, kedves fejedelem – mondta Bobojsza vastagon.

11. oldal (Ciceró, 2001)

zsjzsj>!

Abrakadabra-iksziripikszi-hókuszpókusz-mókusz…

zsjzsj>!

Ma van a Mumusegyesületnek a nagy közgyűlése.

madárka>!

Tudni kell ugyanis, hogy éppen Kököjszi és Bobojsza volt a két legtréfásabb törpe az egész birodalomban. Főként Kököjszi. Bobojsza már mérgesebb természetű volt, de azért ő is hajlott a nevetgélésre. Kököjszinek a hangja vékony volt, mint az ezüst csengőé, Bobojsza hangja meg vastag, mint mint az öregharangé. Kököjszinek mindig nevetett a szeme, Bobojsza meg szeretett néha haragosan nézni.

10. oldal (Ciceró, 2001)

Kököjszi és Bobojsza sorozat · Összehasonlítás